Recyklácia odpadu má nepochybne veľký význam. Je však len jednou z možností, ako sa z odpadom vysporiadať. Pred samotnou recykláciou je však ešte jeden krok, tzv. reuse, čo sa dá voľne preložiť ako opätovné použitie vecí v domácich podmienkach. Určite poznáte DIY projekty, pri ktorých si môžete vyrobiť všakovaké doplnky do domácnosti alebo napr. prešiť nenosenú košelu na peknú štýlovú blúzku. Poteší to nielen šikovné ručičky, ale hlavne i našu Zem.

Z odpadu môže byť asfalt, tehly, ale aj dizajnové vychytávky do domácnosti!!! Neveríte?

Príkladov, ako opätovne využiť veci určené do odpadu, je skutočne veľa. V tejto oblasti podnikajú aj známe celebrity. Populárny spevák Justin Timberlake vyrába z použitých plastov obuv, herec Leonardo Di Caprio sa preslávil ako veľký environmentalista.

Svoju lásku k prírode a životnému prostrediu prezentujú napríklad aj Slováci, ktorí vytvorili značku Pure Junk a venujú sa interiérovému a produktovému dizajnu v oblasti recyklácie odpadov. Výnimočný nábytok a bytové doplnky z odpadu vytvára aj Zdeno Šutta.

Objem odpadu narastá a je potrebné ho spracúvať alebo recyklovať, čomu ale musí predchádzať dôkladná separácia. „Ak je odpad správne vyseparovaný, nemusí sa skládkovať ani spaľovať, ale je možné z neho vyrobiť nové výrobky,“ vysvetľuje JUDr. Ing. Martin Andrejčák PhD. zo spoločnosti Vassal EKO, ktorá poskytuje služby v oblasti odpadového hospodárstva.

Upozorňuje na to, že viac ako 40 % plastového odpadu v Bratislave je znehodnoteného predmetmi, ktoré plast ani nepripomínajú – napríklad pokazené potraviny, farby, oleje, guma alebo stavebné materiály. V susednom Rakúsku za nesprávne triedenie odpadu na seba susedia vzájomne „bonzujú“, Slováci sa triedeniu odpadu ešte len učia.

„Edukácia na školách by sa mohla viac zamerať na recyklovanie odpadu. Firmy z použitých plechoviek vyrábajú napr. bicykle, dekoratívne predmety, alebo doplnky do domácnosti. Málokto asi vie, že v minulosti rozomleli viac ako milión CD Rudebox Robbieho Williamsa a použili ich do podkladovej vrstvy na výstavbu diaľnice v Číne,“ hovorí o výrobkoch zo separovaného odpadu odborník.

Ako teda využiť odpad v domácnosti plnohodnotne?

Tu je hneď niekoľko tipov, čo všetko sa dá z použitých vecí a materiálov vymyslieť. Stačí len trochu fantázie, chuť a čas pretvoriť nepotrebné kúsky na originálne a praktické vychytávky. Na internete nájdete veľa inšpirácie.

 1. Asi najznámejším počinom bolo vytvorenie štýlového nábytku z automobilového štrotu v jednej z nasledovanejších televíznych show zo sveta motorizmu. To iniciovalo doslova celosvetový boom v podobných aktivitách a naštartovalo nový umelecký smer tzv. Waste Art.
 2. Spodok plastových fliaš odrežte a urobte si z nich kvetináč alebo pohár na zalievanie kvetov.
 3. Použité papierové rolky nevyhadzujte, zlepte ich dohromady a spravte si z nich poličku na nabíjacie káble.
 4. Jednorazové plastové lyžičky môžete premeniť na efektnú tieniacu lampu.
 5. Vrchnáky od PET fliaš sa dajú využiť na exteriérovú impozantnú mozaiku, trebárs na plot, ktorý vám budú závidieť nie len susedia.
 6. Spodok plastových fliaš odrežte a pomaľujte do podoby lienky. Deti budú mať novú, zaujímavú hračku, pri ktorej ich môžete učiť viac o odpade, separovaní a recyklácii.
 7. Starý novinový papier, magazíny, či praskacie obaly, sa dajú použiť pri balení kreatívnych darčekov, pri sťahovaní, alebo aj vtedy, ak nechcete, aby sa vaše odložené veci zaprášili či obili.
 8. Nepotrebné oblečenie môžete buď darovať alebo tričká rozstrihať na kusy a využiť ich pri umývaní podlahy. Staré džínsy sa dajú prešiť na pôsobivé kabelky alebo iné riflové doplnky, ak nie pre vás, tak pre deti.
 9. Máte doma pneumatiky na vyhodenie? Čo tak obviazať ich lanom, zavesiť na starý orech v babkinej záhrade a spraviť z nich unikátnu hojdačku?
 10. Funkčnú elektroniku, ktorú ste v domácnosti vymenili za lepší, dizajnovejší kúsok, môžete odniesť napríklad do azylových domov, kde ju isto využijú.
 11. Mamičky a rodiny s deťmi môžu konzervy od sušeného mlieka využiť v kuchyni na skladovanie trvanlivých potravín, ako ryže, cestovín, múky a ďalších.

Medzi výrobky zo separovaného odpadu môžu patriť aj pokrývacie materiály, tehly, nábytok – stoličky, kreslá, dizajnové lampy. Čo by ste povedali na vešiak vyrobený zo starých lyží alebo poličku na knihy, ktorá je vo svojej podstate starý, nepotrebný rebrík? Opätovne použiť sa dajú staré hudobné nástroje a aj šijacie stroje. Super vychytávka je odkladač na kľúče vyrobený zo zapínania bezpečnostného pásu auta – skvelý darček pre všetkých nadšencov koní pod kapotou, čo poviete?

Takáto činnosť nemá takmer žiadne obmedzenie – záleží len na fantázii a šikovnosti každého, kto je ochotný investovať trochu úsilia a vyrobiť niečo zaujímavé a originálne.

Pridaj komentár