Chladnička je bežnou súčasťou každej domácnosti. V podstate si tento spotrebič ani neuvedomujeme, ale potrebujeme ho. Viete si predstaviť život bez neho? … a už ste niekedy rozmýšľali nad jeho vznikom? Našim predkom stačili chladné miestnosti, sneh a ľad. V súčasnosti si nad výberom správnej a vhodnej chladničky lámeme hlavu. Ak beháte z jedného obchodu do druhého, z jedného e-shopu na ďalší a už strácate prehľad, skúste navštíviť stránku e-spotrebice.sk, kde nájdete veľký a prehľadný výber nielen chladničiek a mrazničiek, ale aj ďalších rôznorodých spotrebičov do domácnosti.

Viete kedy vznikla prvá chladnička? Takáto je ich evolúcia od počiatku až do súčasnosti!!!

História chladničiek

Prvé chladničky (ak sa to tak dá nazvať) boli len skrinky so šuplíkmi plné snehu a ľadu, do ktorého sa ukladali nápoje a potraviny. Tento typ chladiaceho zariadenia sa mohol využívať len v zime, nakoľko v lete sa nikde nedal zohnať sneh. Neskôr prešli tieto skrinky úpravou. Dve až štyri skrinky boli vložené do seba, priestor medzi nimi bol naplnený ľadom. Potraviny boli uložené v strednej skrinke a chladné sa udržali pomerne dlhú dobu – aj niekoľko dní. Problém bol však tak isto s ľadom, ktorý síce v týchto zariadeniach vydržal dlhšie, ale počas teplých letných mesiacov sa nedal nikde zohnať. Donášať ho z hôr, kde sa sneh držal dlhšie, bolo nákladné a náročné a mohli si to dovoliť len bohatí ľudia.

Prvú chladničku zostrojil v roku 1834 Jacob Perkins v Anglicku, ktorý pre svoje chladiace zariadenie využil tekutiny, ktoré sa vyparovaním ochladzujú (čpavok, éter,…). Prvá chladnička obsahovala éter, ktorý bol a aj je pre ľudský organizmus škodlivý. V USA sa preto neujali. V amerických chladničkách sa na chladenie používal čpavok. Od tej doby toto zariadenie prešlo výraznými zmenami.

Na začiatku 20. storočia sa objavili prvé elektrické chladničky a začali udávať smer vo vývoji. Modernejšie chladničky obsahovali chladiacu kvapalinu známu pod názvom freón. Išlo o zmes lacných látok, ktoré sa vyparovali pri nízkych teplotách a neboli jedovaté. Táto látka by sa asi používala doteraz keby, sa nezistilo, že freón poškodzuje ozónovú vrstvu a tým výrazne prispieva k znehodnocovaniu životného prostredia. Freón sa nahradil novou chemickou látkou – Greenfreeze, ktorá je pre životné prostredie priaznivá.

Princíp chladenia

Chladnička, aj keď sa to nezdá, je tepelné zariadenie. Funguje na princípe stláčania a rozpínania plynu. Stláčaním plynu dochádza k jeho zahrievaniu, pri jeho rozpínaní dochádza k ochladzovaniu. Aby chladnička plnila svoj účel a chladila, proces rozpínania plynu prebieha vo vnútri a stláčanie plynu mimo chladničky. Teplo ktoré vzniká sa uvoľňuje do vzduchu.

Chladnička či mraznička

Potraviny vydržia dlhšie v chlade – vedeli to naši predkovia a vieme to aj my. Vďaka chladničkám môžeme predĺžiť životnosť potravín o niekoľko dní. Uchovajú si svoju čerstvosť, sviežosť a aj živiny potrebné pre naše zdravie. Predĺžiť životnosť potravín o niekoľko týždňov až mesiacov nám však umožní mraznička. Zamrazené potraviny nepodliehajú skaze, vydržia podstatne dlhšie čerstvé a pred ich použitím ich stačí len vybrať a nechať odmraziť. Takto máte po ruke vždy čerstvé potraviny.

Dnes sa už nemusíme rozhodovať medzi chladničkou a mrazničkou. Kombinované chladničky sú najvhodnejším chladiacim spotrebičom do domácností. Stačí si len vybrať vhodný objem chladničky, správny objem mrazničky a začať hľadať kombinovanú chladničku.

Pridaj komentár