Máte problémy so spánkom? Radšej než tabletkou na spanie dajte prednosť prírodným zdrojom. Existuje totiž mnoho potravín, ktoré majú na spánok preukázateľne pozitívny vplyv.

1. Mandle

Mandle patria nielen na Slovensku k tradične konzumovaným druhom orechov. Nejde ale len o chutnú pochúťku. Mandleplné látok priaznivých pre naše zdravie.

FOTO: Drobot Dean/stock.adobe.com

Pozitívny vplyv majú aj na spánok. Mandle sú zdrojom hormónu melatonínu. Ten je jedným z kľúčových hormónov, pokiaľ ide o kvalitný spánok, plní totiž funkciu pomyselných vnútorných hodín a telo na spánok večer pripravuje.

Okrem toho obsahujú mandle aj potrebné vitamíny a minerály, bez ktorých naše telo nemôže fungovať. Práve ich nedostatok môže viesť k tomu, že nemôžeme večer zaspať alebo potrebujeme na spánok celkovo viac hodín ako priemerných osem.

Jedným z najdôležitejších minerálov je horčík. Kto trpí nespavosťou, mandle môže za účelom doplnenia hladiny horčíka vyskúšať.

2. Mlieko

Keďže pohár teplého mlieka pred spaním pomôže dobrému spánku, môžeme označiť za ľudovú múdrosť, ktorá sa po celom svete traduje už po generácie.

Z hľadiska zloženia nie sú vedci o tomto efekte úplne presvedčení. Existuje ale hneď niekoľko dôvodov, prečo mlieko skutočne môže fungovať. Tým prvým je, že aj mlieko obsahuje už spomínaný melatonín a tiež L-tryptofán. Ten sa v tele ďalej mení na serotonín, ktorý pomáha nášmu telu upokojiť sa a zaspať.

Ďalšie vysvetlenie pozitívneho vplyvu mlieka na spánok je skôr psychologické. Už len to, že si myslíme, že teplé mlieko na zaspanie pomáha, vedie k tomu, že po vypití pohára skutočne zaspíme – vďaka placebo efektu. Niekoho zase mlieko prirodzene upokojuje. Spomenie si na to, keď mu ako dieťaťu podávala pred spánkom pohár mlieka mamička, tento blažený pocit následne pri ľahnutí opäť pomôže telu rýchlejšie zaspať.

3. Tučné rybie mäso

Unavení a „zrelí do postele“ sa cítime aj po výdatnom jedle. Platí to najmä pri chutnom obede. Prejesť sa večer kvôli tomu, aby sme zaspali, ale veľmi vhodné nie je. Pre spánok je naopak lepšia skôr ľahšia večera niekoľko hodín pred spaním. Lenže zase nesmie byť natoľko ľahká, aby sme pri ľahnutí mali pocit hladu.

Vhodnou večerou môže byť napríklad tučné rybie mäso – losos, tuniak, pstruh alebo makrela. Nie je to ale kvôli tomu, aby ste sa prejedli (aj keď dobrý pocit z chutného jedla nepochybne kvalitnému spánku pomôže). Tieto ryby ale predovšetkým obsahujú vitamín D. Jeho vysoká hladina (väčšina z nás trpí nedostatkom vitamínu D) ku kvalitnému spánku prispieva. Vysoký obsah tukov zase pomôže väčšiemu nasýteniu, navyše ide o rybí tuk, ktorý je zdraviu prospešný. Rybie mäso skvele pripravíte napríklad na elektrickom grile.

4. Bylinkové čaje

Nejde síce o potravinu v pravom slova zmysle, ale výluh z mnohých byliniek vám pomôže upokojiť telo a myseľ a pripraviť sa na spánok. Pokiaľ sa napríklad čaj z mäty, medovky alebo mučenky stane vaším pravidelným rituálom, dlhodobo kvalitu svojho spánku zlepšíte.

Pridaj komentár