Tuk na bruchu trápi vo všeobecnosti nielen mužov, ale aj ženy. Predovšetkým typ postavy ako je „jablko“, ktorá má v našich zemepisných šírkach najväčšie zastúpenie. Ľudia s takouto postavou priberajú najviac práve v oblasti pásu. Keďže je tuk v oblasti brucha najhutnejší v porovnaní s inými oblasťami tela, je dôležité vedieť, ako ho naozaj efektívne odstrániť. To sa však týka nielen brucha, ale aj iných „problémových“ partií. Bez zmeny v stravovaní to naozaj nepôjde, ale rozhodne nevynechávajte cvičenie.

Základné fakty viete určite odrecitovať aj zo sna – príjem tekutín, zdravá strava, pravidelný pohyb. Pribúdajúcimi rokmi sa náš organizmus stáva čoraz viac ekonomickejší a nároky na energiu v našej potrave stále klesajú. Existuje ešte jeden dôležitý faktor a tým je pohlavie. Nežné pohlavie sa asi nepoteší, ale ženské telo má menšie nároky na energiu a vekom je dopyt po nej nižší ako u mužov. Ak teda nechceme cvičiť, musíme zmeniť naše stravovacie návyky.

Cvičenie počas keto diéty

Cvičenie a chudnutie idú ruka v ruke s výživou. Nastaviť si vysoké ciele a mnoho obmedzení je z dlhodobého hľadiska neudržateľné. Lepšie je robiť malé, postupné kroky a pridávať ďalšie. Niektorí ľudia však tvrdia, že samotné cvičenie na chudnutie nemá žiadny vplyv. Vyšší výdaj energie zvyšuje pocit hladu a vlastne zjete viac, ako počas tréningu spálite. Môže cvičenie naozaj pomôcť s redukciou hmotnosti? V prvom rade je potrebné povedať, že neexistuje žiadna zázračná tabletka, ktorá vás zbaví tuku len na určitej časti tela.

Chudnutie je komplexný proces, ktorý zahŕňa zmenu stravy a aj pohybových návykov. Akákoľvek forma cvičenia počas keto diéty je v poriadku. Samozrejme, všetko s mierou. Ak ste pred diétou cvičili, pokojne pokračujte ďalej. Ak však ešte len začínate, počkajte, kým nastúpi ketóza a potom uvidíte, ako na tom budete. Začnite však miernym tempom a neprepínajte sa. Ak porovnáme stravu a cvičenie, má zmena stravy na chudnutie podstatne väčší vplyv ako cvičenie. Najúčinnejšia je z dlhodobého hľadiska kombinácia oboch – zdravej stravy a pohybovej aktivity. Dosah cvičenia na chudnutie alebo priberanie sa u každého človeka líši. Aj keď väčšina aktívnych ľudí schudne dlhodobo, sú ľudia, ktorým sa váha ani nepohne a niektorí dokonca priberú. Tí ale vo väčšine priberú svaly a nie tuk. Na chudnutie má veľký vplyv aj stres. Nestresujte sa, verte si, zacvičte si, ak môžete. Po cvičení sa budete cítiť omnoho lepšie. Hormón šťastia, ktorý sa pri cvičení vyplavuje, sa o to postará. Tešte sa na to, keď si v pohode zapnete nohavice, ktoré už dlhý čas ležia na dne vašej skrine.

Ukladanie tuku

Cviky len na určitú svalovú partiu rozhodne nefungujú. Vlastne cvičenie samo o sebe vôbec nespôsobuje chudnutie, čo množstvo výskumov potvrdzuje. Tak isto cvičenie samo o sebe nezaručí úbytok hmotnosti. To však neznamená, že by ste nemali cvičiť. Dokonca aj pri ukladaní tuku je to tak, že sa vám neukladá len na jednom mieste. Síce máte niektoré partie, kde vám genetika nadelila viac tuku, ale celkovo pri priberaní naberáte všade. Rovnako to platí aj pri spaľovaní tuku, takže pri cvičení budete spaľovať celkovo zo všadiaľ. Chudnutie nie je žiadna komplikovaná jadrová fyzika. Energetický príjem je hlavným faktorom, ktorý vplýva na to, koľko vážite. Akékoľvek jedlo ktoré zjete, znamená energetický príjem a teda aj možnosť pribratia. Na váhe v skutočnosti až tak nezáleží. Menšia váha neznamená, že budete lepšie vyzerať. Túto chybu robíme najmä my, ženy. Pravda je taká, že pri tej istej váhe môžete vyzerať príťažlivo, ak sa vám podarí spáliť tuk a namiesto neho nabrať svaly.

Zopár dôležitých bodov na koniec:

  • strava s dostatkom bielkovín je lepšia na budovanie svalov (Dostatok neznamená, že sa budete prejedať bielkovinami. Ak neviete, ako na to, kontaktujte výživového poradcu Prodietix),
  • dostatok bielkovín pomáha udržať svalovú hmotu počas kalorického deficitu,
  • vysoko bielkovinová strava pomáha spaľovať tuk (vrátane problematických partií na brušku),
  • bielkoviny zasýtia viac ako sacharidy,
  • bielkoviny sú vo veľkej miere dôležité pri regenerácii svalov (predovšetkým u ľudí, ktorí intenzívne cvičia).

Nie nadarmo sa hovorí, že chudnutie je 80 % stravovania a 20 % cvičenia. Ak je vaše stravovanie zlé a neplánujete sa vzdať množstva sladkostí a prejedania sa, žiadne cvičenie vám v chudnutí nepomôže.

Pridaj komentár