Keďže aktuálny ročník prestížnej súťaže krásy Miss Slovensko 2017 je už v plnom prúde, zaspomínali sme si s obľúbenou slovenskou módnou návrhárkou Izabelou Komjati na ročník Miss Slovensko 2016, v ktorom hrala veľmi dôležitú úlohu. Okrem súťaže Miss Slovensko 2016 sme sa dozvedeli množstvo zaujímavostí z jej pracovného života, ale aj čo to zo súkromia. Mimochodom, viete v čom chodí doma oblečená?

Viete, ktorá slovenská celebrita má doma najlepší módny kúsok od módnej návrhárky Izabely Komjati?

Izabela, večerné šaty z tvojej dielne mali na sebe aj dievčatá, ktoré súťažili o titul Miss Slovensko 2016. Aké šaty si pre ne vybrala? Prečo si zvolila práve takýto výber? Bola to tvoja prvá spolupráca s Miss Slovensko?

S Miss Slovensko som už mala skúsenosť aj pred ročníkom 2016, keď som požičiavala šaty napríklad pre Máriu Sándorovú, Evu Verešovú či Barboru Lučivjanskú. Na baby z ročníka 2016 bola radosť tvoriť a vyhrala aj moja favoritka Kristína Činčurová. Samozrejme všetky boli nádherné a bola som prekvapená, že po prvýkrát bola viac ako polovica báb naozaj extrémne vysoká, čo sú pre mňa ako návrhárku úžasné bohyne. Šaty boli ladené v čistých jednofarebných odtieňoch bielej, červenej a tmavomodrej, všetko z hodvábnych materiálov ako duchesse, rips, cady, organza a tyl. Bola to niekoľkomesačná príprava, keďže niekoľko šiat bolo veľmi prepracovaných, jedny konkrétne 360 hodín ručnej práce, tie potom boli vyvážené jednoduchšími modelmi, aby celkovo jemne a nežne ladili, keďže boli predvedené s nádherným hudobným doprovodom Celeste Buckingham a prebehlo v nich aj samotné vyhlasovanie.

Pripravila si pre súťažiace Miss Slovensko 2016 ešte nejaké ďalšie modely?

Vytvorila som pre nich aj inú kolekciu večerných šiat, ktoré boli súčasťou charitatívnej módnej prehliadky v Chateau Földváry pre nadáciu Daniely Hantuchovej.

Sú tvojou cieľovou skupinou iba mladé a štíhle dámy ako sú missky?

Okrem spoločenskej línie, ktorú tvorím na mieru pre konkrétne zákazníčky, vytváram aj biznis kolekcie pre ženy, ktorých modely sú v niekoľkých veľkostiach (36,38,40). Prevažne však obliekam sebavedomé ženy podnikateľky, ktoré sú samy sebou a majú svoj štýl, pripadne ho spolu vytvárame u nových zákazníčiek podľa toho, v akej oblasti pôsobia.

Delíš módu na štíhlu a plnoštíhlu, pre mladšiu či pre staršiu zákazníčku, alebo máš vlastné delenie?

Skôr ju delím na kvalitnú a nekvalitnú, teda jednorazovú. Osobne som zástankyňou „slow fashion“ a rada budujem svojim klientkam veľmi populárne kapsulové šatníky.

Tvoríš aj pánsku módu?

Áno, u nich takisto na zákazku a teda pracujem s ich šatníkom. Pred rokom som vytvorila kolekciu inšpirovanú jazzovými hudobníkmi pre hudobne vydavateľstvo Hevhetia, určenú priamo pre muzikantov.

Kde najčastejšie predvádzaš a predávaš svoje modely?

Posledné roky na FashionLive! v Bratislave, nakoľko sa mi páči možnosť, ktorú toto podujatie ponúka a to možnosť priameho predaja modelov v showroomoch. Pre mňa je veľmi dôležité, aby ľudia poznali cenu modelov a samozrejme aj kvalitu ich vypracovania a následne ich aj vyskúšali. Dlhodobo tiež spolupracujem s obchodom Imperia Design na Michalskej 6 v Bratislave a potom tiež robievam aj predajné dni v showroome, kde obvolám všetky klientky, aby si mohli uchmatnúť čerstvé kúsky z prehliadkového móla.

V akej cenovej relácii sa tvoje modely pohybujú?

Najvýhodnejšie sú ceny priamo u mňa a to hneď po módnej prehliadke. Potom už idú modely do obchodov, kde si obchodník pridáva svoju maržu. Hľadám odberateľov, ktorí by urobili aj väčší nákup, v rámci ktorých sa dá cena určiť aj podľa cieľových klientov.

Príklad zo sériovej konfekcie:

Sako, 100 % vlnený žoržet: 220 €, vo výpredaji 160 €

Kabát, 100 % vlnený žoržet 280 €, vo výpredaji 220 €

Tunika, 100 €

Široké nohavice s lampasmi, 120 €

Sukňa puzdrová, neoprén, 3 farby, 120 €

Čo najbláznivejšie (najdrahšie, najlepšie, najzaujímavejšie, …) si doteraz vytvorila?

Najdrahšie: plesové róby z medicouture kolekcie: 3 500 € za model

Najlepšie: origamové korzetové šaty, vlastní ich Denisa Dvončová

Najbláznivejšie: recyklovanú kolekciu dámskych odevov vytvorenú z pánskych oblekov

Máš veľmi zaujímavé priezvisko. Odkiaľ pochádza?

Mam ho po otcovi. Pôvod mena je slovanský, od slova „komnati“, čo znamená izba, kuchyňa. Priezvisko je maďarské – neďaleko tak cca 20 km od môjho bydliska, je za hranicami dedinka Komjáti s bohatou históriou, založená ešte v stredoveku rodinou Komjáti, ktorá dostala aj svoj erb od kráľa Žigmunda v roku 1415.

Ktorá časť oblečenia je ti najmilšia a prečo?

Šaty, lebo ich môžu nosiť len ženy (úsmev) a je to čisto ženská záležitosť. Moja babka nosila celý život len šaty – nikdy na sebe nemala nohavice, aj keď boli v móde a aj preto som ju obdivovala, že dokázala byť vždy ženou.

Aký štýl obliekania preferuješ ty?

Praktický ženský a niekedy aj nepraktický. Rada mixujem štýly. Bežný deň, keď len behám, zháňam a som v dielni, tak klasika: rifle a tričko. Inak milujem sukne a aj šaty, ale nepohrdnem ani chlapčenským štýlom: rifle a dlhá košeľa. Dlho som nosievala koženú bundičku – tá bola najčastejším prvkom v mojim šatníku niekoľko rokov, ale už ma omrzela. Tiež mám rada oversize svetre v kombinácii s kruhovými sukňami – momentálne mám plisované.

Za rozhovor ďakujeme úspešnej slovenskej módnej návrhárke – Izabele Komjati

Pridaj komentár