V každom zamestnaní hrozí riziko poranenia. Nie každé poškodenie si však všimnete hneď. Tak, ako v mikrobiologickom laboratóriu pracovníci nosia poctivo ochranné rukavice, okuliare či rúška, rovnako zodpovední by mali byť aj zamestnanci v hlučnom prostredí. Poškodenie sluchu nemusíte zbadať okamžite, no za niekoľko rokov môžete pocítiť výrazné zhoršenie. V ktorých zamestnaniach sa treba chrániť?

Vo výrobných závodoch pracujú obrovské hlučné stroje, ktoré pri nedodržiavaní BOZP môžu zamestnancom spôsobiť stratu sluchu. Chrániče sluchu sú teda nevyhnutnosť. Bohužiaľ, realita je často taká, že zamestnanci si štuple do uší nasadia až vtedy, keď sa na pracovisku objaví nadriadený pracovník. Jeho síce môžu oklamať, no za tie roky im to stopercentný sluch nevráti.
Ochrana sluchu má veľký význam
Možno je aj vo vašej rodine človek, na ktorého musíte zvýšiť hlas, aby rozumel, čo hovoríte. Faktom je, že nie vždy ide o starých ľudí. Poškodený sluch trápi aj mladšie ročníky. Samozrejme, za postupnou stratou sluchu môžu byť rôzne príčiny. Ide napríklad o infekciu stredného ucha, benígne nádory, perforáciu ušného bubienka, poranenie, meningitídu či používanie niektorých liekov.
Dobrou správou je, že nenávratnej strate sluchu môžete zabrániť, aj ak pracujete v hlučnom prostredí. Pred množstvom decibelov vás ochránia spomínané štuple do uší alebo mušľové chrániče sluchu. Poškodenie sluchu hrozí od 80 decibelov. Pre lepšiu predstavu vám prinášame informácie, pri používaní ktorých strojoch/spotrebičoch sa treba chrániť:
- motorová píla – cca 100 decibelov
- kosačka – 90 decibelov
- zbíjačka – 120 decibelov
- reťazová píla – 115 – 120 decibelov
- prechádzajúci vlak – 90 decibelov
Čo teda môžeme povedať o práci, v ktorej ste 8, 10 či 12 hodín nepretržite vystavený hluku strojov? Ak pracujete s hlučným náradím, na kolegov musíme zvýšiť hlas, aby vás bolo počuť a večer po príchode domov vám doslova hučí v hlave alebo počujete tlmene, mali by ste nosiť nielen pracovné oblečenie, ale aj ochranu sluchu zodpovedne.
Poškodenie sluchu hrozí ľuďom na nasledujúcich pracovných pozíciách:
Stavbári, baníci, stolári – nástroje a zariadenia, s ktorými sa bežne pracuje na stavbe, sú veľmi hlučné. Sluch môžu poškodiť zbíjačky, vzduchové pištole, zváracie zariadenia, motorové píly i kladivá.
Poľnohospodári – útok od dobytka nie je jediným nebezpečenstvom, ktorému čelia poľnohospodári. Treba sa chrániť aj pred hlukom z traktorov či iných poľnohospodárskych strojov a zariadení.
Hudobníci, učitelia hudobnej výchovy – niekoľkohodinové skúšky na bicích sa môžu vážne podpísať na stave sluchu. Človek ani nemusí hrať v heavymetalovej kapele, aby časom počul slabšie. Poškodením sluchu trpia aj huslisti či trubkári.
Pracovníci vo fabrikách – najväčšie riziko straty sluchu hrozí zamestnancom tovární, ktorí pracujú v uzatvorenom priestore. Vo výrobe súčasne pracuje niekoľko hlasných strojov a zariadení.
Príznaky toho, že vás postupne opúšťa sluch:
- máte ťažkosti s jasným počutím iných ľudí a najmä na hlučných miestach im nerozumiete,
- žiadate ľudí, aby vám zopakovali vetu znova,
- film alebo hudbu musíte mať hlasnejšie ako ostatní,
- pri telefonovaní nerozumiete druhú stranu,
- pri počúvaní druhých sa musíte veľmi sústrediť a často ste z toho unavený,
- v konverzácii sa často strácate.
Máte zamestnanie, so zvýšenou hlučnosťou? Kliknite na www.ardonsk.sk a zaobstarajte si kvalitné chrániče sluchu.