Jarné upratovanie, to už patrí pomaly k takým tradíciám, ktoré sa s príchodom jari vykonáva vo viacerých domácnostiach. V niektorých domácnostiach to nie je nič výnimočné než bežné upratovanie, kde sa čistí od prachu a iných nečistôt. No okrem klasického upratovania a organizovania je však dobré zvážiť aj niektoré ďalšie úlohy, ktoré môžu vašu domácnosť ešte viac vylepšiť a prispieť k jej celkovému útulnému prostrediu. Niektorí ľudia chcú počas tohto pratania pripraviť dom na novú sezónu a priniesť do neho sviežu energiu, čiže aj v podobe väčších zmien a zásahov. Tu nájde niekoľko tipov, ktoré môžete v rámci veľkého pratania podniknúť aj vy.

FOTO: unsplash.com/Margaret Jaszowska

Začnite s klasickým upratovaním

Upratovanie väčších priestorov dá niekedy zabrať. Pokiaľ s tým máte skúsenosti tak viete, že ak ste si nechali viac roboty na pratanie, ako bolo treba, nebude to úplne med lízať. Avšak do takýchto prác môžete zatiahnuť aj celú rodinu. Vyčleňte si jeden deň počas víkendu na takéto veľké jarné upratovanie celej domácnosti a choďte izbu po izbe. Začnite s čistením každého kúta vašej domácnosti. Vyprázdnite skrinky, umyte okná a žalúzie, vymeňte závesy, vytepujte gauč poprípade koberce a podobne.

Dajte svojmu interiéru nový šmrnc

Jarné obdobie je takým vhodným časom na to, aby ste zmenili alebo jemne upravili interiér vášho domu. Šmrnc môžete svojej domácnosti dať aj napríklad len vymaľovaním stien alebo môžete nakúpiť nové dekorácie, ktoré prinesú do vášho domova letnú atmosféru a pohodlie. O skvelý doplnok sa postarajú napríklad aj rastliny, ktoré sú krásnou dekoráciou do každej jednej izby. Pokiaľ už snívate nejaký ten čas o tapetách alebo napríklad tehlovom obklade, nečakajte viac na vhodnejší čas, pretože počas takéhoto veľkého jarného upratovania je na takéto zmeny skvelá zámienka.

Zbavte sa zbytočností

Veľmi veľa ľudí si počas svojho života do svojej domácnosti zbiera nové veci, ktoré si už buď nakúpili alebo podostávali. No a takto kopením a skrývaním týchto vecí sa zrazu v domácnosti nahromadí nemalé množstvo nevyužitých zbytočností. Práve jarné upratovanie by malo byť časom, kedy sa pustíte aj do triedenia takýchto “harabúrd”. Taktiež sa môžete pustiť aj do svojho šatníka. Pokiaľ sa vám v ňom nazbieralo veľa oblečenia, ktorého sa chcete už zbaviť alebo si chcete obmeniť šatník, pozrite sa, ktoré veci už nosiť nebudete a skúste si svoj šatník poriadne vytriediť.

Väčšie zmeny v domácnosti

Do programu jarného upratovania však môžete tiež zahrnúť napríklad aj väčší refresh vašej domácnosti, ako len taký, že nakúpite nejaké nové dekorácie a vymaľujete. Možno už dlhšie pokukujete po nejakom novom kuse štýlového nábytku, možno už viete, že vaša kuchyňa vás až tak nebaví a chceli by ste si už zaobstarať poriadnu kuchynskú linku na mieru, ktorá dokonale splynie s priestorom, bude štýlová a taká, po ktorej túžite. Alebo chcete nové kachličky či väčšiu rekonštrukciu? Pustite sa do toho v tomto období.

Dôkladne vyčistite svoje spotrebiče

Veľa ľudí zabúda na takú pravidelnú údržbu elektrospotrebičov, hlavne čo sa týka ich kvalitného vyčistenia od rôznych nečistôt. Nezabúdajte ale ani na filtre, a to pokiaľ máte v dome klimatizáciu, digestor a práčku. Týmto častiam sa nevenuje počas každotýždňového upratovania až taká veľká pozornosť, avšak z času na čas treba tieto filtre povyberať a poriadne ich vyčistiť. Takto sa postaráte o to, že vaše spotrebiče budú mať dlhú životnosť a taktiež si zabezpečíte vo vašej domácnosti aj kvalitnejší vzduch.

Presuňte sa do exteriéru

Počas veľkého jarného upratovania je veľmi dôležité venovať značnú časť času aj upratovaniu v exteriéri. To sa týka hlavne ľudí, ktorí majú domy a dvor. Po zime sa na vašom pozemku nazbieralo určite viacero nečistôt, ako sú napríklad konáre či lístie a podobne. Zamerať by ste sa mali napríklad aj na fasádu, v ktorej sa počas zimy usadilo rozhodne veľa nečistôt, ktoré môžu byť pre vaše zdravie škodlivé. Práve preto by ste si mali dať vyčistiť fasádu a tiež aj strechu. Okrem toho, že sa vďaka tomuto čisteniu zbavíte nečistôt a plesní, vaša fasáda a strecha dostane nový šmrnc, a budú vyzerať ako nové. Čo sa týka veľkého jarného upratovania exteriéru, chýbať by nemalo ani vymaľovanie plotu, upravenie kvetináčov a vyčistenie záhradného nábytku. Tieto práce prispievajú k tomu, aby bol váš dom pripravený na príjemné jarné a letné dni. Upratovanie exteriéru nielen zlepšuje estetický vzhľad vášho domova, ale aj vytvára príjemné prostredie na relax a oddych na čerstvom vzduchu.

Ak vaše srdce plesá po nejakých väčších zmenách, ako je prístavba alebo väčšie rekonštrukčné práce, aj práve jar je ideálnym časom na to, kedy tieto zmeny vykonávať. Jednak ešte nebičujú také veľké horúčavy a v lete si už tieto zmeny budete môcť vychutnávať. Avšak pri takýchto prerábkach si nezabudnite požičať elektrocentrálu, ktorá vám zabezpečí záložný zdroj elektrickej energie v prípade výpadku, a z druhej strany to môže byť finančne výhodnejšie, ako platiť za elektrinu, ktorú by ste spotrebovali na takúto väčšiu prerábku.

Nezabudnite ani na svoje auto

Nakoľko už vonku bičuje pekné počasie a teploty sa držia nad 10 stupňov, pomaly aj myslite na to, že vaše auto bude potrebovať prezuť na letné pneumatiky. Takže pokiaľ sú tie vaše letné pneu už staré a zošúchané, rozhodne by ste sa mali poobzerať po nových. Teraz je už pomaly ale isto ten najvyšší čas na nákup. Jarné upratovanie môže byť náročné, ale pre niekoho tiež veľmi relaxujúce. S týmito tipmi a trochou úsilia môžete svoj domov pripraviť na novú sezónu a vytvoriť si prostredie, ktoré bude plné svetla, čistoty a pohody. Nebojte sa inovovať a experimentovať a vaša domácnosť sa môže stať miestom plným radosti a pohody po celý rok.

Pridaj komentár