Budapešť je vďaka svojej bohatej histórii, dychberúcej architektúre i neopakovateľnej atmosfére, vyhľadávanou lokalitou pre turistov a dovolenkárov z celého sveta. Nakoľko patrí hlavné mesto Maďarska medzi najrozľahlejšie mestá Európy, dokáže svojim návštevníkom ponúknuť viac, ako sa dá za pár dní stihnúť. Rozhodnúť sa, ktoré zo stoviek lákavých atrakcií navštíviť, vie byť častokrát náročnejšie, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Aj preto Vám prinášame 10 zaujímavých miest tejto okúzľujúcej metropoly, ktoré sa Vám aj v prípade predĺženého víkendu oplatí navštíviť.

Országház – Budova maďarského parlamentu

Architektonický monument, ktorý sa týči na nábreží Dunaja, je najväčšou budovou v Maďarsku. Táto stavba je oprávnene jedným zo symbolov našich južných susedov. Po Rumunsku je Országház druhou najväčšou parlamentnou budovou v Európe. Štýlové selfie či pohľad na detailmi prepracovanú stavbu rozhodne odporúčame.

Bazilika svätého Štefana

Rímskokatolícka bazilika nesie názov po hrdinovi maďarského národa a prvom uhorskom kráľovi Štefanovi I. Tento svätec je súčasťou baziliky dodnes v podobe mumifikovanej ruky, ktorá je ako relikvia sprístupnená na nahliadnutie všetkým návštevníkom. Aj keď je vstup do baziliky symbolicky spoplatnený, krásy jej útrob rozhodne stoja za to.

Hotel President

Aj keď hotely nebývajú bežnou turistickou atrakciou, budapeštiansky Hotel President ponúka špecialitu, o ktorej vie len málo turistov a návštevníkov tohto veľkomesta. Strešný bar hotela ponúka jedinečný výhľad na Budapešť, ktorý si v porovnaní inými vyhliadkami môžete vychutnať pri skvelom drinku alebo chutnej večeri.

Gelarto Rosa

Milujete zmrzlinu? Ak áno, tak tú najznámejšiu zmrzlinu v Budapešti rozhodne neobíďte. Zmrzlina v tvare ruže je unikátom, ktorý nielen dokonale vyzerá, ale aj skvele chutí. Zážitkom je aj pozorovať, ako vám samotnú zmrzlinu pripravia podľa toho, z koľkých chutí si zmrzlinu vyskladáte. Gelarto Rosa je vyhľadávanou zmrzlinárňou, pred ktorou často natrafíte aj na dlhé zástupy našincov. Na výsledok sa rozhodne počkať oplatí.

Budapest Iconic Lángos

Byť v Maďarsku a neochutnať langoše? Takej chyby sa nedopustíte! Neopakovateľnú chuť tohto tradičného jedla si môžete užiť v pomerne nenápadnej reštaurácii v centre Budapešti. Budapest Iconic Lángos ponúka na výber desiatky príchutí, ktoré si môžete vychutnať za sprievodu tanečnej hudby, ktorá vás naštartuje na ďalšie potulky Budapešťou.

Budapest Eye

Atrakcia, na ktorú sa teší azda každý návštevník Budapešti. Toto obrovské ruské kolo nachádzajúce sa v parku uprostred mesta, ponúka panoramatický výhľad na okolie. Zážitok z Diablovho kolesa je však úplne iný za tmy, ako za denného svetla. Preto ak Vám ostane ešte pár forintov naviac, odporúčame absolvovať jednu jazdu cez deň a jednu v noci.

Socha Slobody

Za Sochou Slobody netreba cestovať hneď do New Yorku. Monument s rovnakým názvom je od roku 1947 vztýčený aj nad mestom, ktoré je k nám oveľa bližšie. Táto 14 m vysoká bronzová socha postavená na 26 m vysokom podstavci je symbolom oslobodenia Maďarska od nacizmu počas 2. svetovej vojny. Ak si vyšliapete až k vrcholu, odmenou Vám bude panoramatický pohľad na celú Budapešť.

Plávajúci autobus

Áno, čítate dobre. Budapešť ponúka jedinečnú obhliadku mesta známu ako River Ride, ktorá je už na prvý pohľad iná, ako všetky ostatné. Iná v tom, že polovica z 90 minútovej okružnej jazdy vedie po cestách hlavného mesta a druhá polovica vedie priamo po vodnej hladine rozľahlého Dunaja. Hybridný vyhliadkový autobus tak ponúka pohľad na metropolu Maďarska z celkom inej perspektívy mimoriadne dobrodružným spôsobom.

Námestie hrdinov

Jedno z najvýznamnejších námestí v Budapešti, známe ako Námestie hrdinov, je už na prvý pohľad iné, ako všetky ostatné. Táto pamiatka, ktorá je súčasťou Svetového dedičstva UNESCO, je takou malou učebnicou dejepisu. V polkruhovej kolonáde stoja sochy zobrazujúce najvýznamnejších maďarských štátnikov, počnúc Štefanom I. a končiac Lajosom Kossuthom.

Széchenyi Lánchíd

Prvý most cez rieku Dunaj v Budapešti spájajúci Budín a Pešť, nesie so sebou hneď niekoľko superlatívov. Most, ktorý svojho času patril medzi najväčšie na svete, je zväčšenou verziou mostu Marlow Bridge na rieke Temža v Anglicku. Tento visutý most sa hemží turistami nielen kvôli peknej prechádzke, ale je aj skvelou skratkou k pamiatkam a atrakciám na druhej strane Dunaja.

Ak by ste si svoju návštevu Budapešti chceli spríjemniť čo najviac, profesionálny tím CK X-TOUR vám s radosťou pomôže s naplánovaním aj tých najmenších detailov

Pridaj komentár