Deti sedacie vaky jednoducho milujú. Sú neuveriteľne pohodlné, majú všestranné využitie a dajú sa jednoducho premiestňovať, či už v rámci domácnosti alebo v exteriéri. Víri vám však v hlave otázka, ako vybrať ideálny sedací vak z pohľadu materiálu? A je tento spôsob sedenia pre deti bezpečný?

Sú sedacie vaky pre deti bezpečné?

Bezpečnosť a pohodlie sú priority už pri samotnej výrobe detských sedacích vakov. Podnožník je preto zvyčajne vybavený dvojitým zipsom, ktorý zabraňuje náhodnému otvoreniu a rozsypaniu granulátu, ktorý by malé deti mohli prehltnúť. Ďalšiu úroveň bezpečnosti pridáva kryt z vyvýšenej látky, ktorý nielenže zabraňuje neúmyselnému odzipsovaniu, ale taktiež prekrýva ostré hrany zipsu.

FOTO: Dmitry Tkachuk/Shutterstock.com

Bezpečné sú aj z pohľadu správneho držania tela – výplň sedacích vakov pre deti je dostatočne tvárna a prispôsobuje sa telu vašich detí, takže môžu sedieť v polohe, ktorá je pre ne pri vývoji zdravá, tj. rovný chrbát a zadok posunutý dozadu k opierke, čím sa podporí prirodzené zakrivenie chrbtice do tvaru písmena S

Výber správneho materiálu

Aké kritéria zohľadniť pri výbere sedacích vakov? Okrem bezpečnosti a pohodlia je dôležitá aj trvanlivosť, odolnosť a nároky na údržbu. Tieto faktory sú do veľkej miery determinované práve materiálom, z ktorého je vak vyrobený. Medzi najpoužívanejšie materiály patria:

Syntetická koža

Tento materiál, inak ozn. aj ekokoža, sa môže pochváliť vysokou odolnosťou voči oderu a vode. Je pevný, dobre drží tvar a vyznačuje sa farebnou stálosťou. Údržba je veľmi jednoduchá, postačí navlhčená bavlnená handrička a mydlová voda. Za pekného počasia môžete sedacie vaky presunúť aj do exteriéru, kde si deti užijú hru na čerstvom vzduchu. Na druhej strane, nevýhodou vakov z ekokože je ich nižšia prispôsobivosť.

Menčester

Ďalším často používaným materiálom v súvislosti so sedacími vakmi je pevná a hrubá látka s nízkym vlasom, charakteristická vrúbkovaním – menčester. Tieto vaky sú príjemné na dotyk, dobre sa prispôsobujú telu a sú hrejivé. Kvôli vysokej nasiakavosti vody nie je vhodné umiestňovať menčestrový vak do exteriréru. Myslite aj na to, že údržba je náročnejšia a je potrebné dostať sa do všetkých záhybov a švov.

Amore látka

Počuli ste už o Amore? Ide o velúrovú tkaninu s krátkym vlasom, ktorá je podobná plyšu. Zamatovo jemný povrch je veľmi príjemný na dotyk, super prispôsobivý telu, avšak nedokáže držať tvar, preto je využívaný skôr na výrobu podnožníkov k sedacím vakom. Údržba je jednoduchá. Takéto podnožníky môžu byť na istý čas prenesené aj do vonkajšieho prostredia, nie však dlhodobo – nie sú UV rezistentné, mohli by teda stratiť svoju farbu.

Pridaj komentár