Nový typ koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19, sa už rozšíril do celého sveta. Mnoho ľudí sa ešte aj v dnešných dňoch vracia na Slovenska zo zahraničia. Viete, ako by ste sa v takom prípade mali zachovať?

Koronavírus je dnes najviac skloňovaným slovom. Je témou každodenného života. Štáty prijímajú stále tvrdšie opatrenia, aby sa zabránilo jeho šíreniu. Mnoho Slovákov však uviazlo v zahraničí. Čo by ste mali vedieť, keď sa vraciate domov?

Ako je to s cestovným poistením?

Ak máte uzavreté cestovné poistenie online, tak liečebné náklady, ktoré vám v dôsledku nového ochorenia Covid-19 vzniknú, vám toto poistenie pokryje. Neplatí to ale pre každú poisťovňu, a preto sa vždy radšej informujte priamo u tej, v ktorej máte cestovné poistenie uzavreté.

Pred návratom na Slovensko

Ak sa nachádzate v oblasti postihnutej koronavírusom a máte pred odjazdom späť domov na Slovensko, snažte sa vyhýbať verejným miestam. Nechoďte medzi ľudí, vyhnite sa najmä davom a držte sa doma, resp. na hoteli. Dodržiavajte nutné hygienické opatrenia, najmä umývanie rúk. Keď pôjdete von, noste vždy rúško alebo si inak zakryte ústa a nos. Napríklad šatkou.

Čo robiť po návrate na Slovensko?

Po návrate na Slovensko musíte dodržiavať nariadenú 14-dňovú karanténu. To znamená zostať doma, ideálne nevychádzať von a s nikým sa nestretávať. V prípade, že bývate s rodičmi, manželom, manželkou alebo sa vo vašej domácnosti nachádzajú iní ľudia, musia aj oni zostať v karanténe s vami. Môžete sa tiež dohodnúť, že nariadených 14 dní strávite oddelene, každý v inej domácnosti. Využiť môžete aj ubytovanie, ktoré pre podobné prípady zriadil štát.

Sledujte príznaky

Počas karantény sledujte príznaky ochorenia, ako sú ťažkosti s dýchaním, vysoká horúčka, bolesť v krku, kašeľ. Ak sa vám zdá, že máte príznaky ochorenia, prípadne sa zhoršujú, zavolajte poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ktorý vám povie ako postupovať. Ak čakáte na výsledky testov, oznámte mu to a počkajte na jeho pokyny. V žiadnom prípade nechoďte k lekárovi osobne a všetko vyriešte cez telefón.

FOTO: unsplash.com

Pridaj komentár