Každé dieťa je iné, rastie podľa vlastného tempa, a to platí aj na vývin chrbtice. Odlišnosti by ale nemali prekročiť určité hranice – rast má totiž svoje pravidlá. Zdravá opatrnosť rodiča je namieste. Aby vám v žiadnom prípade neušli prvé signály možných problémov s chrbticou, sledujte držanie tela, chôdzu a pohyby svojho školáka. Zanedbanie prevencie alebo potrebných raných opatrení, by mohlo mať v tomto prípade celoživotné následky. Nasledovným 3 bodom by ste mali venovať zvýšenú pozornosť.

Správna stolička

Dospelí mnohokrát vyčítajú mladším generáciám, že stále sedia, nechodia von a polovicu života trávia pred počítačom. Pritom v skutočnosti sa len prispôsobujú požiadavkám dnešného sveta. Vyrastajú pri pohľade na svoje okolie, do toho rátajúc pravdepodobne aj rodičov so sedavým životným štýlom. Medzi negatívnymi následkami nedostatku pohybu môže byť aj nezdravý vývin chrbtice.

Ak sa dieťa nachádza v statickej pozícii dlhší čas a hýbe sa len minimálne, má to mimoriadne negatívny vplyv na pohybový aparát vrátane chrbtice. Svaly sa skrátia a krvný obeh sa spomalí. To všetko sa môže zhoršiť, ak dieťa sedáva na nesprávnej a nepohodlnej stoličke. Pre telo to predstavuje preťaženie, ktoré mnohokrát spôsobuje poškodenie tkanív rôzne deformácie. Preto, pokiaľ nie ste stopercentne presvedčení o kvalite nábytku v škole, ako aj u vás doma v detskej izbe, začnite s jeho výmenou. Neváhajte obrátiť sa na odborníka, napríklad ortopéda a fyzioterapeuta pre odborné rady.

Správny sed spočíva v tom, aby nohy, trup a ruky boli komfortne podložené. Sledujte v prvom rade nasledovné 3 body:

  • nohy nevisia, dočiahnu presne na podlahu,
  • kríže sú na operadle stoličky alebo na externej bedrovej opierke,
  • predlaktia sú pohodlne položené na stole, ktorý by v žiadnom prípade nemal byť vysoko, ale ani príliš nízko.

Správna posteľ

Dospelí ľudia trávia v posteli približne 8 hodín denne, deti potrebujú ešte dlhší spánok. Ide teda o viac ako tretinu celého dňa. Logicky, do výberu správneho lôžka pre vášho školáka by ste mali investovať dosť času, energie a hľadisko kvality je v tomto prípade jednoznačne dôležitejšie ako cena. Nezabudnite ani na to, že nočný odpočinok je základom zdravého vývinu, či už ide o telo alebo psychiku, má vplyv na školský výkon, odolnosť voči stresu a celkovú náladu. Na stránke Matrachello.sk nájdete obrovskú ponuku kvalitných postelí. Okrem toho, že vás potešia vynikajúcou kvalitou, tento internetový obchod pohotovo reaguje i na súčasné dizajnové trendy. Dobrým príkladom je futon (spĺňajúci aspekty ergonómie aj bezchybného luxusného prevedenia), ktorý síce na Slovensku ešte nepoznajú všetci. Na spomenutom internetovom portáli je dostupný v rôznych modeloch.

Správna posteľ alebo matrac podopiera chrbticu a hlavu s tým, že poskytuje komfortnú spánkovú polohu. Pre menšie deti sú vhodné tvrdšie, tuhšie matrace, ktoré poskytnú dostatočnú oporu aj krehkým telíčkam. Neskôr prejdite skôr na zónové matrace, ktoré sú zostavené z rôznych pruhov s rozdielnou tvrdosťou.

Správna školská taška

Aj keď školská taška nezaťažuje chrbát dieťaťa celý deň, aj tých pár minút počas cesty do a zo školy vplýva na stav chrbtice a držanie tela dieťaťa. Pozrite sa na sortiment internetového obchodu ramina.sk. Uvidíte obrovský výber rôznych modelov, ruksaky, školské tašky, vaky, mäkšie batohy, nehovoriac o odlišnostiach vo veľkosti a dizajne. Všetky vekové kategórie majú svoje vlastné preferencie. V prvom rade je však potrebné prispôsobiť sa aktuálnej výške a váhe dieťaťa.

Školská taška by nemala byť ťažšia ako 10 percent hmotnosti svojho nositeľa. Sleduje líniu chrbtice a zároveň ju podopiera. Aj keď vaše dieťa rýchlo rastie, nemali by ste mu kúpiť tašku nadmernej veľkosti – mala by končiť niekde v strede krížov. Preto sú veľmi praktické nastaviteľné popruhy, ktoré zabránia aj tomu, aby medzi lopatkami a zadnou časťou batohu vznikla medzera – tá je tiež znakom nesprávnej školskej tašky.

Aj v pri kúpe školskej tašky je dôležitejšia kvalita ako cena. Na tejto položke by ste nemali šetriť, veď ide o zdravý vývin vášho dieťaťa. Našťastie na ramina.sk nájdete produkty za veľmi dostupné ceny a výber vám na tejto stránke uľahčí rozdelenie do rôznych kategórií podľa veku školáka.

FOTO: freepik.com

Pridaj komentár