V dnešnej dobe existuje toľko rôznych druhov a typov látok, že mať dokonalý prehľad o všetkých, je takmer nemožné. Povedzme si dnes o základnom delení látok na úplety, pleteniny a tkaniny.

Pod pleteninami rozumieme hrubšie látky podobné svetrom. Ako úplety sa zasa označujú látky z tenších nitiek. Tkanina naopak vzniká prepletením útkových nití medzi niťami osnovy. Väčšinou je tkanina vhodná na šitie šiat, blúzok, sukní, kostýmov, oblekov alebo posteľného oblečenia. Aby bola tkanina pružná, pridáva sa do nej elastické vlákno.

Najobľúbenejšia látka na svete

Ktoráže to je? No predsa úplet! Úplet je látka, ktorá sa hodí na každodenné nosenie. Je pružná aj bez pridania elastického vlákna. Úplety sa vyrábajú z prírodných alebo umelých vlákien, prípadne ich kombinácie. Najobľúbenejšie sú kombinácie bavlny a elastanu, alebo bambusu či viskózy.

Poznáme niekoľko druhov úpletu a pre lepšiu orientáciu ponúkame ich bližšie delenie. Rozlišujeme úplet jednostranný, obojstranný, úplet patent, teplákovinu a bambusový úplet. Jednostranný úplet má jasne danú lícnu a rubovú stranu, je menej elastický a najvhodnejší je na výrobu tričiek, šiat a legín. Dvojstranný úplet sa dokonale hodí na sukne, saká či tuniky. Úplet patent vyniká veľkou pružnosťou do šírky a práve preto sa využíva na zakončenie rukávov, lemov a golierov tričiek. Z teplákoviny sa zasa najčastejšie vyrába športové oblečenie. Bambusový úplet je veľmi príjemný na dotyk, trvácny a je preto vhodný pre malé deti aj alergikov.

Bolo by hriechom nemať ho vo svojom šatníku

Kto by nemal rád úplet? Muži, ženy, deti – nezáleží ani na pohlaví a ani na veku. Všetci máme úplet obľúbený a nedáme na túto látku dopustiť. Možno z nej ušiť rovnako oblečenie pre pánov, dámy i tých najmenších. Úplet môžeme nosiť vždy a všade. Doma, v práci, v meste, na bežné nosenie, športovanie i rodinnú oslavu či pracovné stretnutie. Jeho využitie je v podstate univerzálne.

Ak si viete svoje obľúbené oblečenie z úpletu ušiť sami, tak potom máte veľkú výhodu. Stačí, ak si vyberiete svoj úplet v e-shope Bubulakovo.sk za výhodné ceny a vyčarujete z neho elegantné šaty, tuniku, nohavice, legíny, sukňu alebo krásne pyžamo pre svojho drobca.

Pridaj komentár