Po albume Vlčie maky – Podpoľanie a Horehronie, prichádza tretí štúdiový album hudobného zoskupenia Vlčie maky – Goralské piesne. Vokálne aranžmá sú postavené na kontraste soulových a folklórnych vokálov. Doska vychádza pod hlavičkou labelu PJ RECORDS a nájdete na nej spojenie nášho krásneho folklóru a netradičných jazzových aranžmá.

„Samotné nahrávanie albumu sme realizovali na viacero etáp, keďže všetky aranžmá boli vopred znotované. Základná kapela nahrávala naživo. Tvorili ju stálice tohto projektu a to: Jana Kozáková- spev, Klaudius Kováč – piano, Róbert Ragan Jr. – kontrabas, basová gitara a Peter Solárik bicie nástroje. Tentokrát som hudobné aranžmá zverila do rúk renomovanému aranžérovi a hráčovi na sláčikové nástroje – huslistovi Stanovi Palúchovi, ktorý pripravil všetky party do nôt a nahral na CD aj husľové party. Vokálne aranžmá si zobral na starosť Peter Dobrík – producent PJ SOUND STUDIO,“ hovorí speváčka projektu Janka Kozáková.

Album prichádza v nových netradičným aranžmá. „Hľadal som najprv piesne, ktoré ma niečím zaujmú, nechcel som aranžovať známe a mnohokrát použité veci. No a ďalej pokladám za dôležitý nápad, ten počiatočný impulz, ktorý človeku dôjde (alebo nedôjde), na ktorom sa dá potom vystavať celá kompozícia. Tiež som spravidla dokomponovával intrá, závery a kontrastné časti,“ dodal aranžér projektu Stanislav Palúch.

„Pri nahrávaní skladieb sme išli po čistej hudbe a atmosfére. Album sme sa rozhodli nahrať bez použitia samplerov či iných digitálnych zvukov. Používali sme staré mikrofóny a nástroje,“ dodal producent.

„K nahrávaniu som si prizvala skvelých hostí ako Marcel Commendant – cimbal, Peter Dobrík – vokály, Martin Uherek – saxofón, Jozef Vöröš – trombón, Ondrej Juraši – trúbka. Vokálne aranžmá sú postavené na kontraste soulových a folklórnych vokálov, keďže som potrebovala silné goralské hlasy. Na CD som si prizvala Dievčenskú spevácku skupinu z Hladovky, ktorú tvorí 8 krásnych žien a to: Viktória Harmatová, Rebeka Harmatová, Zlatica Šuvadová, Lívia Ťapajová, Veronika Belopotočanová, Simona Ogielová, Rebeka Ogielová a Magdaléna Hutlasová,“ dodala speváčka Janka.

Aranžmá na tomto albume sú naozaj prepracované do bodky. Atmosféru podtrhujú krásne ľudové spevy speváčok z Hladovky a rytmicko-harmonické cítenie aranžéra Stana Palúcha, ktorý nenechal nič na náhodu. „So Stanom Palúchom spolupracujem veľmi rád, lebo vie presne čo chce a aký bude výsledok“, dodal bubeník Peter Solárik.

„Našim cieľom bolo prepojiť goralské ľudové piesne s menšinovým žánrom ako je jazz, zaranžovať a vytvoriť tak nové diela, ktoré rozšíria diapazón slovenskej folklórnej a jazzovej hudby,“ dopĺňa manažér projektu.

V auguste roku 2024 sa budete môcť tešiť na ich nové turné po slovenských mestách. Viac na vlciemaky.com.

Pridaj komentár