Kresba, maľba, fotografia, krátke filmové snímky a umenie na skle sú jeho silné stránky, za ktoré dostal uznanie aj za oceánom. Jeho umelecká cesta začala v objatí krásnej oravskej prírody, na ktorú dodnes nedá dopustiť. Podpora rodičov a výtvarníkov počas štúdia mu otvorili cestu, o akej sníval už od detských čias. Dnes sa Luka Brase môže pochváliť desiatkami výstav nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, skrze ktoré „svieti svojimi dielami ostatným na cestu“. Ako si spomína na svoju prvú výstavu v Oravskej galérii a ako sa popasoval s neúspechom, ktorý mu priniesol život do cesty? Nielen to, ale množstvo ďalších zaujímavosti zo svojej kariéry, ale i svojho súkromia, nám v exkluzívnom rozhovore len pre M magazín.sk odhalil talentovaný slovenský umelec Luka Brase.

Luky, vyrastal si na Orave, v krásnom prostredí prírody. Myslíš si, že sa tvoje umelecké “ja“ zrodilo aj vďaka tomu?

Spojenie s prírodou je pre mňa dôležité. Toto formovanie sa prirodzene objavilo aj vo výtvarnom prejave. Často kreslím v dielach majestátny vrch Veľký Choč, ktorý nás v Dolnom Kubíne stráži.

Už ako malý chlapec si sníval o umení a na návštevách s rodičmi ťa často sprevádzal papier a ceruzka. Začal si si aj takto postupne plniť svoj sen stať sa umelcom?

Nevedome aj vedome. Teraz si to všetko postupne pripomínam. Celú svoju doterajšiu cestu.

Ako sa k tvojmu snu postavili rodičia? Mal si podporu alebo naopak musel si sa za plnenie svojho sna postaviť sám?

Podporovali ma a podporujú doteraz. Vďaka ich zázemiu môžem kontinuálne rásť. Patrí im za to vrelá vďaka.

Ako spomínaš na svoje študentské časy? Na ktorý okamih zaručene nikdy nezabudneš?

Boli to určité stretnutia so skvelými výtvarníkmi. Na strednej škole to bol Marcel Dúbravec a na vysokej škole Igor Benca. Vďaka ich energii a spoločným stretnutiam som mal na čom stavať pevné základy.

Ako malý chlapec si sníval o tom, že aj ty budeš raz vystavovať v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne. Podelíš sa s nami o svoje pocity, čo si prežíval v ten moment, keď sa to všetko zrealizovalo?

Oravská galéria je jedna z najlepších galérii na Slovensku. Bol som hrdý, že ako rodák z Dolného Kubína som dostal šancu a pripravil moju prvú výstavu s príznačným názvom “Každý musí niekam patriť“ (názov výstavy vymyslel Igor Benca).

Za tvojou umeleckou kariérou stojí tvrdá práca. Čo všetko ťa táto náročná cesta naučila?

Kráčať priamo za svojim snom. Byt pokorný a vďačný všetkým ľuďom, ktorí ma podporujú.

Vo svojich začiatkoch si odcestoval do zahraničia. Ako si spomínaš na toto obdobie? Čo bolo pre Teba to najťažšie?

Vydať sa na vlastnú cestu bez podpory najbližších. Spoľahnúť sa na seba. Postaviť sa ťažkým chvíľam priamo čelom. Posúvať svoje vnútorné hranice. Bola to a stále je veľká škola života.

Zažil si v rámci svojej kariéry aj nejaké to odmietnutie? Ak áno, ako si sa s ním popasoval?

Vždy je dobre zažiť aj to. Stalo sa mi to po úspešných rokoch v Holandsku, keď som prišiel späť do Írska. Tam som sa s týmto pocitom stretol. Vrátil som sa “na zem“ a začal som na sebe oveľa viac pracovať, aby som dokázal, že sa mýlili. To sa mi podarilo a neskôr sme spoločne pripravili veľmi úspešnú výstavu. Bola to šanca pozrieť sa na seba z inej perspektívy a to je vzácne.

Slováci sú špecifickí svojou mentalitou. Je pri práci v zahraničí výhodou premýšľať ako Slovák alebo sa musíš „prepnúť“ na mentalitu krajiny, v ktorej momentálne pôsobíš?

Výhodou je adaptovať sa realite danej krajiny. Často sa stávam na chvíľu Bludným Holanďanom a cestujem v čase a priestore.

Umenie je o tom správnom okamihu. Čo robíš v momentoch, kedy by si chcel veľmi tvoriť, ale „múza“ proste neprichádza? Čo je pre teba tou najväčšou inšpiráciu?

Mám šťastie, že tieto momenty nepoznám. Vždy mám viac nápadov, ako času na ich tvorbu (úsmev). Najväčšia inšpirácia je sám život. Bohatý a pestrý na silné zážitky.

Kresba, maľba, fotografia, krátke filmové snímky a umenie na skle sú tvoje silné stránky, za ktoré si dostal uznanie aj za oceánom. Ako by si zadefinoval tvoj umelecký štýl?

Lukagraphy  > PHOTOGRAPHY IN PICTURE & GESTURE OF THE MOMENT

Luca Brasi je známa filmová postava z kultového filmu Krstný otec. Ako presne vzniklo tvoje umelecké meno? Kedy sa z teba stal Luka Brase?

Vynechal som posledné písmenko v mene a v priezvisku. Bola to asi šikovnosť mojich rodičov, ktorí akoby predvídali moju umeleckú cestu. Luka Brase sa narodil v Dolnom Kubíne (úsmev).

Pomerne dosť veľa z tvojho času pôsobíš v zahraničí. Pracuje sa ti lepšie na Slovensku alebo za hranicami našej krajiny?

Každé miesto ma svoje špecifiká. Rád cestujem mimo Slovenska a ešte radšej sa vraciam domov do môjho ateliéru na Orave. Momentálne sme otvorili aj našu ďalšiu Pop Up Gallery v Bratislave. Takže som naplno na niekoľkých miestach naraz.

Si zakladateľom jedného zaujímavého projektu. Prezradíš nám o ňom viac?

Spoločne s mojimi priateľmi sme vytvorili aplikáciu ILLUSTORY. Oživuje moje diela v rozšírenej realite a ukazuje tak skryté príbehy.

Svoju tvorbu si už vystavoval vo viac ako 30 krajinách sveta. Výstava v ktorom štáte ťa čaká najbližšie? Kde vystavuješ najradšej?

Európa je mi blízka. Mal som tu veľa kvalitných vystav. Najbližšie sa chystám pracovne do Afriky, New Yorku, Taiwanu a Tokia. Tento rok bude plný cestovania.

Pri tak frekventovanom cestovaní toho človek aj veľa zažije. Podelíš sa s nami o nejakú zaujímavú, milú a vtipnú príhodu z tvojich ciest?

Vždy ma prekvapí a poteší, akých ľudí na cestách stretávam. Z neznámych sa stávajú známi a priatelia do života. Takto sa spoločne inšpirujeme na ceste. Stávame sa tak lepšími ľuďmi. Cesta je cieľ a ja po nej kráčam každý deň.

Máš svoj obľúbený film, obľúbenú knihu a obľúbeného hudobného interpreta? Čím si ťa získali?

Mam rad Murakamiho – japonský spisovateľ, nezávislé filmové produkcie a Stinga.

Ľudstvo vytvára umelecké diela už tisícky rokov a trh je pomerne plný. Je náročné vytvoriť v súčasnosti niečo skutočne originálne a presadiť sa?

Treba mat v živote šťastie, pracovať s osobnosťami a byť sám sebou. Všetko ukáže čas a vytrvalosť tvorcu.

Sny si plníš od malička. Existuje ešte nejaký ten nesplnený?

Aby sme spoločne všetci vytrvali, boli zdraví a schopní sa naďalej inšpirovať.

Čo všetko ťa čaká tento rok a kde najbližšie môžu obdivovatelia tvojho umenia vidieť tvoje úžasné obrazy?

V našej novej Luka Brase Pop Up Gallery v Bratislave. Otvorená je od 19.5. V ROSUME na Bajkalskej 19B.

Vytvoriť obraz je veľmi dlhý proces a vyžaduje dávku trpezlivosti. Kedy však nastáva moment, ktorý nazývame, že obraz ožije?

U mňa je to vtedy, keď ho podpíšem. Posielam ho potom do sveta, aby svietil ostatným na cestu.

Vo svojej tvorbe využívaš veľké množstvo farieb. Po navštívení Japonska si však na chvíľu zvolil minimalizmus. Čo ťa k tomu viedlo?

S Japonskom som vždy cítil súzvuk pri mojich kresbách. Japonské gestické vyjadrenie emócie. To ma oslovilo.

Ak by si mal vytvoriť dielo špeciálne len pre Mmagazín.sk, ako by vyzeralo a čo by bolo jeho hlavnými prvkami?

Bolo by plné radosti a úsmevov, ktoré rozdávaš aj ty ľuďom na stretnutiach. Farebne ladené do ružovej a bielej farby.

Za rozhovor ďakujeme skvelému a úspešnému výtvarníkovi – Luka Brasemu

Nafotené len pre M magazín.sk fotografom Františkom Michálekom

Pridaj komentár