Listujete a máte pocit, že nedržíte v rukách knižku, ale fotoalbum. Niekto, nejaká žena, sa prechádza po príbehu a cvak! Cvak! Cvak! Čokoľvek ju v ňom zaujme, znehybní. Niekedy situáciu a ľudí v nej, inokedy len prostredie, výrez z priestoru, pár vecí.

Tak tvorí Veronika Rónaiová. Neilustrovala veľa knižiek. Vlastne táto časť jej umeleckého životopisu vyzerá, akoby ich tvorila len „úchytkom“, v krátkom úseku možno desiatich-dvanástich rokov.

Ale tie, ktoré vyšli, stojí za to vidieť. Také bestsellery ako Vajce a ja a Mary a ja od Betty MacDonaldovej, pre ktoré vytvorila obálku s pootočenou ženou s červenými vlasmi, ktorej nevidíte do tváre, obracia sa k vám až v knihe, pomaly, aby ste ju spoznali, musíte sa k nej „prečítať“. Aj krehký príbeh Jany Šimulčíkovej Dievča s bocianími nohami z kultovej edície literatúry pre dospievajúce dievčatá Čajka. Čakáte rýchle čiernobiele ťahy – perovky s náznakmi deja, podobné ako ste už videli v iných knihách (veď koľko sa toho dá vtesnať do miniatúrneho formátu) – a namiesto toho dostanete „fotorealitu“: v takom istom autobuse sa predsa vozíte do školy, takú istú kabelku má aj vaša priateľka, aj ten účes sa podobá. Belasý príbeh Harryho Mazera V zajatí snehu, ktorý belaso-čierna ilustrácia rozbíja na detaily, aby potom na celostrane rozvinula pointu – boj o život v nečakanej snehovej kalamite. Odraz diernych štítkov a magnetických pások z čias, keď sa ešte počítače nezmestili do bytu, v detektívnom príbehu Kirsten Holstovej Záhada okolo počítača nielen s nepreberným množstvom technických detailov, ale aj opakujúcich sa momentov.

Ilustrácie sú tvorené s tichou tvrdohlavosťou. Autorka pracuje (a to je pre jej tvorbu charakteristické) s tekutou šablónou, s rezervážou, hmotu dotvára striekacou „pištoľkou“. Na príbehy sa pozerá tak, ako keby používala objektív. A pokojne tak aj pracuje – ako fotografka vlastných predstáv. Nevyberá len „to najlepšie“, premyslene (aby čitateľov a čitateľky udržala v napätí) strieda balast, zdanlivé zbytočnosti a detaily s okamihmi, na ktoré sa čaká. Sú to pokojné, pevné maľby a kresby. Tvorené s prísnou disciplínou, skrývajúce veľké gesto.

Tak príďte a pozerajte sa s nami! Tie originály ilustrácii a aj tie obrazy z voľnej tvorby stojí za to vidieť. Od 11.5.2023 do 13.7.2023 v TOTO! je galéria na Moskovskej 29 v Bratislave. Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Veronika Rónaiová (1951) je ilustrátorka, grafička, maliarka, ale aj pedagogička a intermediálna umelkyňa. Najskôr študovala na ŠUP-ke na oddelení Rudolfa Filu, potom absolvovala Vysokú školu výtvarných umení, aby sa neskôr do školy vrátila ako pedagogička, keď pôsobila na Trnavskej univerzite a viedla ateliér maľby a kresby. Ilustrovala 16 kníh najmä pre mládež, napríklad Kamarátka pre nás dvoch Petra Ševčoviča (1978), Dievča s bocianími nohami Jany Šimulčíkovej (1981), V zajatí snehu Harryho Mazera (1982), aj „kultovku“ Vajce a ja a Mary a ja Betty MacDonaldovej (1983) či Záhada okolo počítača od Kirsten Holstovej (1988), ale aj pre dospelých, ako Sirota Podhradských Terézie Vansovej (1983), Vitajte v ťažkých časoch E. L. Doctorowa (1989) aj Dychové cvičenia Anne Tylerovej (1991).

Pridaj komentár