Vedecká ilustrácia – hej, tá z encyklopédií – zvieratá, rastliny, kamene, kosti rozkreslené (doslova) na mikro-metre, silné v detailoch … Pamätáte sa, ako fascinujúco na vás pôsobili, keď ste tie knihy v detstve čítali? Učili ste sa z nich, ako vyzerajú listy, stopy, dinosauri alebo aj akváriové ryby? Asi ani vám vtedy nenapadlo, že tie takmer fotografické miniatúrne diela niekto hodiny a hodiny konštruoval. Hodiny a hodiny študoval, skúmal farebnosť, štruktúry. Precízne.

Ján Švec bol skromný výtvarník. Ilustroval málo rozprávkových a príbehových kníh, zato jeho produkcia vedeckej ilustrácie je mohutná. Naše vtáky, Z ríše hmyzu, Akvárium v kocke. Mnohé z tých kníh sa prenášajú z knižnice do knižnice.

Často sa vytiahnu len na chvíľu, keď deti a rodičov nesmierne baví spoločne zisťovať, čo to vlastne videli v lese, skúmať drobné odlišnosti. Alebo položiť na obrázky pauzák a začať ich obkresľovať. Presne podľa autora vrstviť ceruzkový podklad, vypĺňať ho anilinkami a ešte aj rámcovať tušom.

Tie ilustrácie sú také samozrejmé, že si ani neuvedomujeme ich virtuozitu. Na stenách TOTO! je galéria uvidíte (bez preháňania) množstvo živočíchov, ktoré počas takmer štyridsiatich rokov Ján Švec vytvoril pre rôzne encyklopédie či odborné publikácie. Budete môcť obdivovať drobnokresbu, presnosť voči originálom zapožičaným zo Slovenského národného múzea – Prírodovedného múzea v Bratislave. Budete môcť na ne hľadieť cez lupu a skúmať ich detaily.

Všetky tie roje motýľov, húfy rýb či kŕdle vtákov na maličkých obrázkoch stojí za to vidieť. Tak sa na ne príďte pozrieť od 25. 11. 2021 do 27. 1. 2022 v TOTO! je galéria na Moskovskej 29 v Bratislave (režim COVID automatu počas trvania výstavy: OTP). Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a je realizovaná v spolupráci so Slovenským národným múzeom – Prírodovedným múzeom v Bratislave.

JÁN ŠVEC (1.2.1930 – 20.11.2017) študoval na Pedagogickej fakulte Slovenskej univerzity u Gustáva Mallého, Bedricha Hoffstädtera či Eugena Nevana. Takmer hneď po škole, v roku 1956, prišiel ako výtvarný redaktor do vydavateľstva Mladé letá a ostal v ňom až do roku 1991.

Za desaťročia práce redigoval a aj graficky upravil desiatky kníh. Jeho špecializáciou sa stalo ilustrovanie náučnej literatúry, napríklad kníh Z ríše hmyzu (1964), Akvárium v kocke (1968, 1973, 1982), Naše chrobáky (1973), Naše vtáky (1. zväzok Spevavce, ďatle a iné 1963, 2. zväzok Dravce, sovy, kury a iné 1964), Naše motýle (1977) ale aj Erby našich miest (1970) či Cechové znaky (1975).

Za svoju tvorbu získal viacero ocenení: Zlatý odznak Slovenského ústredia knižnej kultúry či Čestnú plaketu Bienále ilustrácii Bratislava.

Málo známa je jeho voľná tvorba – silné diela plné optických ilúzií, skladané z prehľadných tvarov, ovplyvnené konštruktivizmom.

Pridaj komentár