Exkluzívne ručne háčkované plavky vyrobené na mieru a to v najvyššej kvalite. Takto sa dajú v skratke popísať jedinečné modely plaviek, ktoré pozná stále viac a viac ľudí pod názvom Lemonky. Úspech značky, za ktorou stojí kreatívna Stanka Jaššová so svojím tímom, len potvrdila premiéra v podobe módnej prehliadky na Bratislavských módnych dňoch, Ako však Stanka prežívala pohľad na prehliadkové mólo? Nielen to, ale i množstvo zaujímavých informácií o vzniku či výrobe Lemoniek nám v exkluzívnom rozhovore špeciálne len pre M magazín.sk prezradila samotná riaditeľka značky – Stanka Jaššová. Mimochodom, neuveríte, ktorú krajinu by veľmi rada navštívila …

Vieme aký je príbeh stále obľúbenejších Lemoniek!!! Aké tajomstvo sa skrýva za úspechom týchto jedinečných plaviek?

Na módnom trhu je v súčasnosti už pomerne rozmanitá škála plavkových typov. Aké typy plaviek sú súčasťou vášho portfólia?

Vyrábame háčkované dvojdielne (bikiny) alebo jednodielne (monokiny) plavky a tiež topy alebo bodyčká. Máme plavky vyrobené čisto háčkovacou technikou alebo kombináciu plavkoviny a háčkovania. Najnovšie sme použili aj novú techniku – ozdobenie plaviek vyšívaním.

Keď spomenie názov Lemonky, automaticky sa každému vybavia plavky. Plánujete Vaše portfólio rozšíriť aj o  iné módne kúsky ako sú plavky?

Okrem plaviek vyrábame aj topy či bodyčká a vyrobili sme už aj sukne či kraťasy. Okrem toho vyrábame pomenej aj náhrdelníky a náramky. Zatiaľ sa chceme orientovať len týmto smerom – uvidíme, možno sa to časom zmení.

Techník spracovania tkanín či látok je v dnešnej dobe neúrekom. Prečo ste si vybrali práve háčkovanie? Čo je na výrobe háčkovaných plaviek najnáročnejšie?

Náš príbeh je taký, že najskôr bolo háčkovanie, až potom plavky (úsmev). Takže sme iný spôsob výroby nikdy ani nezvažovali. Vedeli sme háčkovať a tak nám napadlo, že by sme mohli háčkovať práve plavky. Najnáročnejšia je dĺžka výroby, dolaďovanie detailov a zlé držanie tela pri výrobe – je to zaberák najmä na krčnú chrbticu.

Aj keď využitie plaviek je pre nás v súčasnosti prakticky celoročné, vždy sa aj tak prirodzene najviac spájajú s letom. Čo pre teba znamená leto? Je to tvoje obľúbené ročné obdobie?

Keď mám povedať pravdu – leto bolo mojim najobľúbenejším ročným obdobím ešte donedávna. Vždy som totiž snívala, že Vianoce a Nový rok budem tráviť niekde pri mori. Keď sa však môj sen stal skutočnosťou a momentálne takmer každý rok trávim celú zimu pri mori, uvedomila som si, aké vzácne sú naše 4 ročné obdobia. Teraz už ani neviem, ktoré je moje najobľúbenejšie – teším sa zo zmeny, aj jar, aj jeseň a aj zima majú svoje špecifické a nezameniteľné čaro.

Musíme uznať, že „Lemonky“ je veľmi predajný názov. Zvažovala si pre pomenovanie značky aj iné názvy?

Práveže som veľa iných názvov nezvažovala, resp. nie tak, že by som sa nevedela rozhodnúť medzi niekoľkými názvami. Celý názov značky je Lemons Crochet Factory, ale od začiatku som vedela, že produkty budem šíriť pod hovorovým názvom Lemonky. Pre mňa je lemon foneticky veľmi príťažlivé slovo a okrem toho citrón má moju obľúbenú žltú farbu. Dávno pred Lemonkami som poznala jednu módnu značku, ktorá má dlhší názov a figuruje tam aj slovo lemon – už vtedy sa mi to strašne páčilo.

Vraví sa, že začiatky sú nielen najťažšie, ale i najkrajšie. Pamätáš si vôbec prvé plavky, ktoré si navrhla? Popísala by si nám ich?

Áno, jasné, pamätám. Úplne prvý bol háčkovaný top, doteraz ho mám a je totálne nenositeľný (smiech). Ale bola som z neho tak nadšená, že som sa v ňom hneď pofotila na svoj súkromný instagram a dostala som samé chvály. Potom prišli aj prvé plavky, tie som dokonca aj nosila. Mne sa páčili, ale pochybujem, že by niekoho očarili tak, že by si ich chcel kúpiť. Bolo tam veľa chýb a nedokonalostí, ktoré som zisťovala sama na sebe pri nosení, kúpaní, atď.

Aký typ plaviek obľubuješ ty osobne?

Ja mám najradšej pestrofarebné plavky a potom hneď na druhom mieste metalické farby. Mám pocit, že kedysi som ohľadne plaviek mala viac „vyhranený“ názor a preferovala som jednoduchšie strihy. Odkedy mám Lemonky som zistila, že možnosti strihov a tvarov sú naozaj rozmanité a že je stále veľa možností vymyslieť niečo nové. Takže teraz určite patrím medzi ženy s najväčším počtom plaviek vo svojom šatníku. Jednak tam mám množstvo tých lemonkovských a jednak strašne veľa rôznych iných plavkových značiek, aby som si vedela pozrieť kvalitu, možnosti vylepšenia, atď.

Vieme, že si vášnivá cestovateľka. Ktorý kút sveta by si chcela rada navštíviť a ešte sa ti to doteraz nepodarilo?

Medzi krajiny, ktoré by som si veľmi rada precestovala, ale zatiaľ som sa tam nedostala patrí Ázia a USA. Takými vysnenými destináciami sú asi Filipíny, karibské ostrovy a potom určíte San Francisco a New York. Verím, že ešte budem mať čas a možnosť sa tam v tomto živote dostať (úsmev).

Nie je jednoduché vybrať materiál tak, aby vyhovoval čo najširšej skupine zákazníčok. Aké materiály na výrobu Lemoniek preferujete a prečo?

Lemonky sú špecifické pokiaľ ide o výrobnú technológiu a aj o spôsob predaja. Naším cieľom nie je masovo nasýtiť trh – vyrábame plavky na mieru a v menších počtoch, a tak sa snažíme o ich exkluzivitu. S našimi zákazníčkami takmer každý deň komunikujeme, aby sme zistili ich spokojnosť a tiež či je možné plavky ešte vylepšiť. Musím povedať, že naša technológia výroby je každým mesiacom lepšia a stále je čo zlepšovať. Materiály som dlho testovala aj sama, keďže žijem väčšinu roka pri mori, takže po nejakom čase sa nám podarilo vybrať tie najvhodnejšie. V dnešnom svete sa všetko hýbe veľmi rýchlo, čiže dnes preferujem materiály ktoré máme, ale neustále hľadám, či už nie sú aj nejaké lepšie.

O každý kus odevu je potrebné sa správne starať. Aká je nevyhnutná starostlivosť o Lemonky?

Starostlivosť o Lemonky je jednoduchšia, ako by sa mohlo zdať. Plavky sa dajú prať v práčke na 30 stupňov, nesmie sa však používať aviváž, ten by mohol vlákna povoliť. Niektoré materiály sa tiež nemôžu žehliť, ale väčšina áno. Ak po použití Lemonky len prepláchnete v rukách čistou vodou, je to najlepšie na zachovanie ich kvality aj farieb – to isté platí asi pri akýchkoľvek iných plavkách.

Dnešní kupujúci vedia byť častokrát veľmi nároční. S akými požiadavkami zákazníčok sa stretávate najčastejšie?

Naše zákazníčky sú veľmi milé žienky. Vedia čo rady nosia a aký štýl plaviek im pristane. Veď predsa – premávať sa v plavkách znamená byť na verejnosti takmer nahá a ukazovať všetky prednosti aj nedokonalosti. Snažíme sa maximálne vyhovieť každému typu postavy tak, aby sa všetky ženy cítili v Lemonkách krásne. Takže najčastejšie sa stretávame buď s požiadavkami čo najviac zakryť alebo naopak čo najviac odokryť (úsmev).

Ponúkate možnosť vyrobiť si Lemonky podľa svojich predstáv. Ty si si už vyrobila svoje vysnívané Lemonky?

Áno, 90 % našej výroby sú plavky na zákazku, aj keď mávame vždy aj pár kusov hotových plaviek, ktoré sa dajú kúpiť ihneď bez čakania. No a čo sa týka mňa, ja som si vyrobila už niekoľko svojich vysnených Lemoniek a stále snívam o lepších a krajších. Vďaka tomu mám stále motiváciu vymýšľať nové a nové Lemonky.

Lemonky sa už objavili aj na slovenských prehliadkových mólach. Aký je to pocit vidieť výsledok svojej práce na takejto úrovni?

Tak pre mňa osobne to bol veľký stres. K móde som sa dostala v podstate náhodne. Mám vyštudované úplne iné zameranie a tak niečo ako módna prehliadka bola pre mňa veľká neznáma – nemala som s tým žiadne skúsenosti. Celý čas som bola vo veľkom napätí a videla som každú chybičku, a asi aj také, ktoré si nikto iný nevšimol. Ale keď za mnou chodili ľudia s pochvalami, napätie trochu opadlo a bola som veľmi rada, že sme mali veľa pozitívnych ohlasov.

Kde je možné si Lemonky zakúpiť?

Momentálne pracujeme na dokončení našej webstránky, ktorú plánujeme spustiť do konca augusta, čiže už sa budú dať Lemonky zakúpiť priamo tam. Zatiaľ sa naše produkty dajú nájsť iba na Instagrame a od nedávna aj na Facebooku.

Letná dovolenka sa dnes vie spískať len za pár dní. V akom predstihu je potrebné si Lemonky objednať, aby stihli prísť zákazníčke včas?

Vzhľadom na to, že sa nám už celkom slušne podarilo zastabilizovať lemonkovský výrobný tím, vieme plavky dodať už do 2 týždňov od objednania. Minulý rok bola čakacia doba v lete takmer 3 mesiace, ale tento rok už sa nám to podarilo trošku lepšie zorganizovať. V prípade, že by niekto potreboval plavky veľmi urgentne, výnimočne ich vieme vyrobiť aj do 3 dní.

Aké novinky pre svojich fanúšikov plánujete do budúcna?

Tento rok boli novinkou háčkované plavky kombinované s plavkovinou a musím povedať, že mali veľký úspech. Touto cestou by sme asi radi pokračovali aj naďalej. Nejaké úplne konkrétne plány neprezradím. Zatiaľ, ale stále mám veľa nápadov, ktorými verím že našich fanúšikov v budúcnosti potešíme (úsmev).

Ako by vyzerali Lemonky navrhnuté špeciálne pre M magazín.sk?

M magazín.sk pôsobí veľmi mladistvo a pestro. Preto by som určíte pri návrhu plaviek zostala pri mojich obľúbených pestrých farbách. Určite by som použila fuksiovú ružovú, ktorá tvorí základ webky a tiež bielu. A nejaký jednoduchý strih. A našila by som aj výstuže aby pekne držali (úsmev).

Za rozhovor ďakujeme talentovanej a krásnej Stanke Jaššovej

1 KOMENTÁR

Pridaj komentár