Mesiace tvrdej práce predstavila autorská trojica v zložení Marek Maďarič – Henrich Leško – Matej Koreň formou výnimočného albumu Stigmy, ktorý vychádza v limitovanej edícii na CD a je dostupný aj na streamingových službách. Čím sa ale toto hudobné dielo krstilo? Kto by hádal pesničkou, uhádol by.

Krstnou mamou sa stala Michaela Husárová, ktorá Stigmy pokrstila skladbou Snívam, ktorú za klavírneho doprovodu Henricha Leška zaspievala spoločne s Matejom Koreňom. Ako tento neopakovateľný večer hodnotí samotný spevák, ktorého poznáme predovšetkým z populárnej súťaže Superstar?

„Hneď po Superstar som si uvedomil, že celebritný svet nie je úplne moja šálka kávy. Okrem iných vecí musíte stále chodiť usmiaty. Ak nie ste, potom si ľudia myslia, že ste arogantný. Ľudí vôbec nezaujíma, že vám práve trhali stoličku alebo idete práve z kolonoskopie … Dnes sú tu aj ľudia, ktorí ma poznajú trochu intímnejšie a vedia, že som skôr tichý pozorovateľ. To je poloha, v ktorej sa cítim dobre. Potom sa viem uvoľniť, odviazať a aj žúrovať. Som taký Herec vedľajších rolí (pozn. názov jednej zo skladieb),“ povedal svoje bezprostredné pocity hneď po odspievaní úvodnej skladby s názvom Svojim odcudzený, samotný spevák Matej Koreň.

Slávnostným krstným večerom sprevádzala všetkých prítomných herečka a moderátorka Bibiana Ondrejková, ktorá hneď v úvode označila album Stigmy, že má len jednu chybu a to že „Nie je pokrstený a uvedený do života.“

Stigmy sú treťou úspešnou spoluprácou dvojice Leško – Maďarič a vôbec prvou trojice Leško – Maďarič – Koreň. „Na začiatku tohto albumu je moje priateľstvo s Henrichom a naša spolupráca, ktorú sme začali na muzikáli Prekliaty básnik,“ povedal Marek Maďarič a dodal: „Potom sme zistili, že sa nám celkom dobre robí, keď spolu robíme pesničky. A to spôsobom, že nás nič netlačí, nenúti, nemáme žiadne termíny. Takto sme pracovali a hľadali sme tretieho do partie, ktorý by zapadol a bol niečo viac ako len interpret. Potom sme našli Mateja, a to je taká prirodzená príčina, prečo sme sa dostali k tomuto albumu.“

„Marekove texty skladieb sú špecifické. Sú také, ktoré nemusím robiť. V tomto smere som slobodný a veľmi často sa stáva, že už pri prvom čítaní počujem hudbu,“ povedal autor hudby Henrich Leško, ktorého rukopis na albume je jasne čitateľný. „Matej je veľký hypochonder,“ povedal s úsmevom Marek Maďarič a následne dodal: „Ako spevák je technicky veľmi vyspelý. Úplne si nás získal tým, že si aj sám skladá pesničky a píše texty. Hoci texty na albume by patrili do úst staršiemu spevákovi, no tým, že do spolupráce vstúpil ako spoluautor, som mu to vždy veril. To robí ten rozdiel medzi spevákom, ktorý len spieva texty a spevákom, ktorý sa autorsky interesuje.“

Zaujímavé boli i príhody zo života pred každou zaspievanou skladbou, ktorými Matej dokázal, že jeho základná podmienka textov, ktoré spieva, teda že príbeh skladby musí mať prežitý, bola v prípade tohto albumu splnená.

„O Henrichovi som počas našej spolupráce zistil niekoľko vecí. Je to jeden nádherný starosvetský umelec, ktorý je náročnejší ako ja sám, a to sa často nestáva. Naviac to dokáže láskavo podať. To, čo dokáže z človeka vytĺcť … potom je to ten pocit, keď ste prekvapený sám zo seba, čo ste dokázali,“ dodal Matej Koreň.

Súčasťou albumu sa okrem spomínanej trojice stali i dámy a to speváčky Lilly Maníčková a Michaela Husárová.

TRACKLIST Matej Koreň – Stigmy

 1. Sfinga
 2. Svojim odcudzený
 3. Modlitba
 4. Ešte na to mám
 5. Raz sa musia nájsť (feat. Lilly Maníčková)
 6. Herec vedľajších rolí
 7. Zo žúru
 8. Potopa
 9. Videl som ťa
 10. Vstúp do rieky
 11. Snívam (feat. Michaela Husárová)

FOTO: Katarína Acél Gáliková

Pridaj komentár