Pohodlne sa usaďte, začína reflexoterapia!

327
Pohodlne sa usaďte, začína reflexoterapia! 1

1titulka

Bolí vás hlava? Nemusíte hneď pátrať po ružových tabletkách, stačí len tá správna reflexná plôška na nohách alebo rukách. Reflexoterapeuti sú totiž presvedčení, že v dôsledku tlaku na reflexné zóny dochádza prostredníctvom nervovej sústavy ku komunikácií s príslušnými časťami tela, čo im pomáha dobre fungovať.

Reflexoterapia

Nepočuli ste ešte o tejto metóde? Prišli ste o veľa. Tak pozorne čítajte. Odborníci o tejto liečebnej praktike hlásia, že chodidlá pôsobia na zvyšok tela ako ladičky: ich pohybmi sa stimuluje celý organizmus. Keby ste sa zverili do ich šikovných rúk, cez stimulovanie určitých reflexných plôšok na chodidlách a rukách by ste nepocítili len relaxačnú úľavu. Celý rad tlakových techník pôsobiacich na končatiny totiž vyvolávajú prospešné účinky v istých častiach tela.

Young Woman Receiving Facial Massage --- Image by © moodboard/CorbisTakto sa môžete zamerať presne na tú zónu, ktorú potrebujete. Podľa niektorých štúdií metóda pomáha uvoľniť a mierniť príznaky určitých ochorení a celkovo zlepšiť kvalitu života. Reflexoterapia môže odstrániť príčinu mnohých zdravotných ťažkostí, zmierniť stres a zbaviť človeka dôsledkov niekdajšieho poranenia či ochorenia. No a pokiaľ ste sa ešte nedopátrali k odborníkovi, môžete do terapie zapriahnuť partnera alebo ju praktizovať aj svojpomocne. Pre lepší účinok sa však odporúča pomoc druhých šikovných rúk. Tak už len vyložiť nôžky, zavolať pomocníka a pokračovať v čítaní.

reflex2

AKO NA TO?

V prvom rade je dôležité, aby ste vytvorili čo najvhodnejšiu atmosféru. Netreba zabúdať ani na spätnú väzbu. Taktiež by bolo vhodné zbaviť sa dlhých nechtov na rukách, ponožiek a umyť si nohy. Pri ošetrení u reflexoterapeuta by mal klient ležať alebo sedieť na polohovateľnom ležadle alebo kresle. Chodidlá alebo ruky prijímateľa terapie by mali byť položené tak, aby na ne mohol pohodlne dosiahnuť. Terapeut sedí na nízkej stoličke pred ležadlom. Takto by ste mali byť pripravení na liečivo-relaxačnú chvíľku.

reflex3

MASÁŽ ČI REFLEXOTERAPIA?

Dĺžka ošetrenia by mala prebiehať od 30 do 45 minút až po luxusnú hodinu. Každý správny reflexoterapeut by mal systematicky a svedomito aplikovať techniky na obidve chodidlá. Po skončení tejto prvej etapy by sa mal zacieliť na miesta, ktoré podľa neho potrebujú starostlivosť. A kde je hranica medzi príjemným pocitom až tlakom bolesti? Jednotlivé techniky by vo vás nemali hlavne narušiť pocit pohody, nanajvýš by mala vyvolať príjemnú bolesť. No v žiadnom prípade by ste sa nemali cítiť ako na škripci. Každý má svoj štýl, a to isté platí aj v reflexoterapii. Tlakové techniky môžu byť u každého terapeuta rôzne. Niektorí používajú krémy, emulzie či oleje, iní sa však týmto doplnkom bránia. Podľa nich ide skôr o masáž chodidiel, a nie o reflexoterapiu.

reflexša

TECHNIKY

V reflexoterapii sa používajú štyri základné techniky:

Vytieranie palcom

Jej cieľom je vyvíjať sústavný, pevný tlak na povrch chodidla alebo ruky a vyžaduje si už určitú prax. Základom je zohnutie a vystretie prvého kĺbu palca, postupovať po kúskoch, aby sa vytvoril sústavný, pevný tlak.

Vytieranie prstom

Vytieranie prstom je založené na tom istom princípe – na zohýnaní a vystieraní prvého kĺbu prsta. Chyťte si ukazovák pod prvým kĺbom, aby ste izolovali kĺb, ktorý sa používa pri tejto technike.

Krúženie na jednom mieste

Už názov nám našepkáva, že cieľom tejto techniky je pritlačiť prostredník jednej ruky na príslušnú reflexnú plôšku a potom krúžiť končatinou – v členku alebo zápästí. Kĺb sa otáča, ale prostredník aktívnej ruky zostáva na jednom mieste. Vďaka tejto polohe krúžiaceho chodidla a statického prsta sa noha striedavo pritláča a uvoľňuje.

Podobratie s protipohybom

Táto technika sa používa na prácu s určitým bodom, nie s veľkou plochou. Je to pomerne stacionárna technika, iba s drobnými pohybmi aktívneho palca. Položte si aktívny palec na dlaň ruky, prsty sú na jej chrbte. Zohnite prvý kĺb palca, dlane sa palec dotýka iba koncom. Teraz potiahnite palcom dozadu, aby sa vyvinul tlak.

reflex6

Z HISTÓRIE

Keby sme chceli pátrať po zrode zónovej terapie, jej archeologické nálezy by nás priviedli až do roku 2330 pred n. l. Už vtedy totiž naši predkovia využívali aplikáciu tlaku na ruky a chodidlá. Najjasnejší dôkaz o stimulovaní chodidiel v dávnej minulosti ponúkajú artefakty nájdené v Egypte. Z historických kníh sa môžeme dočítať, že rímsky vojenský veliteľ Marcus Antonius trel chodidlá egyptskej kráľovnej Kleopatre VII. Číňania sa začali zaoberať touto metódou asi pred 5000 rokmi. Istý lekár v Číne skoncipoval knihu Tao stredu chodidla, v ktorej sa skúma a systematizuje staroveké učenie o metóde vyšetrovania chodidiel hmatom. No moderná reflexoterapia vznikla až v 19. storočí a plne sa začala rozvíjať v tridsiatych rokoch minulého storočia, keď Eunice Inghamová a ďalší navrhli mapy reflexných zón na rukách a chodidlách a odvtedy sa neustále zdokonaľuje.

reflex5

 

Pridaj komentár