Low carb (nízkosacharidové) stravovanie je spôsob stravovania, pri ktorom obmedzujeme príjem sacharidov v porovnaní s bežným spôsobom stravovania. Potraviny bohaté na sacharidy (cestoviny, ryža, obilniny, cukor) sú nahradené potravinami, ktoré obsahujú vyšší podiel proteínov a tukov (mäso, ryby, morské plody, vajíčka, mliečne výrobky, orechy) a tiež potravinami s nízkym obsahom sacharidov.

Presnú definíciu low carb diéty nenájdete. V praxi sa to vyjadruje buď percentom denného energetického príjmu alebo konkrétnym množstvom sacharidov. Podľa zástancov a fanúšikov, obmedzenie sacharidov umožňuje telu chudnúť rýchlejšie oproti klasickej redukčnej diéte, pričom má aj iné výhody. Napríklad, vedľajším efektom je vraj nižší apetít, nižšie riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb, čo súvisí so zvýšením hladiny lipoproteínu – „dobrého cholesterolu“ HDL a tiež zlepšenie glykemickej kontroly u diabetologických pacientov. Príkladom low carb stravovania s veľmi nízkym percentom príjmu sacharidov je napríklad známa keto diéta. Záleží však na tom, čo vám produkty vhodné pre keto diétu chutia. Je dôležité, aby ste si produkty ochutnali, aby ste prešli diétou s chuťou a nie s trápením. Na chuti totiž veľmi záleží. Pri diéte sa nemáte trápiť, máte byť spokojní, i keď to nie je vždy jednoduché. Objednajte si nejaké produkty na skúšku, aby ste zistili, či vám chutia. Napríklad aj produkty z Prodietixu, pri ktorých sa nemusíte báť práškovej chuti.

Zabudnite na nudné diétne jedlá a vyskúšajte tento delikátny recept s Veggie Burgerom. Jeho ľahkosť a sviežosť s chrumkavými zelerovými hranolčekmi a osviežujúcim šalátikom vytvára dokonalú kombináciu chuťových dojmov. Áno, nie je burger ako burger, ale keď ochutnáte, zistíte, čo je to dobrota. Pochutiť si na ňom môžu samozrejme aj mäsožravci“.

Čo budeme na jednu porciu potrebovať?

  • 1 porciu Prodietix Veggie Burgeru
  • 100 g zeleru
  • 50 g reďkoviek
  • 50 g ľadového šalátu
  • 50 g bielej papriky
  • 1/2 šťava z polovice citróna
  • 1 lyžička olivového oleja
  • čerstvé alebo sušené bylinky
  • soľ
  • čierne korenie

Ako budeme postupovať?

1. Najskôr si pripravíme zeler, ktorý očistíme a dáme povariť do osolenej vody do zmäknutia.

2. Medzitým si umyjeme zeleninu na šalát (reďkovky, ľadový šalát a bielu papriku), ktorú pokrájame na kúsky a vložíme do misky, kde všetko zmiešame s kvapkou olivového oleja a pokvapkáme citrónovou šťavou.

3. Akonáhle bude zeler povarený, scedíme a necháme trochu vychladnúť.

4. Potom zeler pokrájame na tenké „hranolky“, ktoré posypeme korením alebo sušenými bylinkami podľa chuti.

5. Pripravíme si plech, ktorý vyložíme papierom na pečenie, pokvapkáme olejom a poukladáme zelerové hranolky.

6. Do vyhriatej rúry na 180 °C vložíme plech a pečieme dozlatista.

7. Počas pečenia si rozohrejeme panvicu na stredný stupeň a opečieme burger z oboch strán.

8. Ak máte burgre radšej šťavnatejší, odporúčame trošku podliať vodou.

9. Akonáhle budú hranolky krásne zlatisté, podávame s miešaným šalátikom a burgrom.

10. Šalát môžeme posypať slnečnicovými semienkami a podávame.

Pridaj komentár