26. augusta 1910 sa v macedónskom Skopje narodila žena, ktorá mala navždy zmeniť svet. Vyrastala pod menom Agnes Gonxhe Bojaxhiu, ale história si ju pamätá ako Matku Terezu. Rádová sestra počas svojho naplneného života založila rehoľný rád, známy ako Kongregácia misionárok lásky a za svoju dlhoročnú pomoc chorým a núdznym získala Nobelovu cenu mieru.
5. októbra 2023 príde do slovenských kín hraný film Matka Tereza a ja, ktorý prerozpráva časť jej životného príbehu.
Ako naznačuje názov, osud Matky Terezy (Jacqueline Fritschi-Cornaz) budeme spoznávať prostredníctvom inej postavy – mladej Indky Kavity (Banita Sandhu), ktorá sa vracia do rodnej Kalkaty, aby sa tu rozhodla, či má alebo nemá postúpiť interrupciu.
Vďaka rozprávaniu svojej niekdajšej pestúnky Deepali (Deepti Naval), ktorá vyrastala v starostlivosti Matky Terezy, získava Kavita možnosť prežiť život ženy, ktorej viera bola ťažko skúšaná a ktorej vzťah s Bohom nebol ani zďaleka taký priamočiary, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.
Snímku nakrútil skúsený švajčiarsko-indický filmár Kamal Musale. Ako hovorí, jeho zámerom nebolo nakrútiť príbeh svätice, ale skutočnej zraniteľnej ženy, ktorá bojuje s pocitom opustenia. „Náš príbeh Matky Terezy sa sústredí na obdobie 12 rokov jej života – odkedy v roku 1948 prvýkrát počula Ježišov hlas a začala pracovať v kalkatských slumoch, až do chvíle, kedy začala cítiť, že ju opustil a strácať vieru v Boha,“ vysvetľuje Musale, ktorý je režisérom i scenáristom snímky.
„Táto melodráma má rôzne vrstvy a témy – od lásky k opusteniu, od adopcie k potratu, od viery v seba, až po schopnosť súcitu, ktorú táto viera vytvára. Dúfam, že sa publika dotkne tak výrazne, ako sa dotkla mňa, keď som ju tvoril,“ dodáva filmár.
Jeho snímku Matka Tereza a ja prinesú v októbri do slovenských kín spoločnosti Continental film a FOXX MEDIA Group.