V utorok 30. októbra 2018, sa na Výstavisku v Brne v priestoroch pavilónu C otvorili návštevníkom brány jednej z najúspešnejších výstav sveta – Titanic. Vďaka originálnej expozícii sa návštevníci ocitnú na palube legendárneho parníka, ktorý pred viac ako sto rokmi klesol na dno Atlantického oceána. Na výstave môžete vidieť verné rekonštrukcie častí lode, môžete sa tešiť na prechádzku kajutami, luxusnú kaviareň, časti strojovne, či dotknúť sa skutočného ľadovca. Výstava ponúka aj pohľad na stovky originálnych exponátov vytiahnutých z vraku lode na dne oceána.

V blízkom Brne slávnostne otvorili veľkolepú výstavu Titanic! Vychutnali ste si už aj vy neopakovateľnú atmosféru slávneho parníka?

Výstava precestovala celý svet a nadchla milióny návštevníkov, avšak v Brne bude mať svoju derniéru. Stovky originálnych artefaktov, ktoré boli vytiahnuté z hlbín oceánu, už nebudú v takomto rozsahu nikdy prezentované.

„Každý návštevník výstavy dostane hneď pri vstupe boarding pass – palubnú vstupenku, s menom skutočného pasažiera na Titanicu. Vďaka tomu tak prežije celú výstavu ako jeden z reálnych cestujúcich. Práve emocionálny rozmer robí z výstavy jednu z najúspešnejších na svete. Videli ju už desiatky miliónov ľudí. V Brne však budú exponáty v takto veľkej a ucelenej kolekcii vystavené naposledy. Verejnosť v Českej republike, ale aj návštevníci zo Slovenska, majú teda poslednú možnosť nastúpiť na legendárny Titanic,“ povedala k výstave jej česká kurátorka Květa Havelková.

Fenomén Titanic rozpráva príbeh doby začiatku 20. storočia. Je to príbeh technického rozmachu, luxusu a rozvoja ľudstva. V rámci rozsiahlej expozície, ktorá zaberá viac ako 3000 m2, prejdú návštevníci časťami skutočného Titanicu. V trinástich galériách doplnených o kinosálu, na nás čakajú kajuty niekoľkých tried, môžeme navštíviť francúzsku kaviareň, strojovňu s vodotesnými dverami, dotknúť sa reálneho ľadovca, prezrieť si vrak legendárneho parníka na dne oceána, zažiť 3D virtuálnu realitu a tiež vzdať hold obetiam nešťastia Titanicu. Všetky priestory výstavy sú opatrené špeciálnym zvukovým sprievodom, ktorý dokonale navodzuje atmosféru v jednotlivých častiach lode od elegantného valčíka v 1. triede, až po hluk strojovne v kotolni.

„Sme veľmi radi, že sa nám podarila nadviazať spolupráca s Technickým múzeom v Brne. To na výstavu zapožičalo niekoľko veľmi unikátnych exponátov, napríklad parný rušeň alebo historický automobil Austro Daimler z roku 1910, ktorý má titul Národnej technickej pamiatky Českej republiky,“ dodáva k výstave Havelková.

Výstava Titanic je vhodná nielen pre dospelých fanúšikov legendárnej lode, ale aj pre školské exkurzie a pre rodiny s deťmi. V rámci expozície je pre deti pripravená špeciálna Cesta za pokladom oceánu, v ktorej deti plnia vybrané úlohy a na konci ich čaká prekvapenie. Študenti si prejdú výstavu s Pracovnými listami, ktoré im názorne predstavia moderné umelecké smery, ale aj objavy a vynálezy zo začiatku 20. storočia.

Časť výstavy je venovaná aj tzv. česko-slovenskej stope na lodi Titanic, pretože aj keď v roku 1912 ešte Československo neexistovalo, na Titanicu boli české výrobky a slovenskí cestujúci.

Majiteľom výstavy je americká spoločnosť RMS Titanic, ktorá má ako jediná na svete právo vyzdvihovať predmety z veľkej kilometrovej hĺbky na dne oceánu. Celková hodnota výstavy je týmto nevyčísliteľná. Celosvetový fenomén Titanic podporil aj slávny film Jamesa Camerona s Leonardom DiCapriom a Kate Winslet v hlavných úlohách. Návštevníci výstavy budú mať možnosť vyfotografovať sa na prove lode, podobne ako to urobili filmoví hrdinovia.

Viac informácií o výstave nájdete na titanicvystava.cz

Pridaj komentár