Existujú iba štyri základné farby cestovných pasov na svete. Každá krajina má svoje vlastné dôvody pre výber jednej z týchto farieb na obal svojho národného pasu. Viete od čoho voľba farby cestovného pasu závisí? Možno práve táto informácia vám v budúcnosti spríjemní dlhé čakanie na letisku.

Vo svete sú len 4 farby cestovných pasov! Tu je dôvod prečo!

Červený pas

Jedná sa o najbežnejšiu farbu cestovného pasu. Pasy s červeným obalom si najčastejšie vyberajú krajiny s historickým alebo súčasným komunistickým politickým systémom. Občania Slovinska, Číny, Srbska, Ruska, Lotyšska, Rumunska, Poľska či Gruzínska, majú červené pasy. Členské krajiny Európskej únie, s výnimkou Chorvátska, rovnako používajú karmínovo červené cestovné pasy, ako aj v ďalších odtieňoch červenej farby. Rovnako štáty, ktoré majú záujem o vstup do Európskej únie, ako Turecko, Macedónsko a Albánsko, zmenili pred niekoľkými rokmi pôvodnú farbu svojich pasov na červenú. Krajiny Andského spoločenstva národov – Bolívia, Kolumbia, Ekvádor a Peru – majú taktiež vínovo červené cestovné pasy.

Modrý pas

Tento typ cestovných pasov je v poradí druhý najbežnejší. Modrý obal symbolizuje „nový svet“. Do tejto skupiny patrí15 karibských krajín ako aj juhoamerické krajiny združené spoločenstvom Mercosur – spomeňme Brazíliu, Argentínu a Paraguaj. Výnimkou je v tomto prípade Venezuela, ktorá je členom spoločenstva Mercosur, no jej občania majú cestovné pasy červenej farby. Pasy občanov USA boli zmenené na modré až v roku 1976.

Zelený pas

Väčšina moslimských krajín má zelené pasy. Ako príklady možno uviesť Maroko, Saudskú Arábiu a Pakistan. Zelená je farbou islamu a najobľúbenejšou farba proroka Mohameda. Zelená je rovnako aj symbolom prírody a života. Občania niekoľkých krajinách západnej Afriky, ako napr. Burkina Faso, Nigéria, Niger, Pobrežie Slonoviny, Senegal, majú tiež cestovné doklady, ktoré sú rôznych odtieňoch zelenej farby. V ich prípade farba naznačuje, že sú súčasťou západoafrického ekonomického spoločenstva ECOWAS.

Čierny pas

K najvzácnejším cestovným pasom patria tie s čiernym obalom. Nájdeme ich najčastejšie medzi občanmi afrických krajín, ako napr. Botswana, Zambia, Burundi, Gabon, Angola, Čad, Kongo, Malawi a ďalších. Občania Nového Zélandu majú taktiež čierny pas, pretože čierna je národnou farba krajiny.

Kartogramová mapa znázorňujúca krajiny podľa farieb cestovných pasov

Pridaj komentár