Organizátorom podujatia bola módna značka ROZBORA COUTURE. Jedinečná komorná prehliadka módy, klobúkov, šperkov a obrazov sa uskutočnila ešte v decembri uplynulého roku v priestoroch francúzskej školy módneho biznisu MOD‘ SPE PARIS CENTRAL EUROPE na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Najnovšiu kapsulovú kolekciu značky ROZBORA COUTURE sme mali možnosť uvidieť aj my. Jej autorom je kreatívny riaditeľ a módny návrhár Richard Rozbora, ktorý je čitateľom nášho magazínu dobre známy.

Na event prišlo približne 170 vzácnych hostí a priateľov. Richard predstavil najnovšiu kapsulovú kolekciu pre jar/leto 2024, najmä preto v dostatočnom predstihu, že dámy si jednotlivé modely z najnovšej kolekcie môžu zaradiť do svojej, už existujúcej časti svojho šatníka. Primárne položil talentovaný návrhár dôraz na krásne nežné blúzky v off white, bielej, pudrovej a čiernej farbe. Všetky blúzky sú ušité z hodvábu a majú i aplikované ručné výšivky 3D kvetov. Sukne sú kruhové zo zamatu alebo z bavlneného piké, ktoré tiež zdobia vzory vyšívaných kvetov v 3D rozmeroch. Nechýbajú ani jeho obľúbené cigaretové nohavice, skladané sukne alebo dlhé sukne s vreckami. Styling bol zjednotený čiernou alebo bielou viazačkou alebo mašľou, ktorá zdobila úzky driek modeliek. V kolekcii dominoval dvojfarebný smoking – čierne cigaretové nohavice, strieborné hodvábne sako doplnené o jemnú hodvábnu blúzku s dlhými rukávmi a čiernou viazačkou, ktorá evokovala pánsky rozviazaný motýlik. Na záver prišli na rad dlhé spoločenské puzdrové šaty s volánom na jedno rameno. Dlhá hodvábna sukňa sa vlnila v prirodzenom pohybe krásnej modelky. Defilé umocnila príjemná hudba a neutíchajúci potlesk od vďačných hostí, ktorý patril návrhárovi a jeho tímu. Ružové šaty sú očarujúce a dáma v nich je pripravená ísť v nich rovno na záhradnú či svadobnú párty alebo inú udalosť počas blížiacej sa letnej sezóny.

Richard bol s módou spätý už ako dieťa. „Údajne som chcel robiť módu odmalička a nemal som ani žiadnu inú alternatívu,“ hovorí Richard Rozbora. „Po rozdelení Československa sa naša rodina presťahovala z Prahy do Bratislavy. Mal som pred sebou posledné dva ročníky na gymnáziu a chcel som ísť študovať na vysokú školu. Samozrejme, že som vyskúšal aj prijímačky na VŠVÚ. Začala ma pripravovať akademická maliarka Iveta Ledererová. Nakoniec som sa na VŠVÚ nedostal, bol som vraj príliš mladý,“ smeje sa sympatický návrhár.

„A tak som sa rozhodol a vyskúšal štúdium na STU v Bratislave. No a tam som sa dostal na architektúru, ktorej som sa venoval dva roky,“ vysvetľuje. Po tomto období odišiel otec pracovať ako diplomat na Cyprus. „Našiel tam vysokú školu, kde sa dal študovať módny dizajn,“ hovorí Richard. Počas prvého ročníka tohto štúdia bol odbornou komisiou vybraný ako talent pokračovať v štúdiu dámskej módy na Central St. Martin’s College of Art & Design v Londýne, ktorú ukončil v roku 2001. Najskôr chvíľu po skončení štúdií pôsobil v Prahe vo francúzsko-belgickej spoločnosti, kde ako návrhár viedol líniu couture.

Táto aktivita ho utvrdila v pokračovaní tak, že si s bratom Robertom založili vlastnú značku ROZBORA COUTURE na výrobu dámskych biznis odevov, dámskych hodvábnych šatiek a pánskych hodvábnych kravát. Prvú autorskú prehliadku mal v bratislavskom Hoteli Devín v komornej atmosfére. Odvtedy už uplynul nejaký čas.

Módny biznis je podľa neho skutočne náročný a veľkú úlohu pre neho zohráva etika v móde a v podnikaní. Mnohí ľudia si to neuvedomujú, že móda je pre dizajnérov nielen o prezentáciách, ale je to v prvom rade náš chlebík,“ hovorí a zároveň dodáva, že aj v móde je veľmi dôležitá etika a čestnosť. V súčasnosti sa primárne venuje tvorbe nositeľnej a dlhodobo udržateľnej módy najmä v biznis a v tzv. mestskom štýle. Jeho verné zákazníčky sa pravidelne k nemu vracajú, aby im dotvoril už existujúci šatník o nové modely.

„Kapsulový šatník je zaujímavým konceptom s pohľadom na módu obzvlášť pre praktických a veľmi zaneprázdnených ľudí. Som presvedčený, že každý tú svoju ¨kapsulu¨ má už vytvorenú. Stačí zo šatníka odstrániť veci, ktoré dlho nepoužívame, nenašli sme si k nim vzťah alebo ich nosíme oveľa menej. Väčšina ľudí aj tak používa len tie kúsky, ktoré má v obľube a sú osvedčené,“ radí obľúbený návrhár.

Na adresu Richarda Rozboru sme si neodpustili aj zopár otázok:

Nepopiera kapsulový šatník elementárne princípy módy (pestrosť, módu ako hru, atď.)?

Do určitej miery áno, pri kapsulovom šatníku a pri minimálnom množstve podľa odporúčaní pre vytvorenie kapsulového šatníka v počte 37 kúskov, nezostáva už veľký priestor pre rôznorodosť. Ale aj tu vidím možnosť vytvoriť si viac kapsulí, napríklad večerná a spoločenská, voľnočasová, denná – biznis atď. Veď žiaden diktát módy neexistuje, našťastie (úsmev).

Máš nejaké osobné odporúčania Slovákom, ktorí sa rozhodnú nasledovať tento trend?

U nás, na Slovensku a v strednej Európe, ešte stále častejšie prevyšuje kvantita nad kvalitou. Postupne sa však stretávam s názorom ľudí, ktorí si z rôznych dôvodov radšej kúpia drahšie, ale veľmi kvalitné kúsky, ktoré majú v šatníku niekoľko sezón, dokonca sa aj dedia. Je dobré mať niekedy návod či praktické usmernenie, ktoré uľahčí praktické zorganizovanie svojho vlastného šatníka. Kapsulu môžeme brať ako dobrý základ budovať si šatník premyslene, s opakovanou využiteľnosťou jednotlivých kúskov, ich farebnou skladbou, vzájomnou možnosťou kombinovania a s prihliadnutím, že sa u nás striedajú štyri ročné obdobia.

Poradil by si, ako si takýto šatník vybudovať, na čo klásť dôraz a čoho sa vystríhať?

Šatník odporúčam vyskladať podľa profesionálnej pracovnej pozície, ktorú zastávate a osobných záujmov vo svojom voľnom čase. Ideálne je začať od základných farieb, ku ktorým sa veľmi dobre dajú doplniť nové veci, ktoré sa ľahko kombinujú. Sú to kúsky, ktoré už v šatníku máte a radi si ich obliekate, cítite sa v nich dobre, svedčia vám, sú kvalitne spracované aj z rubu, nielen z líca. Všímajte si kvalitu materiálu a či budú slúžiť dlhodobo a splnia dôležitú funkciu, akú plnia kostýmy, nohavice, saká, šaty, bundy, plášte, svetre, či pulóvre. Takéto odevy budú vo vašom šatníku niekoľko sezón pripravené a bez stresu, že vám niečo chýba a siahnete po nich, keď budete hoci aj v časovej tiesni. A čoho sa vystríhať? V prvom rade nerobte nepremyslené nákupy len preto, že si potrebujete vylepšiť zlú náladu. Odporúčam neobľúbené zbytočné veci na jedno použitie, nekvalitné a už opotrebované kúsky zo šatníka vyradiť alebo ich darovať ďalej – niekomu možno urobia radosť.

Ako sa môžu dostať dámy k modelom tvojej značky?

V súčasnosti máme nový ateliér v Bratislave na Tolstého ulici 9. Dámy si na základe vopred dohodnutého stretnutia so mnou môžu prísť osobne pozrieť celú ponuku vrátane najnovšej kolekcie. Prijímam aj objednávky na ušitie v prípade, že model nebude v požadovanej veľkosti. Kontaktovať ma môžete e-mailom na: info@richardrozbora.com. Viac informácií nájdete na:

FOTO: ROZBORA COUTURE

Pridaj komentár