Jej snom bolo vytvorenie originálnych háčkovaných plaviek, v ktorých sa každá nositeľka bude cítiť ako kráľovná a zároveň sa v nich bude môcť bez obáv kdekoľvek kúpať. Sen sa stal skutočnosťou a štýlové bikiny značky Ladune Sunwear dnes kraľujú mnohým plážam. Ako takéto plavky vznikajú a čím sú tak výnimočné? Nielen to, ale i množstvo ďalších zaujímavostí zo zákulisia značky Ladune Sunwear, nám v exkluzívnom rozhovore len pre M magazín.sk, prezradila jej samotná zakladateľka – Zuzana Lavenac.

Značka Ladune Sunwear je mladou rodinnou značkou, ktorá sa stále viac dostáva do povedomia širokej verejnosti. Kedy značka vznikla a na akú módu sa zameriava? Prečo práve takáto špecializácia?

Áno, je to malá rodinná značka. Tento nápad začal vznikať v zime 2017. V tom čase sme trávili prázdniny na Kube. Tam som jedného dňa na pláži stretla Kubánku, ktorá mala na sebe oblečené háčkované plavky. Tieto plavky ma natoľko očarili, že po návrate domov som začala pátrať v časopisoch a na internete podrobnosti o háčkovaných plavkách. Verte mi, že to bol pre mňa úplne bláznivý nápad, nakoľko o háčkovaní som nevedela vôbec nič, iba to, že ma táto ručná práca očarila.

Vieme, že značka je situovaná v „metropole módy“, ktorou je Paríž. Je tam pohľad na plavky iný ako na Slovensku?

Aj keď Paríž môžeme nazvať srdcom módy, francúzske ženy sú dosť konzervatívne. Napríklad, aj keď si rady prezerajú viac štýlov plaviek, či už ide o strih a farbu, väčšina si potom vyberie jednoduché klasické plavky v základných farbách, ako je modrá, biela, čierna … atď.

„Ladune Sunwear“. Značka nesie veľmi zaujímavý názov. Čo tento názov znamená? Prečo práve takáto voľba?

Z viacerých strán je Francúzsko obkolesené morom a nádhernými plážami. Či je to už chladnejší Atlantický oceán, alebo teplé Stredozemné more. Na tých najkrajších bežne nájdete pieskové duny. Keď sa na ne pozeráte, môžu Vám pripomínať siluetu ležiacej ženy na pláži. Duna má jemné oblé tvary, pripomínajúce krivky ženského tela. Aj po francúzsky mi slovo la dune pripomína dovolenku a všetko s ňou spojene. Tak isto som chcela, aby názov vystihoval ženskosť a pláže, kde je ešte príroda divoká a nedotknutá.

Už na prvý pohľad vyzerajú plavky Ladune Sunwear veľmi zaujímavo. Z akého sú materiálu a akým procesom vznikajú?

Sú vyrábané z háčkovacej priadze, ktorú môžete nájsť v obchodoch alebo na internete. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že nie každá priadza je vhodná na výrobu plaviek, aj keď to niektorí výrobcovia zaručujú. Trvalo to takmer pol roka, kým som našla vhodný materiál zodpovedajúci všetkým mojim požiadavkám. Okrem farby a lesku som chcela, aby sa plavky nerozťahovali vo vode a držali svoj tvar. Testovala som približne okolo tridsať rôznych háčkovaných priadzí, až som našla tú, ktorá spĺňala moje požiadavky. Používam dosť drahé materiály, nakoľko mi záleží, aby naše plavky boli kvalitné, prijemné na dotyk a zároveň šik. Preto každý nový materiál prejde najprv testom a až potom ho použijem na výrobu plaviek. Takto môžem dať svojim klientkam záruku, že im plavky budú robiť radosť nie len jednu sezónu.

Začiatky sú vždy krásne a nezabudnuteľné, ale aj ťažké. Ako vznikal úplne prvý model? Popísala by si nám ho?

To máte pravdu! Začiatky sú naozaj ťažké, navyše keď vôbec nemáte skúsenosti s háčkovaním a jedine čo vás ťahá dopredu je práve to čaro, keď váš kreslený nápad dostane reálnu podobu plaviek. Tá hra s výberom farieb a hľadaním inšpirácie sa veľmi ťažko popisuje slovami … jednoducho ma to pohltilo. Zoznámila som sa cez internet so šiestimi ženami, ktoré mali bohaté skúsenosti s háčkovaním. Takto som si postupne začala budovať môj malý tím. Veľa som sa od nich naučila. Je neuveriteľné čo všetko sa dá robiť s klbkom priadze. Na môj prvý model si pamätám dodnes. Dokonca ho mám stále odložený na pamiatku. Boli to tyrkysové bikiny so žltým obháčkovaním (lemovaním). Jediný problém bol, že sa dosť roztiahli vo vode. Bol to môj prvý pokus (úsmev). A takto pokračovala cesta skúšania a omylov, až kým som sa dopracovala k plavkám, ktoré vám dnes predstavujem a na ktoré som patrične hrdá.

Ručná práca je dnes veľmi vzácna a zároveň i náročná, či už z hľadiska časového alebo spôsobu spracovania. Ako dlho trvá príprava jedného modelu?

Na to sa dá ťažko odpovedať, koľko času trvá výroba jedných plaviek. Záleží od náročnosti modelu. Pri jednom môžem stráviť päť dní, ale aj dva týždne. Je to možno tým, že ja som perfekcionista. Chcem, aby každý model bol na 100 % dokonalý. Každému jednému modelu venujem osobitnú pozornosť. Začínam kreslením nápadu, potom výberom farieb a háčkovacej priadze. Nakoniec môj kreslený model získava reálnu podobu plaviek. Každý môj zákazník je pre mňa jedinečný a to tak ako plavky, ktoré pre neho vyrábam.

Správne cielenie má niekedy cenu zlata. Aká je cieľová skupina pre vašu módu? Pre koho sú vaše modely určené a pre koho naopak nie?

To sa dá ťažko určiť. Nechcem byť tá, ktorá diktuje, aká veková skupina môže nosiť moje plavky. Snažím sa vyhovieť každej zákazníčke. Jednoducho môžem povedať, že moje plavky sú určené ženám, ktoré sa chcú páčiť, či vlastniť niečo odlišné a originálne. Držíme sa totiž hesla: „Sous le soleil comme personne“ (úsmev). V preklade to znamená: „Pod slnkom ako žiadna iná“.

Každá látka či materiál postupom času pracuje a v kontakte s vodou zvlášť. Aká je údržba plaviek Ladune Sunwear?

Môže sa zdať, že háčkované plavky sa ľahko zničia vo vode, alebo sa po čase roztiahnu. Ale vôbec to tak nie je. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že znesú ďaleko viac, ako bežné látkové plavky. Nestratia tvar, neroztiahnu sa a farba ostáva rovnako žiarivá, či ich budete používať v bazéne alebo v mori. Napríklad mam plavky, ktoré majú rok a pol a vyzerajú ako nové … a to som im na dovolenkách dala naozaj zabrať. Jedinou nevýhodou oproti bežným plavkám je, že sa dlhšie sušia. Údržba háčkovaných plaviek je tiež jednoduchá. Stačí ich jemne v rukách preprať v čistej vode, alebo môžete použiť trochu mydla. Jediné, čo nesmiete používať, je aviváž – tá totiž materiál povoľuje a takto by sa zničili.

Možnostiam sa dnes medze nekladú. Ponúkate aj možnosť výroby plaviek na mieru? Čo všetko si môže zákazník sám navrhnúť?

Na našej internetovej stránke nájdete modely, z ktorých si zákazník môže vybrať. A takisto ponúkame možnosť výroby plaviek na mieru a to podľa predstáv zákazníka. Stačí, keď nám zákazníčka napíše svoju predstavu o plavkách. Vieme prispôsobiť farbu, ale aj tvar plaviek zákazníčke, prípadne jej poradiť, ak si nie je svojim výberom istá.

Ako vraví čínske príslovie: „Čas otvára brány tomu, kto vie čakať.“ Ako sa postupom času vypracovalo portfólio značky Ladune Sunwear? Aké modely ponúkate a v akom prevedení?

Na začiatku som sa chcela venovať výhradne len háčkovaným plavkám, ale čas ukázal, že sme vytvorili aj zopár háčkovaných topov, ktoré sa skvele hodia k nohaviciam či sukni. Na našej stránke nájdete kolekciu rozdelenú na gold&colors, kde nájdete plavky v kombinácii so zlatou priadzou a collection purecolors, kde nájdete plavky so širokou paletou farieb.

Všetci sme vizionári. Kde vidíš značku o 10 rokov? Plánujete do budúcna portfólio značky rozšíriť?

Tak toto je naozaj ťažká otázka. Hlavne by som chcela, aby sa naša značka udržala na trhu a vytvorila si svoje miesto medzi konkurenciou, ktorá je naozaj veľká. Chcem, aby zostala značkou, ktorá má hlavne individuálny prístup ku každému zákazníkovi. Určite do budúcnosti plánujeme rozšíriť naše portfólio o plážové oblečenie, háčkované náramky a jednoducho všetko čo môže zákazník nájsť, keď plánuje isť na dovolenku.

Za rozhovor ďakujeme zakladateľke a majiteľke značky Ladune Sunwear – Zuzane Lavenac

Pridaj komentár