Glaucus Atlanticus – „Blue Dragon“ (Modrý drak)

2536
Glaucus Atlanticus - „Blue Dragon“ (Modrý drak) 5

Tento článok nie je venovaný žiadnemu mýtickému stvoreniu z diela spisovateľa Christophera Paoliniho. Hovoríme o neobyčajnom živočíchovi. Takzvaný modrý drak je druh morského mäkkýša s latinským názvom Glaucus Atlanticus. Názov Glaucus nás zavedie do starovekého Grécka. Podľa gréckej mytológie, Glaucus bol boh mora, ktorý bol nútený žiť v mori po celú dobu svojho života.

Glaucus Atlanticus – „Blue Dragon“ (Modrý drak)

glaucus_atlanticus_mmagayin1Modrý drak sa živý drobnou potravou. Je to veľmi malý a štíhly živočích. Jeho telo dosahuje dĺžku troch centimetrov. Jeho domovom sú niektoré európske pobrežia. Najvýraznejšie ho možno badať okolo Mozambiku a Austrálie, kde sa mu vďaka bohatým koralom dobre darí. Vyniká svojim úchvatným sfarbením, čo je oproti iným druhom zvierat naozajstná vzácnosť. Mnohý hovoria, že im sfarbením, či stavbou tela pripomína rôzne nadprirodzené stvorenia. Odtiaľ možno vzniklo aj jeho pomenovanie modrý drak.

glaucus_atlanticus_mmagayin2Nie je nič zvláštne, že o ňom počujete prvý krát. V zoologickej záhrade alebo v hoci akom inom chove by ste ho hľadali márne. Pretože za potravu považuje práve tie malé živočíchy, ktoré sa nedokážu rozmnožovať a chovať v zajatí. Jeho chov je pre to veľmi namáhavý a komplikovaný. Niektorý ľudia môžu počítať s tým, že je to malý tvor, ktorý má najviac bezstarostný život na svete.

glaucus_atlanticus_mmagayin4Najroztomilejšie zviera na planéte, ale v skutočnosti, môže byť naozaj nebezpečný. V tele ma to totiž ochranné bariéry, ktoré vylučujú zvláštny sliz. Po jedle teda Glaucus Atlanticus ukladá v tele takto jed aby sa mohol neskôr brániť pred nebezpečenstvom.

glaucus_atlanticus_mmagayin3Je zaujímavé, že sa u tohto druhu vyskytuje kanibalizmus. Stáva sa to iba vtedy, ak si nemôžu zaobstarať dostatočné množstvo potravy. Rozmnožujú sa tak, že vyprodukované vajcia ukladajú na naplavené drevá alebo do kostier nepriateľov. Drobné modré draky tu žijú pokiaľ nie sú schopné osamostatniť sa.

[Alžbeta/turtlehurtled.com]

Pridaj komentár