Ešte na sklonku starého roku sa uskutočnila úspešná vernisáž najnovšej výstavy Davida Mináča, syna známeho režiséra Mateja Mináča, ktorá sa po prvýkrát odohrala na Slovensku v exkluzívnych priestoroch nákupného centra pri Dunaji. Výstava kombinuje prvky pop artu, filmu, renesančnej maľby a klasickej fotografie. Mináč inšpirovaný americkým a talianskym filmom 60. rokov, originálnym spôsobom vzdáva hold ženskej kráse a zmyselnosti.

David Mináč patrí k popredným a oceňovaným mladým slovenským umelcom. Známym sa stal ako fotograf módy (fashion photography). Presadil sa tiež ako scenárista a hudobný skladateľ.

Mal doteraz tri úspešné výstavy v Českej Republike (Slovenský Dom v Prahe 2016, Czech Photo Center 2017) a Veľkej Británii (Southampton City Gallery 2014). Minulý rok dostal cenu „Discovery of the Year in Czech Republic” (Objav roka v Českej republike).

Slávnostná vernisáž výstavy sa uskutočnila v bratislavskom obchodnom centre Eurovea 8. novembra 2018.

Večer moderovala Silvia Juříková, moderátorka televízie Markíza, spolu s Davidom Mináčom. V rámci programu vystúpila sopranistka Patricia Janečková (víťazka Talentmanie) a popredné slovenské a české modelky, ktorých obrazy sú súčasťou výstavy, ako napr. Lucia Javorčeková (kráľovná instagramu), Barbora Žilecká (herečka, speváčka, modelka), Dominika Grecová (Miss Slovensko 2018), Soňa Štefková (modelka), Lucie Neknězová (česká modelka), Karolína Chomisteková (riaditeľka Miss Slovensko), Miriam Mattová (víťazka Miss Bikini Universe) a Michaela Janská (česká modelka).

Súčasťou večera bolo taktiež zahájenie novej kampane na módne podujatie Eurovea Fashion Forward s najnovšou víťazkou Miss Slovensko Dominikou Grecovou, ktorú pre kampaň vyfotografoval Mináč.

Diváci mohli taktiež sledovať krátky film “Láska Cez Tri Storočia”, v hlavnej úlohe s topmodelkou Michaelou Karakovou, ktorý David natočil.

„Nadchli ma filmy 60. rokov, ako aj renesančné maľby takých umelcov, akými boli Sandro Botticelli či Leonardo da Vinci. V ich poňatí je žena zmyselná, provokatívna, ženská a zároveň spontánna. Vo svojich fotografiách sa snažím ženy odhaliť a ukázať ich skryté pocity či tajné sny.”

Vernisáže výstavy sa zúčastnili

-Karolína Chomisteková, víťazka súťaže Miss Slovensko 2013 a jej súčasná riaditeľka

-Dominika Grecová, víťazka súťaže Miss Slovensko 2018

-Patricia Janečková (Operná speváčka), ktorá sa v roku 2010 ako dvanásťročná stala absolútnou víťazkou česko-slovenskej televíznej súťaže Talentmania a v 16 rokoch zvíťazila v celosvetovej speváckej súťaži Concorso Internazionale „Musica Sacra“ v Ríme. Ako sólistka účinkuje s mnohými českými a slovenskými symfonickými orchestrami a debutovala už aj na dvoch slovenských operných scénach. Patricia sa venuje tiež interpretácii filmovej hudby (E. Morricone, L. Fišer) a muzikálovej klasiky. S Mináčom v súčasnosti spolupracujú na jej prvom hudobnom videoklipe, ktorý bude David režírovať.

-Barbora Žilecká, herečka, speváčka a modelka

-Silvia Juříková, speváčka, herečka a moderátorka televízie Markíza

-Soňa Štefková, slovenská modelka

-Lucie Neknězová, populárna česká modelka, ktorá je tvárou značky Poner a objavila sa napríklad aj v reklame na známu počítačovú hru Call of Duty

-Lucia Javorčeková, modelka, GQ girl a kráľovná Instagramu

-Miriam Mattová, víťazka prestížnej svetovej súťaže Miss Bikini Universe 2013

-Michaela Janská, česká modelka

IMPRESSUM – BIO

David Mináč je oceňovaný filmár, fotograf, herec, maliar, hudobný skladateľ a scenárista. Narodil sa 1. decembra 1991v Hainburgu and Der Donau. Vyštudoval psychológiu a film na University of Southampton vo Veľkej Británii. Mináč pracoval a podieľal sa na scenároch viacerých medzinárodne úspešných filmov, ktoré vo svete získali viac ako 45 ocenení.

Úspešne sa premietali v americkej, austrálskej, nemeckej, francúzskej, českej a slovenskej kino distribúcii a odvysielali ich mnohé významné televízne stanice ako BBC, HBO, ABC, CBC, ARD, CANAL PLUS, RA, NHK a ďalšie. Filmy sa distribuovali tiež cez Netflix, Amazon či iTunes.

Scenár, ktorý Mináč nedávno dokončil v spolupráci so svojím otcom, režisérom Matejom Mináčom, vybrali na prestížny európsky program ScriptEast (Berlinale, Cannes).

V súčasnosti pracuje na dvoch scenároch k celovečerným medzinárodným koprodukciám s režisérom, ktorý získal Emmy Award a scenáristom nominovaným na Oscara.

Mináč sa tiež venuje herectvu a komponovaniu filmovej hudby. Zložil hudbu pre niekoľko filmových projektov ako aj pre cyklus GENUS vysielaný Českou televíziou.

FOTO: Milan Maršalka

Pridaj komentár