VIP premiéry dlho očakávaného filmu Luca Bessona Valerian a mesto tisícich planét sa 18. júla 2017 v Aupark Cinema City v Bratislave zúčastnilo mnoho známych tvárí.

Vesmírnych agentov Valeriana a Laureline prišla podporiť aj Majka z Gurunu! Aká bola slovenská VIP premiéra?

Nechýbala na nej herečka a spiritualistka Silvia Šuvadová, moderátor Matej „Sajfa“ Cifra, ktorý slávnostnú premiéru uviedol, či Zuzana Pravňanská, známa aj ako Majka z Gurunu.

Predstaviteľka prvého slovenského sci-fi si po predstavení filmu Valerian a mesto tisícich planét zaspomínala na svoje filmové skúsenosti spred takmer štyridsiatich rokov:

„V časoch, keď sme natáčali Majku z Gurunu, boli všetky triky robené na kolene. Keď sme lietali, keď som chodila po vode, všetko to bola vyslovene ručná práca. Ale tu, vo Valerianovi, je to skutočne úžasne spravené. Krásny film s neuveriteľnými efektmi. Vždy si rada pozriem sci-fi film z prostredia vesmíru, ktorý je dobre spracovaný, ktorý je záživný a má hlavu aj pätu. Tak ako tento fantastický film.“

Herečke Silvii Šuvadovej priniesol film Valerian mnoho odkazov, „Pre mňa to bolo veľmi osobné, keďže víťazstvo lásky nad zlom je to, čomu silno verím. Som nadšená, že Luc každým filmom otvára vedomie a srdcia ľudí a vyzýva ich k tomu, aby sme sa zamysleli nad skutočnými hodnotami. Aby sme nielen tu na Zemi, ale v celom vesmíre pochopili, že láska a úcta k rozdielnosti rás a názorov je to najdôležitejšie. Film som navštívila s mojou päťročnou neterkou Naikou a tá bola počas celého filmu v nemom úžase z príbehu a perfektného spracovania. Jej najväčšou túžbou je teraz stretnúť skutočného mimozemšťana. Som vďačná Lucovi, že na rozdiel od iných hollywoodskych filmov on vo Valerianovi nebojácne ukázal, že existujú bytosti, ktoré pochopili to, čo sa my ľudia ešte stále učíme chápať. Ďakujem za tento výnimočný zážitok.“

Blízko k vesmírnym filmom, obzvlášť tým od režiséra Luca Bessona, má aj moderátor Matej „Sajfa“ Cifra, ktorý slovenskú premiéru uviedol.

„Kto nemá rád Luca Bessona? Pre mňa najemotívnejší a najmagickejší film bol určite Magická hlbočina. Ako mladý chalan som mal priam extatický stav,“ vyjadril sa Matej, ktorého hlas môžu diváci počuť práve v Bessonovom poslednom sfilmovanom diele.

Hlavným predstaviteľom Valerianovi (Dan DeHaan) a Laureline (Cara Delevingne) prepožičali svoje hlasy herci Juraj HrčkaTáňa Pauhofová. Na dabingu sa podieľali aj Elena Podzámska, Jozef Vajda, Igor Gogál, Milo Kráľ, Lenka Košická, Lukáš Frlajs, Ivan Vojtek ml. a svoju dabingovú premiéru absolvovala speváčka Tina, ktorá svoj hlas venovala postave Bubble (Rihanna).

Film Valerian a mesto tisícich planét vznikol podľa celosvetovo známeho komiksu Pierra Christina a Jean-Clauda Mézièresa. Prvýkrát vyšiel v časopise Pilote v roku 1967 a ovplyvnil generácie umelcov, spisovateľov a filmárov. Východiskom komiksu je galaktické impérium, ktoré v 28. storočí chráni všetok čas a priestor.

Dve hlavné postavy Valerian a Laureline sú vesmírni agenti, ktorí cestujú časom a spoločne bránia vesmír. Stretávajú sa s mnohými mimozemskými národmi a čelia nebezpečenstvám. Medzi najväčších fanúšikov komiksu patril v tej dobe aj desaťročný Luc Besson, ktorý sa zamiloval sa do Laureline a túžil sa stať Valerianom.

Na príbehu vydávanom v časopise Pilote začal byť závislý. Po prvýkrát videl dievča, ktoré vedelo hocikomu nakopať zadok. Počas polstoročia inšpiroval komiks Valerian mnohých tvorcov sci-fi žánru. Vychádzal 43 rokov a celkovo je zviazaný do 21 zväzkov. Budúci rok oslávi 50. výročie a oficiálne zajtra prichádza na celom svete do kín ako celovečerný film, čím sa Bessonovi splní jeho dlhoročný sen …

Pridaj komentár