Prvá vec, ktorá nám pri slove „ocot“ častokrát príde na myseľ je: Hmm, šalát! My sme ale prišli na to, že táto surovina má v skutočnosti ďaleko všestrannejšie využitie a výhody. Môžete ním nahradiť drahé čistiace prostriedky alebo ho zaradiť do každodennej kozmetickej rutiny. Biely ocot je určite jedna z vecí, ktoré by vo vašej domácnosti rozhodne nemala chýbať! … aj keď väčšina z nás používa ocot naozaj len príležitostne ako zálievku do šalátu. Odteraz to ale môžete zmeniť! Pre iné domácnosti je ocot známy napr. svojimi estetickými a čistiacimi vlastnosťami. Pozrite sa spolu s nami, čo všetko ešte dokáže.

Vedeli ste, kde všade môžete využívať biely ocot? Bude veľmi prekvapení!

1. Prostriedok v boji proti burinám

Pokiaľ vás trápi rýchlo rastúca burina, biely ocot sa môže stať vašim obľúbeným pomocníkom v záhrade. Priamo pôsobí na výhonky buriny a tým brzdí jej rast. Môžete ho aplikovať postrekom priamo na listy rastliny, ktorej sa chcete zbaviť.

2. Vaše vlasy premení na hodváb

Máme pre Vás účinný recept na hladké hodvábne vlasy. Stačí keď zmiešate jednu lyžičku bieleho octu spolu s dvoma lyžicami vody. Množstvo si môžete namiešať podľa dĺžky vašich vlasov. Pomocou spreja aplikujte na vlasy a nechajte pôsobiť po dobu 10 minút. Následne vlasy opláchnite vlažnou vodou.

3. Neutralizuje cigaretový zápach

Nalejte ocot do misky a položte ju na miesto, kde sa chcete zbaviť nežiaduceho zápachu, napríklad cigaretové dymu. Biely ocot má vlastnosti dokonale neutralizovať dymové pachy.

4. Lak na nechty vám vydrží dlhšie

Pred nanesením prvej vrstvy laku, ponorte nechty do šálky bieleho octu a nechajte pôsobiť po dobu 10 minút. Všimnite si, že lak na nechtoch vám vydrží dlhšie.

5. Hravo odstráni škvrny z podlahy a koberca

Ak potrebujete odstrániť nežiaducu škvrnu z podlahy, zabudnite na drahé čistiace prostriedky. Máme pre vás ďaleko lepšie riešenie! Zmiešajte jednu šálku bieleho octu a dva litre teplej vody. Pokiaľ chcete vyčistiť koberec, aplikujte ocot priamo na škvrnu a pridajte trochu pracieho prostriedku. Nechajte ocot pôsobiť a potom ho umyte.

6. Vaša vaňa sa bude lesknúť

Ocot má bieliace a taktiež antibakteriálne vlastnosti. Zrieďte 1 diel octu a 2 diely vody. Túto zmes potom aplikujte na miesta, ktoré chcete vyčistiť, napríklad na vaňu alebo sprchový kút. A pre istotu si zoberte aj okuliare, aby Vás ten lesk neprekvapil!

7. Škvrny od potu nie sú pre ocot žiaden problém

Poškodené miesta odevu polejte dostatočným množstvom octu a po 10 minútach opláchnite vlažnou vodou. Nemusíte sa vôbec báť! Váš odev bude vyzerať ako nový.

Pridaj komentár