Singel Kapradí z albumu 11, sa hudobnej skupine Chinaski podarilo skvele predstaviť nielen po hudobnej, ale i vizuálnej stránke. Pesničku totiž sprevádza originálne lyrik video, ktorého text a obrázky kreslila atramentom výtvarníčka Sabina Szwarcová.

„Väčšina poslucháčov si asi pomyslí, že Kapradí je reakciou na situáciu v životnom prostredí a ja s tým i tak trochu rátam. Slová: Zachraňte aspoň kapradí, pro ty, co nás tu nahradí – nosím v hlave osem rokov, možno dlhšie. Nie je to však môj environmentálny zásek, spievam, že je mi to ľúto,“ približuje skladbu spevák Michal Malátný, ktorý sa nedávno dočítal, že do dvadsiatich rokov zmiznú napríklad smrekové lesy.

Skladba Kapradí je povzdychom nad tým, že naše deti a vnúčatá budú mať zrejme iný svet než my. K piesni Kapradí chceli Chinaski pôvodne natočiť klip na letných festivaloch. Potom, čo zistili, že to nebude možné, kývli na nápad režiséra Jakuba Kesla vytvoriť lyrik video.

„Strávil som veľkú časť detstva u starej mamy v Krkonošiach a smrekový les s machom je prostredie, ktoré som vždy miloval a milujem stále. To všetko ma pri písaní inšpirovalo,“ pokračuje Michal.

„Skladbu sme nakoniec nahrali minulý rok v Mikulove v štúdiu Davida Kollera a sami sme si ju i sprodukovali,“ pokračuje Michal Malátný a vyzdvihuje, že sa na albume skladateľsky a aranžérsky podieľali všetci členovia kapely: gitarista František Táborský, basgitarista Tomi Okres, pianista Jan Steinsdörfer a bubeník Lukáš Pavlík.

Pridaj komentár