“Vedou ku kráse” – to je filozofia českej značky Plasmakosmetika, ktorá prichádza na trh s revolučnou kozmetikou na báze vzácnej krvnej plazmy. Viac nám o tom prezradila pani doktorka Lucie Hlávková, skúsená farmaceutka, výskumníčka a zakladateľka českej značky Plasmakosmetika. Náročná a dlhodobá práca priniesla pani doktorke Hlávkovej a jej tímu „vytúžené ovocie“, o ktoré sa rozhodli podeliť s každým z nás. Výsledky na seba nenechali dlho čakať a produkty značky Plasmakosmetika sa tešia spokojnosti stoviek spokojných zákazníčok a zákazníkov. Aké boli začiatky značky Plasmakosmetika a pre koho sú jej produkty určené? Nielen to, ale i množstvo ďalších zaujímavostí a užitočných rád, nám v exkluzívnom rozhovore prezradila už samotná zakladateľka značky – pani doktorka Lucie Hlávková.

Pani PharmDr. Lucie Hlávková je zakladateľkou značky Plasmakosmetika, ktorá si získava stále viac a viac priaznivcov. Kedy vznikla myšlienka vydať sa touto cestou a čo jej predchádzalo?
Samotná myšlienka založiť značku Plasmakosmetika vznikla niekedy na prelome rokov 2018/2019, kedy som mala za sebou už bohaté skúsenosti nielen ako farmaceutka, ale tiež ako odborníčka v oblasti ľudských tkanív a buniek. Z výskumov som vedela, že kmeňové bunky nesú neskutočný liečebno-biologický potenciál, ale sú veľmi komplikované nielen v ich samotnom izolovaní a spracovaní, ale predovšetkým v ich uvedení na trh z dôvodu značných legislatívnych požiadaviek. Vedeli sme, že pokiaľ by sa dali z krvi extrahovať látky, ktoré ju aktivujú, budeme mať v ruke skutočný „svätý grál“, ktorý môže pomáhať všetkým bez rozdielu veku a pohlavia. Vzhľadom k tomu, že som v kontakte s mnohými pacientmi v lekárňach, vnímala som ich potrebu nájsť kvalitnú kozmetiku, ktorá vie nielen napravovať rôzne drobné nedostatky pleti, pľuzgieriky, ekzémy, atopie, jazvičky, ale dokáže tiež hĺbkovo regenerovať a omladzovať.
Začiatky sú ťažké asi vo všetkom. Ktorý moment považujete za najdôležitejší v tom, že Plasmakosmetika uzrela svetlo sveta?
Plasmakosmetika bola pre mňa neskutočná výzva. Vedela som, že úspech značky si žiada obrovské pracovné nasadenie a primeranú dávku šťastia. Z predchádzajúcich zamestnaní som mala množstvo praktických skúseností s riadením firmy a ako farmaceut zase obrovské skúsenosti s prípravou vhodných receptúr. Kľúčové bolo oslovenie mojich súčasných kolegov, Mgr. Daniela Bezděka, skúseného biotechnológa, ktorého som poznala z Akadémie Vied a MUDr. Ivana Falesa, hematológa v pražskom UHKT a vynikajúceho znalca technológií spracovávajúcich krv. Ich odhodlanie, že sa nám podarí vyvinúť správny postup na získanie krvných proteínov a plazmy z krvi, bola pre mňa kľúčové. Bola to neskutočná doba, plná pokusov a omylov a tiež šťastných objavov …
Súčasný trh je preplnený kozmetickými značkami a je veľmi náročné osloviť nových zákazníkov. Vám sa to podarilo. Čo všetko pripisujete tomuto úspechu?
Roky 2020/2021 plné lockdownov a obmedzení, boli pre rozjazd mladej a neznámej značky veľmi komplikované. Museli sme flexibilne meniť stratégiu a zamerať sa na on-line marketing. Teraz sústredíme svoje sily do získavania strategických zahraničných odberateľov a rozširujeme portfólio výrobkov. Plasmakosmetika obsahuje unikátnu zložku krvného lyzátu, ktorú iné kozmetiky nemajú. Ide bezpochyby o malý biotechnologický zázrak a každý produkt Plasmakosmetiky je v tomto ohľade výnimočný.
Vo svojej oblasti ste uznávaným odborníkom s bohatými skúsenosťami a keď sa do niečoho pustíte, tak výsledok stojí za to. Kedy si však viete povedať, že ste so svojou prácou spokojná?
To je ťažká otázka … pamätám si pocit, kedy som držala prvý Plasmagel v ruke, ktorý vyšiel z výrobnej linky v Hořátvi a bola som naň neskutočne hrdá. Mala som pocit, že je to malý klenot, ktorý je nielen dizajnovo veľmi vydarený, ale aj bude pomáhať ľuďom. Keď som jednej pacientke dokázala pomôcť s regeneráciou po nádorom ochorení kože, bola som na seba a kolegov hrdá. Plasmagel ho úžasne scelil a zmenšil a pani mala len nepoznateľnú jazvičku …
Noví zákazníci sa najčastejšie pýtajú, prečo by mali po tých a tamtých produkty siahnuť a vyskúšať ich. V čom sú produkty značky Plasmakosmetika iné, ako všetky ostatné?
Plasmakosmetika je jedinečná tým, s akým „terapeutickým“ rozsahom a na akom základe v pleti pracuje. Priamo aktivuje kmeňové bunky v pleti a núti ich k diferenciácii (premene) a neustálej sebaobnove. Vznikajú tak nové zdravé bunky epitelu, podkožia, kolagénu či kyseliny hyalurónovej. Plasmakosmetika tak pracuje nielen na povrchu, ale i vo vnútri buniek pleti, preto sú jej výsledky skutočne viditeľné.

Nie všetkým našim čitateľom je už názov Plasmakosmetika známy. Priblížili by ste nám portfólio značky? Aké produkty a aké služby Plasmakosmetika ponúka?
Plasmakosmetika je unikátna česká kozmetika s obsahom vzácnych krvných proteínov a plazmy, takzvaného urýchľovača regenerácie. My ju v rámci zjednodušenia nazývame R.A.F. (regeneration akcelerator formula). Máme na trhu Plasmagel (5 ml, 30 ml) a Plasmacreme (30 ml) – dva na seba navzájom nadväzujúce produkty s úžasným potenciálom pre hĺbkovú regeneráciu a omladenie pleti. Pridanou hodnotou produktov je ich „liečebný“ potenciál – pomáhajú pri oparoch, jazvičkách, akné, atopiách, ekzémoch, popáleninách, v rámci starostlivosti o pleť po laserových zákrokoch, atď. V budúcnosti chystáme ďalšie novinky, ako napr. Plasmalotion – telové mlieko a Plasmamicelar – čistiacu micelárnu vodu. Na trhu by mali byť už do koncs tohto roku. Máte sa rozhodne na čo tešiť!
Ponuka vašich produktov je skutočne atraktívna. Pre koho sú ale produkty určené a pre koho naopak určené nie sú? Ako by ste popísali vašu cieľovú skupinu?
Našou cieľovou skupinou sú predovšetkým ženy vo veku 30 – 55+. Všeobecne však všetci, ktorí majú citlivú pleť, vrátane citlivého očného okolia, pleť so sklonom k atopii, starnúcou pokožkou, ľahšou formu hyperpigmentácie, citlivú aknóznu pleť a iné. Plasmagel je samostatne úžasný pre ženy s mastnou pokožkou, ktorým vyhovuje fluidná forma hydrogélu. U žien so suchšou pokožkou je nutné Plasmagel brať ako podkladové sérum a naniesť naň PlasmaCreme, ktorý naviac pleť premaže, regeneruje a zbaví ju nechceného pocitu napnutia. Máme však i mužov, ktorí si Plasmakosmetiku nemôžu vynachváliť po holení, kedy im pleť krváca a je podráždená – Plasmagel zastavuje krvácanie, urýchľuje zacelenie rán a ďalšou výhodou je, že nie je parfumovaný, čo je tiež dôležitý faktor.
Sú produkty zacielené len pre dámy alebo sú niektoré z nich určené aj pre pánov či deti?
Naše produkty môžu používať deti, tehotné i dojčiace ženy a muži bez ohľadu na vek. Každý si nájde svojho favorita a dôvod prečo ho používa. Plasmagel má neskutočne široký terapeutický potenciál a pre niekoho môže byť pomocníkom na cestách pri nechcených poraneniach, pre niekoho je ideálny na unavené oči a pre niekoho zas na vrásky alebo ekzém. Plasmacreme je potom nadstavba pre tých, ktorí sa chcú starať o svoju pokožku bez rozdielu veku. Poznám i maminy, ktoré Plasmacreme používajú u detí na ukľudnenie atopického ekzému.
Ľudí dnes čoraz viac zaujíma, kde sú jednotlivé výrobky vyrobené, z čoho sú vyrobené a akým spôsobom prebiehalo ich testovanie. Ako je to v prípade produktov značky Plasmakosmetika?
Plasmakosmetika sa vyrába v Českej republike. V rámci našej spoločnosti Future Medicine vyvíjame účinnú látku v biotechnologickom parku v Hořátvi u Nymburka a v rovnakom areáli dochádza aj k finálnej výrobe všetkých našich produktov. Našim partnerom pre zmluvnú výrobu je tradičná česká farmaceutická spoločnosť Biomedica, ktorá je výrobcom napríklad známeho Framykoinu. Testovanie prebieha v rozsahu potrebnom pre registráciu kozmetických prostriedkov v EÚ, avšak bez zbytočných testov na zvieratách! Naviac sme absolvovali rozšírené klinické testovanie na citlivú pokožku, aby sme túto skutočnosť mohli oficiálne deklarovať.
Každá spoločnosť má svoju „vlajkovú loď“ – produkt, na ktorý je špeciálne hrdá. Ktorý z produktov je vlajkovou loďou značky Plasmakosmetika a prečo?
Myslím si, že v poslednej dobe vnímam obrovský trend pri opakovaných nákupoch nášho Plasmacreme, ktorý množstvo žien neskutočne príjemne prekvapil. Na našom e-shope sme preto zaviedli zvýhodnené cenové balíčky na 3 ks Plasmacreme alebo v kombinácii s Plasmagelom. Plasmacreme je totiž veľmi dobre tolerovaný takmer všetkými typmi pleti, až na drobné výnimky. Má úžasnú konzistenciu a neskutočne „nadupané“ zloženie. Obsahuje vyvážené množstvo esenciálnych pleťových olejov, vitamínov a prírodných zložiek, ktoré pôsobia ako balzam na unavenú, ochabnutú a citlivú pokožku. Ženy uvádzajú, že im krém nemastí pleť a aj napriek tomu majú pocit, že je ich pleť vyživená a hydratovaná. Prítomnosť krvných proteínov a plazmy má potom ďalší neskutočný rozmer pre synergické pôsobenie na omladenie a hĺbkovú regeneráciu pleti, rovnako tak, ako i na zjednotenú pigmentáciu pleti a zhojenie drobných nedostatkov. Bonusom naviac je pocit „zamatovej“ pokožky s luxusnou vôňou kvetu Inu.
Začiatočníci v používaní tohto typu produktov možno váhajú, či ten alebo onen produkt vyskúšať alebo nie. Čo by ste odkázali takto nerozhodným čitateľom? Ktorým produktom by ste možno odporučili začať?
Rozhodne by som odporučila obstarať si oba produkty, pretože majú na seba logickú a synergickú nadväznosť a tiež jeden druhého podporujú vo svojom účinku. Čo je obrovskou pridanou hodnotou je fakt, že pokiaľ záujemkyne váhajú a nevedia, či im produkty „sadnú“, môžu si na náš e-mail poslať požiadavku na testery, ktoré im bezplatne zasielame. Drvivá väčšina žien si potom produkty rada objednáva vo väčších akčných balíčkoch a to bez akýchkoľvek obáv, že im kozmetika nebude vyhovovať. Nedávno som napríklad zaznamenala na našom FB Plasmakosmetika príjemnú správu od jednej pani, že je to prvá reklama na FB, ktorá je skutočne pravdivá.

Kde a akým spôsobom sa dajú produkty značky Plasmakosmetika zakúpiť? Je potrebné následné používanie produktov konzultovať s lekárom?
Plasmakosmetiku si môžete objednať v takmer každej lekárni. Väčšina veľkodistribútorov liečiv našu kozmetiku má na skladoch a pokiaľ ich lekáreň objedná, do druhého dňa ju majú k dispozícii. Alebo jednoducho na plasmakosmetika.cz – pre našich slovenských zákazníkov je tu i slovenská stránka s možnosťou zasielania tovaru na Slovensko a platbou v eurách. Používanie Plasmakosmetiky nie je vo všeobecnosti nutné konzultovať s lekárom. Výnimkou sú prípady, kedy chcete aplikovať produkt na ranu. V tom prípade odporúčame nechať si poradiť, ako správne postupovať – lekárom alebo obrátiť sa priamo na nás prostredníctvom webu či emailu. Všeobecne je nutné ranu pred aplikáciou gélu vyčistiť vhodnou (nejódovou a bezalkoholovou) dezinfekciou, aplikovať na čistú, nemokvavú ranu a prekryť vhodným typom priedušného krytia.
V čom podľa Vás robí väčšina z nás najväčšiu chybu pri (ne)starostlivosti o pleť?
Dôležitá je pravidelná, opakovaná starostlivosť vhodnými typmi prípravkov. Problém je, keď si chybne stanovíte typ vašej pleti a používate kozmetiku, ktorá pleti nielen nesadne, ale naviac ju i zaťažuje a chemicky stresuje. Nám ženám sa v priebehu rokov pleť mení a musíme preto intuitívne načasovať a vyberať vhodné typy kozmetiky a tiež ich rôzne vrstviť a obmeňovať. A to sa týka tiež napríklad rôznych ročných období. Čistenie pleti je ďalší oriešok, ktorý ženy trápi a niekedy je to tŕnistá cesta, než nájdeme tonikum, mlieko či čistiaci gél, ktorý pleti vyhovuje. Preto som sa nechala inšpirovať našimi zákazníkmi a vytváram micelárnu vodu na čistenie citlivej, unavenej alebo problematickej pleti.
Súvisí s používaním produktov značky Plasmakosmetika aj sprievodný životný štýl, ktorý by ste určite odporúčali dodržiavať?
Plasmakosmetika je pomocník pre každého, bez ohľadu na jeho životný štýl. Ale je jasné, že pokiaľ chcete, aby vaša pokožka žiarila zdravím, bude nutné sa nad svojim životným štýlom zamyslieť. Okrem pravidelného čistenia pleti – teda akéhosi nášho pravidelného rituálu, ide predovšetkým o pitný a spánkový režim, ktorý našu pleť výrazne ovplyvňuje a je akýmsi lakmusovým papierikom pre oko skúseného dermatológa alebo lekárnika. Práce v namáhavom prostredí (výpary, dym, zima či horúco) a dlhodobé stresy či silné fajčenie, znamenajú pre pleť ďalšiu záťaž. Lepšia kozmetika potom pomôže len dočasne, pretože skutočný problém pleti je inde …
Súčasná „covidová“ situácia zmenila na svete takmer všetko. Pozorujete v tejto súvislosti aj určité zmeny týkajúce sa kvality pleti u bežných ľudí?
Rozhodne pozorujem. Pleť obrovsky trpí pod rúškami a respirátormi. A to, čo často vidím na pleti u množstva ľudí, je jej mechanické podráždenie, začervenanie, odreniny, ale tiež ekzémy, opary, akné, kvasinkové plesne … Je nešťastné, že sa toto musí diať a ľutujem všetkých, ktorí musia v ochranných pomôckach trvale pracovať. Každého pacienta, ktorý mi takto príde do lekárne, musím riešiť individuálne a podľa aktuálneho stavu reagovať výberom vhodných liečiv, obkladov, krémov či mastí. Bežne volím viac prípravkov, pretože jeden takmer nikdy nepostačuje. Okrem obkladov z Jarischovho roztoku, sú niekedy nutné i protiplesňové prípravky alebo zinkové krytie na prvé dni hojenia. Potom je rad na Plasmakosmetike, ktorá pleť finálne zregeneruje, dohojí a vyživí. Je nutné pleť ľahko umyť jemným cleanserom, nedriapať ručníkom, ľahko otrieť a prípadne naniesť ďalšie prípravky podľa stavu pleti. Väčšinou však dostačuje lokálne na pľuzgieriky či ekzém Plasmagel a v plošnej kombinácii s Plasmacremom na plnú regeneráciu pleti alebo ako prevenciu.

Ak by ste mali iba tri slová, aby ste charakterizovali značku Plasmakosmetika, ktoré by to boli?
Asi by to bola táto krátka veta: „Vedou ku kráse“.
Aj keď je dnešná doba veľmi nepredvídateľná, všetci máme svoje plány. Aká je vízia značky Plasmakosmetika do budúcna?
Rada by som mala čo najširšie portfólio, založené na našej úžasnej účinnej látke a priniesla čo najviac ľuďom kvalitné české kozmetické alebo zdravotnícke produkty, ktoré skutočne pomáhajú. Verím, že naša kozmetika má potenciál presadiť sa vedľa veľkých značiek a stane sa neoddeliteľnou súčasťou našej každodennej starostlivosti o pleť a pokožku. Mojim snom je dostať Plasmakosmetiku do krajín ikonických kozmetických značiek, ako je Francúzsko, Južná Kórea, USA a preto tam už teraz hľadáme partnerov. Dokázať, že Plasmakosmetika na to má a splniť si sen!
Za rozhovor ďakujeme Pani PharmDr. Lucii Hlávkovej – zakladateľke značky Plasmakosmetika