Práca s počítačom je jedna z najbežnejších prác, a to aj vo forme homeoffice. Vo väčšine prípadov teda trávime svoj čas sedením. Ten plynie rýchlo a nevieme, ako sa z rána stane večer. Po pár mesiacoch nám telo dá najavo, že BOZP, z ktorého sme sa mali poučiť, ako správne sedieť za počítačom, sme v praxi nevyužili.
Bežné, veľakrát lacné stoličky, nie sú stavané na dlhodobé sedenie, a tak našej chrbtici neprospievajú. Preto má zásadný význam vybrať si zdravotnú kancelársku stoličku, ktorá bude spĺňať požiadavky ergonómie na maximum. Prejavy psychickej či fyzickej únavy, zníženie výkonnosti, ale aj choroby z povolania sú len sprievodným javom nesprávneho sedenia.
Nevyhnutné vlastnosti zdravotných kancelárskych stoličiek
Čo teda definuje zdravotnú stoličku? Nastaviteľnosť a prispôsobivosť. Stavba tela každého z nás je iná, rovnako ako pohyby, ktoré vykonávame pri sedení. Preto by zdravotné kancelárske stoličky mali disponovať vlastnosťami ako nastaviteľné operadlo chrbta, bedrová opierka, opierka hlavy, sedadlo či výškovo nastaviteľné podrúčky. Každá časť sa jednoducho musí vedieť prispôsobiť tak, aby výsledkom bolo zdravé a prirodzené zakrivenie chrbtice.
Aké zdravotné patálie viete nimi eliminovať?
Sťažené dýchanie, zhoršený prietok krvi, trombóza, migrény. A to všetko pre tlak pôsobiaci na platničky. Pri zdravotných stoličkách možno hovoriť o dynamickom sedení. Posilňujú sa tým chrbtové svaly a zabraňuje poškodeniu chrbtice, zatiaľ čo pri pevnom sedadle nesie celú našu hmotnosť najmä krížová oblasť. A tá zvykne bolieť ešte aj v noci. Ranné vstávanie nebude najpríjemnejšie a predstava boľavého chrbta počas celého dňa nie je takisto potešujúca. Analgetiká by boli možno dočasným riešením, ale určite nie správnym.
Či už teda chceme, alebo musíme, v oboch prípadoch je na mieste sa zamyslieť, či predsa nebude vhodné zaobstarať si zdravotnú kancelársku stoličku a dať tak našej chrbtici druhú šancu.