O kvalite francúzskeho filmu sa už desaťročia presviedčajú nielen slovenskí filmoví fanúšikovia, ale i diváci po celom svete. Inak tomu nie ani v prípade novej francúzskej komédii s názvom Výnimoční od režisérskej dvojice Olivier Nakache a Eric Toledano.

Slzy, ticho či aplauz sa niesol kinosálou počas slovenskej premiéry filmu, ktorú si nenechali ujsť ani mnohé známe tváre, z ktorých spomeňme napríklad topmodelku Alexandru Gachulincovú, speváčku Martinu Schindlerovú či bývalú MISS Slovensko Barboru Franekovú. Aké pocity v nich Výnimoční vyvolali?

„Tento film vás uzemní, uvidíte svet z inej strany a uvedomíte si, že vaše prípadné starosti nie sú nič oproti tomu, čo riešia rodiny s deťmi, ktoré trpia autizmom. Je to film o láske, ale nie o tej partnerskej, ale o tej medziľudskej,“ opísala svoje dojmy po skončení filmu speváčka Martina Schindlerová.

Ako na Výnimočných reagovala bývalá modelka Barbora Franeková? „Názov filmu vystihuje, o čom to celé je. O výnimočných ľuďoch … Odporúčam každému pozrieť, minimálne sa potom zamyslíte nad tým, aké zbytočné problémy niekedy denne riešime.“

„Ten film je naozaj výnimočný, pretože vznikal o ťažkej téme, o téme, o ktorej aj na Slovensku hovoríme veľmi málo,“ uviedla film novinárka Zuzana Kovačič Hanzelová.

„Najväčší mýtus o autizme je to, že sú to ľudia, ktorí vyhľadávajú samotu. To autistické spektrum je veľmi široké. Na jednej strane máme deti, ktoré s nami nekomunikujú, a ktoré si žijú vo svojom uzatvorenom svete, na druhej strane máme tých, ktorí sú vysoko funkční,“ odborne film zhodnotila Natália Šultysová z nadácie Filantropia.

Snímka Výnimoční je zatiaľ najosobnejším projektom autorov filmových trhákov Nedotknuteľní (2011) a Pokiaľ nás svadba nerozdelí (2017). S neopakovateľnými výkonmi Vincenta Cassela (Čierna labuť, Verejný nepriateľ č. 1) a Redy Kateba (30 minút po polnoci, Prorok), nakrútila zohraná francúzska dvojica skutočný príbeh o priateľstve, húževnatosti a mimoriadnej obetavosti., ktorý vám rozhodne odporúčane.

Komediálne ladená dráma Výnimoční bola záverečným filmom tohtoročného festivalu v Cannes. Do slovenských kín ju od 28. novembra 2019 prináša distribučná spoločnosť Magic Box.

Foto: BeWellMedia

Pridaj komentár