Tematika Prvej alebo Druhej svetovej vojny je nielen nevyčerpateľnou, ale pre mnohých filmových fanúšikov i nesmierne obľúbenou témou. Inak tomu nie je ani v prípade novej slovensko-islandskej drámy, ktorá na príbehu dvoch rozdielnych párov, poukazuje na mnohé útrapy vojny, dostávajúce osudy ľudí do hraničných životných situácií.

Film Malá ríša s medzinárodným hereckým bol nakrútený v podobných lokáciách, akým sa venuje združenie Čierne diery. Prvá romantická dejová línia sa točí okolo postavy mladej Evy, ktorá pracuje v továrni arogantného zbohatlíka Bara.

Ťažká práca je zdrojom jej obživy, kým sa jej manžel vráti z vojny. Ten jedného dňa dezertuje a vracia sa domov s nádejou, že všetko bude tak, ako predtým. Jeho plány však skríži záhadná Cat, ktorá nečakane prichádza do dediny. Poznajúc jeho minulosť, je Cat schopná pre svoje vlastné prežitie urobiť skutočne všetko. A ako to už býva, do osudov spomínanej štvorice zasahuje neľahký politický režim, ktorý predstavuje manipulatívny politik Hanáček a tajný policajt Németh.

Inšpirácia tohto príbehu vedie k slovenskému divadelnému predstaveniu Epic z tvorivej dielne Debris Company. Producenti filmu Zuzana Chadimová a Branislav Chlpík zo spoločnosti FilmFrame následne zrealizovali náročný projekt, ktorého silný príbeh a medzinárodné herecké obsadenie môže osloviť nielen slovenského, ale i zahraničného diváka. Na filme spolupracovali filmoví tvorcovia z 9 krajín ako napr. britský scenárista Ewen Glass alebo islandský skladateľ Valgeir Sigurdsson, ktorý zložil hudbu pre filmy ako V koži Johna Malkovicha, Tanečnica v tme s Bjork v hlavnej úlohe či Kroniky Narnie. Skvelým hereckým úlovkom je švédska herečka Alicia Agnesson známa zo seriálu Vikingovia, ako i z horúcej filmovej novinky The Courier, kde si zahrala po boku Garyho Oldmana. Úlohu arogantného zbohatlíka Bara stvárnil Američan žijúci v Prahe – Brian Caspe, ktorý má vo svojom portfóliu také filmy ako napr. Hellboy, Iluzionista, Hanibal: Zrodenie, Mission Impossible 4, Sklenená izba ako aj úspešný slovenský počin Kto je ďalší?. Politika Hanáčka stvárnil slovenský herec Ján Jackuliak. Kuriozitou filmu je, že si v ňom zahral aj svetový šampión v MMA zápasoch a nedávny víťaz zápasu storočia československého MMA – Attila Végh.

Malá ríša je filmom, ktorý sa môže pochváliť i unikátnymi lokáciami, ktoré ho premenili na viac než autentický. Za zmienku stoja napríklad také architektonické klenoty ako továreň v Nižnej Slanej, ktorá je dnes už mimo prevádzky, či zrekonštruovaný františkánsky kláštor v Rožňave, v ktorom vznikli kontroverzné filmové scény z nevestinca. V továrni v Štóse sa štábu podarilo nájsť dobové autentické stroje, na ktorých sa ešte počas 2. svetovej vojny vyrábala munícia. Príbeh dotvorila aj scenéria malebnej dedinky Špania dolina s bohatou banskou históriou, či kaštieľ v Tomášikove ako sídla majiteľa továrne, ktorý bol vo filme symbolom bohatstva. Výber unikátnych lokácií inšpirovalo aj občianske združenie Čierne diery, ktoré dokumentuje osudy zabudnutých architektonických pamiatok na Slovensku. Vďaka výberu týchto lokácií nebolo potrebné scény pre film budovať umelo.

„Vo filme niekoľkokrát zaznie, že ľudia robia zlé veci, aby ochránili samých seba. My však dodávame, že sme nikdy neboli v ich koži. Nikdy sme nežili v tej hroznej dobe, a preto sa pýtame, či máme vôbec právo ich súdiť,“ prezradil o svojom filmovom debute režisér Peter Magát, ktorý už má na svojom konte niekoľko krátkometrážnych filmov ako One Man Show, In the Dark, (film získal Čestné ocenenie na Medzinárodnom filmovom festivale Indie Gathering,) Kabát a Wee King of Nowhere.

Autorkou a interpretkou titulnej skladby filmu Zachovám si svoju tvár je Sima Martausová. Film Malá ríša prináša od 21. novembra 2019 na plátna slovenských kín distribučná spoločnosť Itafilm.

Pridaj komentár