Súčasná architektúra v posledných rokoch čoraz viac inklinuje k prírode. Plynulý prechod z interiéru do exteriéru a veľké presklené plochy na budovách nás aspoň opticky spájajú s okolitou prírodou. Avšak sklo môže mať aj svoje negatívne stránky. Spôsobov, ako sa chrániť pred priamym slnečným svetlom, je veľa. Najbežnejším je použitie vhodnej tieniacej techniky, teda žalúzií, roliet, okeníc, no svoj účel splní aj vhodne nainštalovaná markíza. Ktorý z nich je však ten najefektívnejší?

Výber žalúzií podľa architektúry domu

Každá stavba je niečím jedinečná. A čím viac presklených plôch má, tým väčšie je riziko, že dom sa bude počas horúcich letných dní prehrievať. Práve žalúzie sú jedným z variantov, ktorý pristane takmer každej stavbe, či už ide o klasický dom, alebo modernú atypickú stavbu. Vhodne zvoleným typom dokážeme prehriatie výraznou mierou zredukovať a zároveň dodať domu na šarme a elegancii.

Veľké presklené steny či plastové okná priam dychtia za doplnkom vo forme vonkajších žalúzií. Vzhľadom na ich veľkú plochu dokážu žalúzie zachytiť značnú časť priameho slnečného svetla a odraziť tak teplo, ktoré by inak prešlo cez okenné tabule. Navyše sú skvelým architektonickým doplnkom a poskytujú obyvateľom dostatok súkromia. Klasické stavby domov s menšími oknami budú, naopak, vyzerať dobre so žalúziami interiérovými. Vhodne zvolený farebný odtieň miestnosti zútulní, a zároveň ochráni pred slnkom a pohľadmi okoloidúcich.

Vnútorné vs. vonkajšie žalúzie

Žalúzie však okrem estetickej stránky plnia aj funkciu izolačnú. Fakt je, že práve vonkajšie žalúzie dokážu veľmi efektívne ochrániť dom nielen pred horúcimi slnečnými lúčmi, ale aj pred vetrom a chladom zimných dní. Vďaka svojej pevnej konštrukcii a kvalitným materiálom sú odolné voči extrémom počasia a ich životnosť sa počíta na desiatky rokov. Samozrejme, aj tu je pri výbere podstatné ich farebné prevedenie. Hlavne na južne a juhozápadne orientovaných oknách si polepšíme, ak dáme prednosť svetlejším odtieňom pred tými tmavšími.

Pokiaľ chceme nášmu interiéru dodať kúzlo osobitosti, je na mieste siahnuť po vnútorných žalúziách. Práve tie totiž dokážu vniesť miestnostiam charakter a urobiť z krásneho okna ešte krajšie. Avšak pokiaľ čakáme, že nás ochránia pred teplom prestupujúcim cez sklá okien tak ako vonkajšie, sme na omyle. Ich izolačné vlastnosti sú v porovnaní s vonkajšími žalúziami podstatne horšie.

Ak by sme náš výber podriadili aj ekonomickému hľadisku, no zároveň hľadali riešenie, ktoré bude aj efektívne, mali by sme pristúpiť na kompromis. Tým, že zabránime prehrievaniu okien na stranách s priamym slnečným svetlom počas dňa použitím vonkajších žalúzií a na tienistejšie okná dáme žalúzie vnútorné. Takto bude náš dom nielen elegantný a úsporný zároveň, ale s vynaložením primeraných nákladov dosiahneme aj želaný výsledný efekt, čo sa izolácie týka.

FOTO: ekoprofil.sk

Pridaj komentár