Sophia vždy vedela, že ju čaká v živote niečo veľké a nenechá sa strhnúť prúdom zamestnaní a platenia účtov. Ako sama povedala: „Nie som dobrá na to, aby som robila, čo mi povedia.“ To však netušila, že sa kvôli hroziacej operácií pruhu bude musieť predsa len zamestnať a to na San Francisckej Akadémii umenia, aby jej bola zamestnávateľom platené zdravotné poistenie.

Vzlet a pád jednej z najbohatších žien sveta? Sophia Amoruso, zakladateľka najrýchlejšie sa rozrastajúceho módneho obchodu 21. storočia!

Milovala módu a vždy, keď našla v second handoch zaujímavé kúsky s nadšením si predstavovala ich pôvod a príbeh, ktorý bol s nimi spojený. Jedného dňa natrafila na veľmi hodnotnú bundu, neváhala a založila si účet na eBayi, kde sa jej ju podarilo otočiť z $8, na neskutočných $1000. A tak v jej hlave vzkrsol nápad, že práve toto je to, čo chce v živote robiť.

V roku 2006 opustila prácu a spustila si nový účet s názvom Nasty Gal Vintage, pomenovaný po albume ikonickej Betty Davis. Po bleskovom štarte však prišli prvé útrapy. Porušovanie pravidiel eBayu so zanechávaním odkazov vo feedbackoch a tiež obvinenie z umelého nafukovania cenových ponúk (ktoré však poprela), viedlo Sophiu k rozhodnutiu vytvoriť si vlastnú maloobchodnú stránku NastyGal.com. Stalo sa tak v roku 2008. Jej tržby za tento rok vo výške $223 000, do roku 2011 stúpli rapídnym tempom a to až na neuveriteľných $21 miliónov. New York Times ju nazval „Popoluškou technológie“ a zaradil ju medzi 30 najbohatších žien do 30 rokov. Jeden z ďalších denníkov ju v roku 2013 vyhlásil za „najsexi riaditeľku sveta“!

Popri práci v Nasty Gal sa Sophia venovala aj svojej autobiografickej knihe #Girlboss, ktorú vydala v jari 2014. Kniha sa stala ihneď bestsellerom. Súbežne začalo aj pripravovanie jej filmového spracovania. Ak si myslíte, že to bol vrchol, ste na omyle. Za pomoci dotácie vo výške $65 miliónov, nechala vybudovať najskôr 2 samostatné kamenné obchody v Los Angeles. Základňa v Merlose dosahovala také zisky, že prekonala aj značky ako Kate Spade či Coach. A tak v roku 2015 obchod zarobil dychvychádzajúcich $300 miliónov. Tieto čísla Nasty Gal vyniesli na najvyššie miesto v raste tržieb ako maloobchodu.

S percentuálnou mierou rastu, ktorá bola až 92,4 % sa značka dokázala porovnávať s veľkoplošnými značkami ako je Apple či Amazon. Samotná Sophia bola tiež opäť zaradená do zoznamu 60-tich najlepšie zarábajúcich žien, kde sa ocitla ako druhá najmladšia (prvou bola Taylor Swift). Bola dokonca bohatšia ako Beyoncé. Avšak dnes, narozdiel od nich, sa už Amoruso na tomto zozname nenachádza. Pretože mladú, vtedy len 32-ročnú Sophiu, zjavne začala unavovať toľká zodpovednosť, keď s výrokom: „Nemám rada, keď sa ma 8 ľudí denne dookola pýta či dosahujeme stanovené ciele. Som kreatívna. Som budovateľka značky a som veľmi dobrá obchodníčka, ale to nie je niečo, čo chcem robiť každý deň.,“ Následne odstúpila z pozície riaditeľky a nahradila ju Sheree Waterson. Samotná Sophia mala tak dostatok priestoru, aby sa venovala svojej novovzniknutej značke #Girlboss a tiež #Girlboss radio, kde sa ako jej prvý hosť predstavila Charlize Theron, producentka plánovaného seriálu, natočeného podľa knihy.

Všetko sa ale začalo rúcať ako domček z karát, keď sa po jej odstúpení zvalila na Nasty Gal vlna kritiky a súdnych žalôb zo strany zamestnancov. Dôvody boli o to zarážajúcejšie, pretože šlo najmä o výpovede pre tehotné ženy alebo invalidov. Za všetkým vraj stála novopečená Sheree. Zamestnanci v pobúrení však dali najavo aj nespokojnosť so samotnou Amoruso, keď prezradili, ako bola celé dni zavretá v kancelárií a ak náhodou vyšla, tak len za účelom interview. Dokonca jej vraj v období vydania knihy stúpla sláva do hlavy tak, že sa chovala skôr ako celebrita a nie ako zodpovedná riaditeľka. Nehovoriac o jej sebeckých výrokoch, že všetko bola jej a len jej vlastná tvrdá drina, zabúdajúc však na pár priateľov, ktorí s ňou od začiatku spolupracovali a vynakladali rovnaké úsilie ako ona.

V novembri 2016 nastal zlom. Sophia vyhlásila bankrot a obchod dala do konkurzu. Tak boli na súde zistené ďalšie klamstvá, spojené s viacerými úvermi z roku 2015 a tiež to, že jej zisky nevykazovali $300 miliónov, ako tvrdil Forbes, ale „len“ $77 miliónov. Nakoniec NastyGal.com odkúpila stránka Boohoo.com za $20 miliónov. Peniaze Amoruso previedla na účty #Girlboss. A tak kapitán opustil potápajúcu sa loď. Celé sa to odohralo presne 4 mesiace pred premiérou seriálu, v hlavnej úlohe s Britt Robertson, v ktorom sa zamerali na stvárnenie motivačného odkazu pre mladé dievčatá, ktoré chcú niečo dosiahnuť a nebáli sa ísť za svojim snom. To však ešte nevedeli o problémoch, ktoré skutočnú predstaviteľku Sophie postihne. Preto z dôvodu bankrotu Netflix seriál ukončil hneď po prvej sérii.

Dnes sa Sofia opäť stavia na nohy a priznáva, že ju mrzí, že jej práca vyšla navnivoč. Zároveň si však uvedomuje, že to bola jej prvá veľká skúsenosť a určite sa bude snažiť pracovať na ďalšom projekte. Momentálne organizuje kurzy o podnikaní a nie je tak dávno, čo si po dvoch rokoch manželstva prešla rozvodom. Žiariaca hviezda tak pomerne rýchlo zhasla – uvidíme však dokedy!

Pridaj komentár