Nový film Jana a Zdeňka Svěrákovcov PO STRNIŠTI BOS sa v slovenských kinách premieta od 24. augusta. Už začiatkom septembra však bude v predaji aj CD s filmovou hudbou, ktorú zložil slovenský hudobný skladateľ Michal Novinski.

Vo filme Po strništi bos znie hudba slovenského autora! Viete ktorého?

Hudba k filmu Po strništi bos je už treťou spoluprácou, pod ktorou sú podpísaní režisér Ján Svěrák a slovenský hudobný skladateľ Michal Novinski (Kuki se vrací, Traja bratia).

Hudba vznikala na prelome rokov 2016 a 2017. Ide o symfonickú hudbu, ktorá zachytáva emocionalitu spomienok životopisného príbehu Zdeňka Svěráka v období protektorátu.

Príbehy z detstva, vážne aj tie úsmevné, dopĺňa symfonická hudba s bohatou orchestráciou v kontraste s minimalizmom, ktorý nevychádza ani tak z popisnosti detského sveta, ako viac z ľahkosti nazerania sa na detský svet hĺbkou poznania zrelého človeka.

Soundtrack obsahuje aj časti dialógov, ktoré poslucháčovi pomôžu rýchlejšie sa preniesť do filmového príbehu.

Hudbu nahral orchester Sinfonietta Bratislava so slovenskými sólistami v štúdiu Slovenského rozhlasu pod vedením dirigenta Adriana Kokoša. Sólové klavírne party nahral fenomenálny Vladislav Šarišský. Mix hudby následne prebiehal v Čechách a v Dánsku.

O filme

Osemročný Eda je vytúžené dieťa, ktoré rodičia strážia viac, ako je zdravé. Edu Součka a jeho mamičku a otecka už diváci poznajú z filmu Obecná škola. Vo filme Po strništi bos sa príbeh vracia na samotný začiatok, do Edovho raného detstva.

Do času, kedy jeho otecko odmietne príslušnosť k okupantom Protektorátu Čechy a Morava a celá rodina sa musí z Prahy odsťahovať na vidiek. Malé mesto, kde chlapec doteraz trávil len krátke chvíle prázdnin, sa teraz stáva jeho domovom.

Eda si musí nájsť cestu nielen k miestnej chlapčenskej partii, ktorej svet je úplne odlišný od toho mestského, ale aj k nečakanému rodinnému tajomstvu a hlavne k vlastnej odvahe.

FOTO: Csfd.cz

Pridaj komentár