Vedeli ste, že kniha zmierňuje stres, zlepšuje pamäť, koncentráciu a na spánok vás pripraví lepšie, ako svetlo z mobilu? Má množstvo ďalších benefitov a nájdete v nej citáty pre každodenné pohladenie duše. Preto sme pre vás vytvorili tento knižný zoznam. Nájdete v ňom nestarnúce klasiky, dojímavú historickú beletriu, napínavé detektívky alebo aj príbeh zo zákutia slovenskej politiky.
Adrian Mckinty, Reťaz: Autor Stephen King, ktorého netreba predstavovať, o tejto knihe napísal: „Originálny triler s neľútostným tempom.“ Geniálny zločinec unáša deti a nabáda rodičov, aby dodržali inštrukcie, zaplatili výkupné a uniesli ďalšie dieťa. Táto nekonečná postupnosť v podobe reťazi dobre vie, že každý rodič spraví pre svoje dieťa čokoľvek.

Jo Nesbo, Žiarlivec: Obľúbený autor nórskych detektívok prekvapil svojich čitateľov a vytvoril prvú knihu poviedok. Ich spoločným menovateľom je žiarlivosť. Príbehy sú síce krátke, no nechýba v nich láska, napätie, temnota ani dôvtip. Fanúšikovia Jo Nesba sa môžu tešiť aj z jeho novinky Krvavý mesiac, kde sa na scénu vracia detektív Harry Hole.

Louisa May Alcott, Malé ženy: Toto doslova literárne dedičstvo oslavuje neuveriteľných 154 rokov! Autorka ho napísala ešte v roku 1868 a opisuje v ňom život štyroch odlišných sestier. Ich bežný život, každodenné starosti a radosti. Nájdete v ňom veľa láskavých slov a citátov ako tento: „Keby som radšej nemala srdce, aspoň by ma tak nebolelo.“

Erich Maria Remarque, Traja Kamaráti: Úprimný a jednoduchý príbeh o sile lásky a priateľstva. Myslíte, že po vojne sa ľudia vrátili domov a všetko bolo ako predtým? Odpoveď nájdete aj v týchto autorových myšlienkach: „Láska je zázračná vec. Ale pre jedného vždy pridlho trvá. A ten druhý ostane sedieť a zíza ako blázon.“ – „Ľudia sú oveľa horší jed ako pálenka a tabak.“

Tom Nicholson, Gorila: Pokiaľ sa zaujímate o politológiu, táto kniha vám pripomenie jednu z najkontroverznejších káuz slovenskej politiky. Týka sa uniknutých údajov zo Slovenskej informačnej služby a odpočúvaní Jaroslava Haščáka počas rokov 2005 a 2006. „Múr, ktorý stavia štát okolo svojich tajomstiev je taký vysoký, že ho jeden osamelý človek nemôže ani len zmerať.“

Stephen Chbosky, Charlieho malé tajomstvá: Story o dospievajúcom chlapcovi, priateľstve a sile rodiny. Dej, ktorý je raz smutný a neskôr veselý, zanecháva za sebou dôležité posolstvo o spoločenskej téme, ktorá nie je často stredom pozornosti. Chbosky vám tak ukáže, ako môže dospievanie a dokonca vlastná rodina poznačiť našu psychiku.

Eddie Jaku, Najšťastnejší človek na zemi: Na čitateľstvom trhu je veľa kníh z neľudského prostredia koncentračných táborov, no táto je iná, pretože je o odpustení. Eddie Jaku sa napriek hrôzam druhej svetovej vojny dožil 101 rokov a má pre všetkých takýto odkaz: „Šťastie nepadá z neba, máme ho v rukách. Ak sme zdraví a šťastní, sme milionári.“

M. Greenfield a W. Hall, Šaty robia človeka: Nazvali ho najvýznamnejším žijúcim krajčírom v Amerike! V tábore smrti chcel len jedno – prežiť. Pán Greenfield, ktorý má 94 rokov, šil obleky pre prezidentov a dokonca známych hercov. Ako sám hovorí: „Veľké priateľstvá sú ako skvelá krajčírska práca: čím pevnejší je steh, tým dlhšie výdrži.“

Heather Morrisová, Tetovač z Auschwitzu: Jeho úlohou bolo vytetovať väzňom číslo atramentom na predlaktie, čo bol jeden z najsilnejších a neodstrániteľných symbolov holokaustu. Vedel, že im tým ubližuje a zrádza samého seba. V tomto pekle na zemi nikdy nestratil elán a odvahu pomáhať. Z radu na tetovanie k nemu dokonca pristúpila láska – Gita.
