Speváčka, skladateľka, textárka, hlasová koučka, moderátorka a herečka, no v prvom rade skvelý človek, ktorý dokáže skrze svoj talent robiť ľudí šťastnými a vyčarovať im úsmev na tvári. Anka Repková, ktorá má na svojom konte spolupráce už s takými spevákmi ako napr. Dalibor Janda, Drupi, Daniel Thomas a ďalšími, prináša na Slovensko ďalšiu spevácku hviezdu svetového formátu.

FOTO: Peter Frolo

Už o pár týždňov s ňou na veľkom bratislavskom koncerte vystúpi spoločne na jednom pódiu hviezda amerického Broadwaya, známa tiež z televíznej show „Amerika má talent“ – famózna speváčka Moya Angela. Ako vznikla táto vzácna spolupráca a čo všetko sa za týmto veľkým hudobným sviatkom ukrýva? Nielen to, ale i množstvo ďalších zaujímavostí sa dozviete v exkluzívnom rozhovore so speváčkou Ankou Repkou, len na M magazín.sk

FOTO: Oleš Cheresko

Anka vieme, že už budúci mesiac prebehne na Slovensku tvoj veľký koncert s hviezdou Broadwaya a semifinalistkou súťaže „Amerika má talent“ – Moyou Angelou. Kde a ako si sa s touto famóznou speváčkou zoznámila? Ako prebehlo vaše prvé spoločné stretnutie?

Moyu Angelu som prvýkrát videla na West Ende v Londýne, v muzikáli DreamGirls, v ktorom stvárňovala postavu Effie White. Vo filmovom spracovaní tohto muzikálu ju hrá Jennifer Hudson. Sedela som v prvej rade, hneď za dirigentom, a bola som z nej úplne užasnutá. Keď spievala pieseň „I am telling you“, … z tých emócií, čo sa na mňa z pódia valili, som ani len nevládala dýchať. Odvtedy ju sledujem na Instagrame. Keď som začala premýšľať, koho by som tento rok pozvala na 2-dňový spevácky workshop a koncert na Hlavnom námestí, oslovila som ju. Po niekoľkých e-mailoch a telefonátoch sme sa dohodli a ja som nadšená. Je to pre mňa prvá spolupráca s americkou hviezdou. Moya príde na Slovensko do Bratislavy po prvý raz a bude to vlastne prvýkrát, kedy sa aj naživo uvidíme.

Broadway pozná väčšina Slovákov iba z televízie a filmov. Je náročné dotiahnuť na Slovensko hviezdu takého formátu?

Myslím si, že je všetko možné, keď človek naozaj chce a ide si za tým. Zistila som však, že veľakrát je to aj o odvahe. Zobrať sa a vycestovať, alebo poslať e-mail či zavolať a tiež o tom nebáť sa podstúpiť určité riziko. Je potrebné urobiť krok alebo aj viac krokov vpred a nevzdať sa. Verím, že všetko sa stane v tom správnom čase a myslím si, že teraz som ten správny čas vystihla. Nedávno mal totiž v Londýne derniéru muzikál DreamGirls, v ktorom Moya Angela účinkovala a ešte nie je obsadená do ďalšieho. Momentálne učí v Las Vegas a vedie online hodiny spevu. V súvislosti s touto otázkou by som rada spomenula ešte jednu moju skúsenosť. Keď som bola v roku 2016 v New Yorku, dostala som sa na hodiny spevu k hlasovej koučke, ktorá učila aj Madonnu, Stinga, Dianu Reeves a hviezdy Broadwaya. Nám sa zdajú všetky tieto hviezdy absolútne nedostupné. Samozrejme, nie je ľahké sa k nim dostať, ale myslím si, že ani to nie je nemožné. Ja som vtedy na Manhattane zrazu pocítila možnosti a uverila tomu, že je možné všetko. Veď počas mojej hodiny jej volal Sting!

FOTO: Zuzana Gavulová

Pre divákov je to jednoduché – prísť na koncert, naplno si tento hudobný sviatok užiť, a v skvelej nálade odísť. Čo všetko sa však skrýva za prípravou tohto koncertu z tvojho pohľadu? Pripravuješ sa nejak špeciálne aj s Moyou Angelou?

Veru, za prípravou takéhoto veľkého koncertu a tiež 2-dňového speváckeho workshopu sa skrýva veľmi veľa práce. Riešim všetko od manažmentu účinkujúcich, marketingu, písania textov na web, sociálne siete, propagačné materiály, ale aj žiadosti na grantové dotácie, dohadujem partnerov, dramaturgiu koncertu, oslovujem grafikov, fotografov, kameramanov, vybavujem ubytovanie, dopravu, priestory, dávam dokopy dramaturgiu … Veľkou pomocou mi je partnerstvo s Bratislavským informačným strediskom, ktorý v rámci našej spolupráce poskytuje pódium, ozvučenie a osvetlenie pre koncert na Hlavnom námestí. Až teraz začínam so svojou prípravou. Trénujem nové spevácke cvičenia, aby som si zlepšila tzv. „riffs and runs“, učím sa nové piesne, ktoré budem na koncerte spievať spoločne s Moyou Angelou. Okrem toho ešte dokončujem jednu moju novú autorskú pieseň, ktorú by som na koncerte rada predstavila. S Moyou Angelou sa stretneme až pár dní pred workshopom a koncertom, keď priletí z Ameriky. Dáme si skúšku s kapelou, zladíme sa s muzikantmi, vokalistkami a samozrejme aj my v spoločných duetoch.

Hudobný sviatok takého formátu je i pre divákov plný očakávania a to najmä z príjemného napätia nad tým, aká bude ďalšia skladba a aké piesne ešte zaznejú. Ako vzniká playlist na tak veľký koncert? Na aké skladby sa môžu tvoji fanúšikovia už teraz tešiť?

Pri tvorbe playlistu vždy vychádzam zo zámeru, ktorý si dám. Čo chcem odovzdať a aký chcem dosiahnuť efekt, kam chcem divákov a poslucháčov na koncerte zaviesť. Rovnako je tomu aj teraz. Okrem svojich piesní však konzultujem aj výber piesní ďalších účinkujúcich. Chcem, aby diváci 11. augusta 2019 na Hlavnom námestí v Bratislave z nášho koncertu odchádzali nabitý pozitívnou energiou, radosťou a so zážitkom, ktorý ich vnútorne obohatí. Zaspievam piesne z môjho posledného albumu „Som pravdivá“, ale zároveň predstavím už aj niečo z mojej úplne novej tvorby. Moya Angela bude spievať muzikálové piesne a jedna z nich bude z DreamGirls.

Anka, tvoje spevácke skúsenosti a úspechy netreba nijak bližšie približovať. Si speváčka s neuveriteľným talentom, ktorej meno pozná široko-ďaleko azda každý. Mávaš však aj napriek tomu pred svojimi koncertmi trému? Čoho sa zvykneš najčastejšie obávať?

Ďakujem veľmi pekne. Je pravda, že väčšinou už trému nemávam. Vyskytnú sa však situácie, kedy ju mám. Obvykle to býva, keď mám ísť prvýkrát spievať pieseň, ktorú som pred publikom ešte nespievala, alebo keď ide o koncert, na ktorom vykračujem zo svojej zóny komfortu. Takými koncertmi sú práve tieto veľké koncerty so zahraničnými hviezdami. Pred nimi mám veľkú trému, ale našťastie po niekoľkých odspievaných tónoch opadne. Najčastejšie sa obávam toho, že zabudnem text. Keď spievam sólovo, dokážem to nejako uhrať, niečo si vymyslím alebo zaimprovizujem. Horšie to však je, ak ide o duet. Tam totiž neohrozujem len svoj výkon, ale aj toho speváckeho partnera, ktorého to môže zmiasť. Veru, zabudnutý text, to je nočná mora.

Dve spevácke esá sú už jasné. Kto ďalší sa okrem teba a Moyi na pódiu predstaví?

Niektoré piesne so mnou bude spievať aj môj spevácky zbor pre dospelých – Zbor Anky Repkovej – Spievanie nás baví, ktorý okrem toho zaspieva aj samostatne pod mojou dirigentskou taktovkou. Veľmi zaujímavé na týchto koncertoch je to, že na nich spievajú aj účastníci workshopu, ktorí vytvoria 50-členný zbor a na koncerte spievajú piesne, ktoré sa naučia počas dvoch dní. Repertoár tohto zboru budú tvoriť tri piesne žánrov: americký gospel, muzikálová a popová pieseň. Pre mnohých z nich je to po prvýkrát, čo spievajú v zbore a vystupujú na koncerte. Samozrejme, nebude chýbať ani samostatné vystúpenie Moyi Angely a naše spoločné piesne. Celý koncert bude sprevádzať kapela a vokalistky.

Ako je už známe, všetky tvoje koncerty sú nezabudnuteľným zážitkom. Čím bude tento koncert špeciálny?

Určite exkluzívnou hosťkou koncertu Moyou Angelou,a jedinečným 50-členným zborom, ktorý vznikne špeciálne len pre tento koncert z účastníkov workshopu pod jej vedením a tiež tým, že v premiére zaspievam moje dve nové autorské piesne. Veľmi sa na tento koncert teším a verím, že tak ako minulý rok, aj tento rok nám vyjde krásne počasie a námestie bude plné nadšených divákov.

Pridaj komentár