Jarná očista organizmu je po dlhej zime každoročnou témou. Nezabúdajte však aj na jesenný detox, ktorý je rovnako dôležitý a prínosný. Prebudíte v sebe novú telesnú energiu a pripravíte telo a myseľ na chladné dni. Vďaka odľahčenému jedálničku pomôžete črevám pred náročným vianočným obdobím.

Čo je detox a prečo ho praktikovať?

Detox je v podstate očista tela. Táto metóda sa využíva už tisícky rokov. Cieľom detoxu organizmu je prečistenie teľa a zbavenie sa všetkých škodlivín, ktorými je telo zanesené. Prirodzený detox prebieha v tele neustále. Toxíny sú vylučované prostredníctvom viacerých orgánov – pečene, obličiek a čriev. Cielená detoxikácia telu aktívne pomáha a vďaka dobe, v ktorej žijeme, je aj viac než žiadúca.

„Jesenný detox je rovnako prospešný ako ten jarný, pretože podpora očisty črevného systému vhodným príjmom vlákniny je dôležitá neustále v priebehu celého roka. Navyše, s príchodom jesene, kedy napríklad zelenina už nie je taká kvalitná ako v lete, môže obsah vlákniny v strave značne ubúdať. Je preto potrebné ju dopĺňať inými vhodnými potravinami,“ hovorí Monika Rychlovská Tělupilová, výživová poradkyňa značky Slim Pasta.

Pravidlá jesenného detoxu v jedálničku

  1. Zapojte do pitného režimu dostatok bylinných čajov. Čím viac ich vypijete, tým lepšie.
  2. Odľahčite jedálniček a nechajte svoje trávenie, aby si odpočinulo. Nahraďte klasické prílohy tými konjakovými, ktoré vďaka obsahu vlákniny glukomanan detoxikujú váš organizmus.
  3. Nahraďte popoludňajšie maškrty pri káve osviežujúcimi a zdraviu prospešnými Smoothies.
  4. Jedzte dostatočné množstvo potravín bohatých na vlákninu, ako sú strukoviny, celozrnné pečivo, cereálie, orechy, semienka, ovocie a zelenina.
  5. Aj keď je vonku zlé počasie, hýbte sa. Ideálne sú dlhšie prechádzky na čerstvom vzduchu.

Prečo sú konjakové prílohy ideálnou súčasťou jesenného detox jedálnička?

Konjak je tradičná ázijská potravina, ktorá sa používa už po stáročia. Konjakové plantáže sa nachádzajú v horských oblastiach mimo civilizácie, čím je zabezpečené, že samotné rastliny a výrobky z nej nie sú kontaminované toxínmi. Najvýznamnejšou zložkou konjaku je vláknina glukomanan, ktorá má množstvo zdravotných výhod. Pomáha čistiť črevá, pôsobí ako probiotikum, znižuje cholesterol a pozitívne ovplyvňuje vstrebávanie cukrov a tuku v krvi. Najväčšiu pozornosť si však získala ako skvelý pomocník pri redukcii hmotnosti. Hlavným dôvodom, prečo by ste mali pred Vianocami podstúpiť očistnú konjakovú kúru je fakt, že glukomanan detoxikuje tráviaci trakt a zároveň „kŕmi“ priateľské baktérie v črevách, čím podporuje črevnú mikroflóru.

Slim Pasta ponúka nálevové aj beználevové konjakové prílohy v podobe najrôznejších druhov cestovín a ryže. Novinkou sú obľúbené tagliatelle, ktoré obsahujú len 9 kcal na 100 g, čo je o 94 % menej kalórií, ako majú klasické prílohy. Ich príprava je jednoduchá. Stačí ich len zmiešať s obľúbenými ingredienciami a môžete servírovať.

„Slim Pasta obsahuje veľké množstvo rozpustenej vlákniny glukomanan, ktorá pôsobí pozitívne pri tráviacich ťažkostiach. Môže však pôsobiť aj ako probiotikum a priaznivo ovplyvňovať náš imunitný systém. Taktiež dokonale zasýti aj na dlhší čas,“ dodáva Monika Rychlovská Tělupilová, výživová poradkyňa značky Slim Pasta.

Očistná kúra

Nahraďte klasické prílohy konjakovými 1 až 2x denne počas jedného mesiaca. Očistu podporíte aj bylinnou kúrou v podobe čajov a detoxikačnými tabletami s extraktom z Pestreca mariánskeho. Touto očistnou mesačnou kúrou podporíte bežné trávenie, činnosť pečene a celkovo prečistíte organizmus. A to bez hladovania!

Tip na recept

Jesenné obdobie praje cuketám, ktoré sú bohaté na vlákninu, vápnik, horčík a karotén. Zároveň majú aj detoxikačný účinok, preto je ich spojenie s konjakovými tagliatelle ideálne.

Pridaj komentár