V kabinete chémie sa miešajú vône a pachy, v prírodovednom kabinete zasa čosi rastie a niečo zaliate v skle tróni vo vitríne. V kabinete jazykov sa povaľujú kopy kníh a v kabinete hudobnej výchovy, tam zasa znie množstvo zvukov. Čo sa však deje v kabinete ilustrácie? Hmmm … tam sú uložené príbehy s obrázkami. Čakajú na to, kedy sa na ne pozriete a poviete: „TOTO!“ Toto som už videl. Toto si pamätám z knižky …
Výstavu TOTO! Je Kabinet ilustrácie V. už navštívili prví fanúšikovia kvalitného slovenského umenia! Pridajte sa k nim aj vy!!!
A keď sa navyše nad knižkami stretnú štyri generácie chalanov – od starého otca až po vnuka – tak zistia, že síce každý z nich čítal niečo iné, iného autora, iný príbeh, ale pocit v nich ostal rovnaký. Tie isté rozšírené zreničky, tá istá dychtivosť, túžba dokázať a prežiť to, čo hrdinovia z knihy. Byť rovnako čestný a spravodlivý. Nebáť sa.
Aj keď kunsthistória a literárna veda často hovorí, že tie príbehy, ktoré sa nazývajú „dobrodružnými“ či „low – brow“, neboli až taká špica. Majú svoje rezervy. Často sú naivné. Dialógy sú napísané kostrbato. Technické a historické detaily nesedia. No aj tak prežili desaťročia. Mayovky, Cooprovky. detektívky – o pánovi Tragáčikovi či troch pátračoch (a Alfredovi Hitchcockovi). Dobrodružné príbehy o Gulliverovi a iných cestovateľoch či dobyvateľoch. Sci-fi, kde bolo treba poznať aj čo-to z astronómie a kybernetiky. Každý je iný. Všetky však spájajú hrdinovia, ktorí sa vždy mohli vrátiť z cesty a neriskovať – ale neurobili to. A aj to, že musíte „mať v hlave“, aby ste vedeli rozkľúčovať záhady. A najmä, že sa nesmiete báť neznáma.
Peter Augustovič, Zdeno Brázdil, Jozef Cesnak, Peter Cpin, Štefan Cpin, Juraj Deák, Ján Dressler, Ľubomír Kellenberger, Martin Kellenberger, Peter Kľúčik, František Kudláč, Ján Lebiš, Ján Lengyel, Vladimír Machaj, Marián Mudroch, Dušan Nágel, Marián Oravec, Peter Ondreička, Dušan Pacúch, Dušan Polakovič, Veronika Rónaiová, Teodor Schnitzer, František Šesták, Ján Trojan, Alexej Vojtášek …
… príďte sa pozrieť na takmer dve stovky ilustrácií dobrodružnej literatúry od dvadsiatky autorov. Od 9. 3. 2018 v Galérii Jozefa Kollára na Nám. Svätej Trojice 8 v Banskej Štiavnici.
Výstava potrvá od 9. 3. do 6. 7. 2018.
Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Partneri výstavy: FPU – Fond na podporu umenia, TOTO! – kultúrne ihrisko o.z. (TOTO! je galéria)