Značka Ray-Ban sa už dlhé roky teší celosvetovej popularite. Nosia ich nielen celebrity a športovci, ale aj ľudia v každodennom živote. Prečítajte si, ako sa im podarilo dostať sa na výslnie.
Začiatky značky Ray-Ban
Prvé slnečné okuliare Ray-Ban vznikli v roku 1937. Vyrobila ich americká spoločnosť Bausch & Lomb na žiadosť amerických pilotov. Názov je odvodený od ich účelu. Ray-Ban znamená doslova blokovanie slnečných lúčov. (Ray – lúče, ban – zákaz). Rýchly technologický pokrok v letectve totiž spôsobil, že lietadlá lietali vyššie, kvôli čomu pilotom slnečné lúče zapríčiňovali bolesti hlavy.
Spoločnosť preto vytvorila Ray-Ban Aviation, u nás známe najmä ako „pilotky“. Prvý model mal plastový rám a zelené sklá, ktoré dokázali odstrániť slnečné žiarenie, no zároveň nezatemňovali výhľad. Stali sa veľmi obľúbené. Ešte v tom roku ich uviedli do predaja pre širokú verejnosť.
Nárast popularity
Počas druhej svetovej vojny značka pokračovala vo výrobe okuliarov pre americké letectvo. U civilistov bola populárna móda s vojenskou tematikou. Snažili sa napodobňovať pilotov a tým si okuliare získali svoje miesto v popkultúre bez toho, aby stratili z funkčnosti.
V týchto rokoch sa začali predávať okuliare nielen pre pilotov, ale aj pre ľudí, ktorí sa vo voľnom čase radi venovali lovu či rybárčeniu. V roku 1952 vydali model s názvom „wayfarer“, ktorý bol vyrobený z plastu. Stal sa populárny u nejednej celebrity. Vo filmoch ich nosila napríklad legenda James Dean či v obľube ich mala aj módna ikona Marilyn Monroe.
V sedemdesiatych rokoch začala popularita Ray-Ban klesať. V tejto disko ére boli populárnejšie extravagantné okuliare. Snažili sa priniesť radu inšpirovanú diskotékou, ale to skončilo neúspechom. Svoju popularitu si naspäť získali až v 80. rokoch, keď ich vo filme Riskantné podnikanie nosil Tom Cruise. V roku 1999 spoločnosť Bausch & Lomb predala značku firme Luxottica Group, ktorá ju vlastní dodnes.
Zaujímavosti o značke Ray-Ban
Okuliare nie sú len skvelým módnym doplnkom, ale predovšetkým chránia oči. Sú vyrobené zo spoľahlivých a kvalitných materiálov, ktoré vydržia veľmi dlho. Ďalšou zaujímavosťou je, že sú najčastejšie falšované slnečné okuliare na svete. Preto by ste sa pri ich kúpe mali vždy uistiť či sú originál.
Síce za svoju popularitu vďačia mnohým celebritám, no prvý, ktorý ich preslávil, ňou nebol. Záujem o model Ray-Ban Aviator vzrástol počas 2. svetovej vojny, až keď fotka leteckého generála Douglasa MacArthura, na ktorej mal tento model, obletela svet.
Väčšina modelov sa vyrába v Taliansku a v Číne. Zaujímavosťou je, že okuliare vyrobené v Taliansku majú na ráme vždy napísané „Hand made in Italy“. Z čínskej továrne však vychádzajú modely, na ktorých takéto označenie s krajinou nenájdete. O pôvode sa dozviete len z obalu.