Už množstvo desaťročí sme svedkami veľkých premien štýlu obliekania a nezabudnuteľných módnych trendov, ktoré sa k nám z času na čas s menšími obmenami vracajú. No napriek všetkým týmto dekádam, je móda 20. rokov 20. storočia najznámejšia a to pre nástup modernej éry obliekania. Ženy sa v tomto období začali obliekať v porovnaní s predchádzajúcimi obdobiami tak, aby sa v oblečení cítili pohodlne a aby bolo oblečenie praktické a nositeľné. Rovná revolúcia nastala aj oblasti dámskych účesov. Neuveríte, no aj za týmito zmenami bola politika.

S hnutím za volebné práva žien, ktoré viedlo k prijatiu 19. dodatku v Spojených štátoch amerických, ktorý deklaroval ženám právo voliť, bola od tohto obdobia pre ženy sloboda nielen v oblasti politiky, ale aj v ich šatníkoch.

Následky prvej svetovej vojny priniesli módnu revolúciu, pretože rozšírené úlohy žien si vyžadovali funkčné oblečenie. Móda 20. rokov sa tak niesla v znamení flapper štýlu, ktorý charakterizovali šaty s padnutým pásom, kašírované účesy a dôraz na slobodu a rebéliu. Prekvitajúca ekonomika viedla aj k nárastu masovej výroby a spotrebiteľských výdavkov.

Na svete sa objavila sa nová žena: mladistvá, uvoľnená postava, ktorá sa líšila od prvotriednej a správnej estetiky viktoriánskej éry. Spočiatku sa tieto štýly stretli so šokom zo strany starších generácií (čo nie je nakoniec ničím výnimočným ani v súčasnosti).

Ako však roky plynuli, spoločnosť postupne prijala tieto inovatívne módne trendy a uzavrela tak dlhotrvajúcu kultúrnu priepasť. Kultúrne hnutia ako Harlem Renaissance a Art Deco začali spájať hudbu, umenie a módu, presne ako zo svetového fenoménu Veľký Gatsby, ktorý sa stal ikonou desaťročia.

FOTO: Shutterstock

Pridaj komentár