Chcete si dopriať megaporciu vitamínov a minerálnych látok? Založte si doma svoju vlastnú minizáhradku a vypestujte si mikrobylinky. Obsahujú vyššie množstvo vitamínov C, E, K a beta-karoténov ako klasická zelenina. Navyše, vyzerajú a chutia úžasne. Samozrejme, nezabúdajte v zime aj na podporu činnosti pečene, obličiek a čriev. Dôležité je telo efektívne detoxikovať, napríklad bylinnou kúrou na podporu chudnutia, prípadne doplniť zinok, ktorý prispieva k správnej funkcii imunitného systému či vitamín D, ktorý prispieva k správnemu vstrebávaniu a využitiu vápnika a fosforu v tele, a v tomto „covidovom“ období je obzvlášť dôležitý.

Čo sú to mikrobylinky?

Ide o mladé výhonky zelenín a byliniek, ktoré dosiahli fázu prvého lístku. Pri raste sa ako prvé objavia klíčne lístky, ktoré spolu so stonkou obsahujú veľký pomer živín. Na svoj rast čerpajú iba vodu a minerály z pôdy. Pre tento jav sa z nich stali moderné super potraviny. Vyvinú sa jednoducho sami. Za pomoci vody, pôdy, kyslíku a neskôr aj vďaka slnečnému svetlu. Môžeme ich nazvať aj priesadami. Sú koncentrované a plné živín. Mikrobylinky majú v porovnaní s klíčkami silnejšiu príchuť a majú široký výber tvarov, textúr a farieb stoniek a listov. Za ich vznik vďačíme práve gastronómii, pretože kuchári pri svojich gastronomických výtvoroch potrebujú neustále inovovať a posúvať sa vpred, aby svojim klientom predstavili ich dielo na tanieri v podobe gastronomického zážitku.

Práve z tohoto dôvodu sa začalo označenie mikrobylinky objavovať vo svete gastronómie. Takýmto spôsobom začali testovať všetky možné druhy zelenín, byliniek a vôbec všetkého, čo je jedlé. Ukázalo sa, že výhonky rastlín zeleniny a byliniek obsahujú niekoľko násobné množstvo vitamínov a minerálov, ako dospelá zelenina, resp. bylinka. Je to práve tým, že koncentrácia a pomer vitamínov v mladých rastlinkách je vyššia. Mikrobylinky sú svieže, chutné, chrumkavé, ale predovšetkým plné antioxidantov, minerálov a výživných látok, ktoré potrebujeme dopĺňať predovšetkým v zimnom období. Výživová hodnota sa môže síce trochu líšiť, ale všeobecne väčšina druhov mikrozeleniny obsahuje vysoké dávky draslíku, železa, zinku či horčíka. Pomáhajú pri vysokom tlaku, znižujú cholesterol a množstvo cukru v krvi, bojujú proti rakovine, zlepšujú zrak, zvyšujú imunitu i kvalitu vlasov.

Ako pestovať mikrobylinky?

Mikrobylinky robia obyvateľom mesta a nováčikom prístup k zážitkom z pestovania vlastných potravín, pretože vyžadujú len veľmi malý priestor a údržbu. Rastie záujem o trvalú udržateľnosť a mikrobylinky sú dobrým spôsobom, ako zabezpečiť rodinám obývajúcim mestá sezónnu zeleninu miestnej produkcie za nízku cenu. Keďže každý z nás nemá možnosť pestovať si svoju vlastnú zeleninu na záhradke, sú práve mikrobylinky tou správnou možnosťou, ako si zabezpečiť čerstvú zeleninu aj v byte. Skvelé je, že si ich pomerne jednoducho môžeme dopestovať i v domácich podmienkach. Zvlášť počas dlhých zimných mesiacov tak dodáme nášmu telu potrebné čerstvé vitamíny. Stačí málo – semená vhodných rastlín, misky, vatu a čistú voda. A samozrejme, trochu času. Bylinky sú všestranné a vhodné na experimentovanie. Môžete ich použiť ako čerstvú oblohu na každé jedlo. Výborne sa hodia na doplnenie zdravých nízkokalorických jedál či šalátov. Máte radi mexickú kuchyňu? Nemusíte sa jej vzdať, ani keď držíte diétu KetoMix. Každé jedlo ozdobené mikrobylinkami, je o poznanie krajšie a zdravšie. Bylinky dodajú jedlu šmrnc a množstvo potrebných vitamínov.

Aké druhy pestovať?

Pripomína vám to prípravu klíčkov? Nemýlite sa. Ak ich skonzumujete ešte v klíčiacom stave, sú to klíčky. Ak ich necháte podrásť až do prvých lístkov a niekoľkých centimetrov, hovorí sa im mikrobylinky. Porasty mikrobyliniek si môžeme priebežne zakladať počas celej zimy. Týmto spôsobom môžeme pestovať viaceré druhy bežne dostupných rastlín, okrem tradičnej žeruchy aj roketu, reďkovku, ľan, pohánku, chia semená, horčicu, brokolicu, šošovicu, hrach, kapucínku, senovku, šalát, cviklu alebo aj cesnak. Nebojte sa, nejde o žiadne špeciálne zázračné super byliny či geneticky modifikované rastlinky tak, aby nevyrástli viac. Chuť mikrobyliniek je výrazná a závisí od odrody. Môže byť neutrálna, korenistá až kyslastá. Jemnou chuťou, orieškovou až sladkou, sa vyznačujú mikrobylinky vypestované zo semienok hrášku, lucerny, adzuki. Ako mikrozeleninu možno pestovať aj bylinky. Majú krátku dobu zberu, jemnú chuť a hodia sa ako ozdoba dezertov a kokteilov.

Pridaj komentár