Prvý film kultového anglického režiséra Christophera Nolana (Insomnia, Batman začína,
Temný rytier, Počiatok, Interstellar) založený na reálnych historických udalostiach prichádza do slovenských kín. Operácia Dynamo bola hromadnou evakuáciou približne 400 tisíc Nemcami obkľúčených spojeneckých – britských, francúzskych a belgických – vojakov z pláží a prístavu francúzskeho mesta Dunkerque. Táto hromadná záchranná akcia prebehla medzi 27. májom a 3. júnom v roku 1940.

Zažite vojnový film Dunkirk tak, ako si ho predstavovali jeho tvorcovia – v kine IMAX®! Už tento týždeň!!!

Anglický režisér Christopher Nolan, zaznamenal väčšiu časť  filmu Dunkirk na 2D IMAX®70 mm kamery s extrémne vysokým rozlíšením. Len v kinosále IMAX®, si tak môžu diváci užívať široké zábery a úžasnú kvalitu obrazu i zvuku. Iba v kinách a kinosálach IMAX®, tak budú tieto sekvencie pokrývať celé IMAX plátno a divákom ukážu o 40 percent viac obrazu vo výnimočnej hĺbke, ostrosti i farbe.

Čo je technológia IMAX®?

Technológia IMAX® (Image MAXimum) bola predstavená verejnosti už v roku 1970, odkedy prešla množstvom zmien a vylepšení. Svojím divákom tak dnes ponúka pôsobivý zážitok zo sledovania obrazu a priestorového zvuku, ktoré posúva na celkom novú a vyššiu úroveň.

Každá IMAX® premietacia sála je navrhnutá tak, aby diváci mali pocit, že sa nachádzajú priamo v centre filmového deja. Väčšina štandardných hľadísk je dlhá a široká s plátnom umiestneným na konci miestnosti tak, aby diváci naň videli čo najlepšie.

IMAX® sály sú konštruované tak, aby divákov dostali bližšie k plátnu, a aby sedeli v čo najlepšom zornom uhle. Obrovské IMAX plátno sa rozpína takmer od podlahy až k stropu a od jedného okraja po druhý. Dokonca je aj celkom inak vykrojené ako bežné plátna – nie je iba širšie a vyššie, ale má aj výraznejšie krivky, čo dotvára úžasný spektakulárny zážitok bez ohľadu na to, v ktorej časti hľadiska sedíte.

Pre porovnanie, v súčasnosti najväčšie kinoplátno na Slovensku je takmer 2,6 krát menšie ako v jedinej IMAX®  sále kina CINEMAX BORY na Slovensku, ktoré je široké 23 metrov a vysoké 13,5 metra. Obrazová zložka sa vďaka novým 3D technológiám a priestorovému IMAX zvukovému systému rozšírila o ďalšie dimenzie, ktoré umožňujú – maximálny filmový
zážitok.

V akom IMAX® formáte, by ste mali vidieť film Dunkirk?

Väčšia časť filmu Dunkirk (tvorcovia nezverejnili presný kvantitatívny pomer), bola zaznamenané novými 2D IMAX®70 mm kamerami a zvyšné scény podstúpili proces špeciálnej úpravy zvuku i obrazu. Preto je každé premietanie v IMAXe – či už filmové, laserové alebo digitálne – kvalitnejšie ako iné formáty.

Technológia IMAX®  bola pri svojom vzniku založená na 70-milimetrovom filmovom páse, aby ponúkala lepšiu alternatívu oproti klasickému 35-milimetrovému filmu. V tom čase neexistovali digitálne či laserové možnosti. Keď už bolo jasné, že sa spoločnosť nevyhne prechodu na digitálne technológie, IMAX® sa rozhodol vytvoriť novú generáciu digitálnych kamier, premietačiek a softvérov, ktoré by formát ďalej vylepšovali.

Väčšina IMAX® kín prešla na digitálne technológie, no niektoré pôvodné kiná naďalej využívajú klasické filmové premietanie, alebo kombináciu oboch. Oba formáty (klasický i digitálny), však ponúkajú veľkolepý zážitok.

V kinách IMAX® s digitálnym premietaním a vybavenými xenonovými lampami (kino CINEMAX BORY IMAX®), budú scény filmu Dunkirk, zväčšené do pomeru strán 1:1,9.

Prečo si Christopher Nolan zvolil filmový pás namiesto digitálnej technológie?

Každý formát má medzi filmovými režisérmi svojich fanúšikov a Ch. Nolan je dlhoročným fanúšikom filmovej suroviny – najmä filmového formátu IMAX® – ako sprostredkovateľa príbehu. Film Dunkirk bol z väčšej časti nakrútený filmovými kamerami IMAX® a preto sám režisér chce, aby bol v tomto formáte aj premietaný na celom svete.

Ak by vám zvučné meno režiséra Christophera Nolana nestačilo, spomeňme ešte legendárneho hudobného skladateľa Hansa Zimmera, ktorý k filmu Dunkirk zložil hudbu, či herca Toma Hardyho v hlavnej úlohe.

Tento jedinečný a neopakovateľný filmový zážitok, ktorý bude mať na Slovensku premiéru už tento týždeň (20. júla 2017), nám do slovenských kín prináša distribučná spoločnosť Continental film.

 

Pridaj komentár