Rok 2020 si budeme ešte dlho pamätať. Priniesol obrovské zmeny celému svetu a znamenal poriadnu výzvu pracovne, ekonomicky, ale aj v kontexte zdravia – nielen fyzického, ale aj psychického. Naše pudy sebazáchovy nás prinútili k tomu, aby sme sa tejto nezvyčajnej situácii prispôsobili hodnotami, zvykmi a celkovým životným štýlom.

Keďže cestovanie do zahraničia zrazu prestalo byť samozrejmosťou, začali sme objavovať nové destinácie v našej tesnej blízkosti, čiže doma. Tento jav môžeme považovať za jednoznačne pozitívny. Aj vy ste sa stali turistom v domovine? Ak sa to ešte nestalo, čítajte ďalej a objavte s nami tie najkrajšie výhľady Slovenska.

Predtým, než sa dostaneme k samotným slovenský vrcholom, máme pre vás niekoľko praktických odporúčaní. Najpohodlnejšie a momentálne najbezpečnejšie je zabezpečiť si vlastnú dopravu. Ráno nasadnete do auto a o pár hodín sa už môžete kochať krásami slovenskej prírody na druhom konci republiky. To, že ste doma, však neznamená, že by ste sa nemali na cestu svedomito pripraviť. Ak plánujete výlet na niekoľko dní, vopred si zarezervujte ubytovanie. Pripravte aj svoje auto, pretože určite netúžite po tom, aby ste polovicu svojho tripu trávili hľadaním servisu. Skontrolujte stav pneumatík, stieračov, batérie a hladinu brzdovej, chladiacej kvapaliny a motorového oleja. Pre maximálny pocit komfortu si pre istotu dajte vyčistiť klímu alebo použite na to určený spray.

Nezabudnite si odmerať tlak vzduchu v pneumatikách. (Presný návod nájdete na portáli oponeo.sk.) Zbaľte si mapu pre prípad, že by baterka vo vašom telefóne zlyhala. A pred cestou ešte poslednýkrát skontrolujte, či máte so sebou všetky potrebné dokumenty (rezervácia ubytovania, preukaz poistenca, vodičský preukaz atď.) Pokiaľ ste fanúšikom kvalitných „vizuálnych spomienok“, nezabudnite na to, že dnes je možnosť zaznamenávať najkrajšie zábery pomocou dronu dostupná každému. Široký sortiment tohto obľúbeného nástroja dobrodružných cestovateľov nájdete na aeromodel.sk.

Veľký Rozsutec

Chcete nájsť ukrytý zlatý poklad? Zaujímajú vás príbehy slovenskej histórie? Túžite po podmanivom výhľade z výšky 1 610 m n. m.? Alebo potrebujete si posilniť stehenné svaly? Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali kladne, vyberte sa na Veľký Rozsutec. Legendy hovoria o tom, že v okolí tejto hory kedysi ukryl poklad sám Jánošík. Túto informáciu vám potvrdiť nemôžeme, vieme však to, že táto hora je jednou z najnavštevovanejších slovenských destinácií a pôsobivých miest Malej Fatry.

Kráľová hoľa

Choďte sa pozrieť, či na Kráľovej holi naozaj stojí ten strom zelený. Aj keď na ten možno nenarazíte, nájdete tam niečo, z čoho sa vám na chvíľku zastaví dych: vraj najkrajší výhľad na Slovensku. Môžete sa postaviť na ktorýkoľvek bod, pozrieť sa na ktorúkoľvek stranu, uvidíte samú nádheru. Ak vo výške 1 946 m n. m. chcete zažiť skutočné dobrodružstvo, vyberte sa na objavnú cestu na bicykli po naozaj slušnej poľnej ceste.

Kriváň

Viete, čo je na Kriváni to najlepšie? Že je dlhoročnou hviezdou turistických rebríčkov, ale svojou výškou dostupnou aj pre menej skúsených chodcov. Z úplného vrchu vás čaká výhľad z výšky 2494 m n. m., ktorý je 10. najvyšší v našej krajine. To, že čísla nie sú všetko, dokazuje aj očarujúca panoráma, na ktorú len tak ľahko nezabudnete.

Strážov

Plánujete výlet do legendárnych Čičman? Domov sa neponáhľajte a do svojho itineráru zaraďte aj výstup do výšky 1 213 m n. m. Ako ste už určite uhádli, tento údaj sa týka vrcholu Strážov, ktorý je súčasťou Strážovských vrchov. Okrem unikátnej flóry a fauny tu nájdete aj drevený dvojkríž známy z pohľadníc a bedekrov.

FOTO: Freepik.com

Pridaj komentár