Historický hotel CHÂTEAU GBEĽANY má k prírode a prírodným materiálom – špeciálne k drevu – veľmi blízko. Terajší majitelia dodržali historický spôsob ozdobného kladenia drevených parkiet do tzv. viedenských krížov v niektorých častiach kaštieľa. Pri zariaďovaní interiéru využili stromy a drevené časti stavby, ktoré už nebolo možné zachrániť v pôvodnom stave. Tento princíp sa nazýva použitie dreva s nulovou vzdialenosťou a uplatňuje sa pri rekonštrukcii historických pamiatok aj v iných európskych štátoch.

V areáli historického hotela CHÂTEAU GBEĽANY prebehlo slávnostné otvorenie prírodnej galérie umeleckých diel! Média i pozvaní hostia nešetrili chválami!!!

Desaťročia zanedbávaný anglický park ošetrili arboristi a zachránili väčšinu stromov a porastov. Tri jasene, ktoré boli poškodené bleskom a ohrozovali objekt, majitelia využili na výrobu siedmich schodísk v hoteli.

Ide o štyri mezonetové schodiská, veľké vretenové schodisko s priemerom 2,4 metra, požiarne schodisko a mlynárske schodisko, ktoré vedie do veže. Použili aj vyše 260-ročné drevo zo zdravých častí stropných smrekových trámov, ktoré bolo treba vymeniť. Dali z neho vyrobiť nábytok do vinárne, bar, vinotéku a vstupné dvere do kaštieľa.

Hostia môžu v hoteli obdivovať zachované a zrekonštruované masívne zábradlie z lipového dreva z roku 1789. V podkroví je zase priznaná pôvodná baroková konštrukcia krovu s drevenými klincami, ktorá dnes pôsobí ako dekorácia.

Preto je celkom prirodzené, že začiatkom júla 2018 priamo v anglickom parku v CHÂTEAU GBEĽANY bolo možné vidieť pri práci Akademického sochára Jozefa Mundiera, Mgr. art. Mareka Ryboňa, Mgr. art. Miroslava Palla a Mgr. art. Petra Repku.

Vyvrcholením práce týchto uznávaných umelcov bolo otvorenie prírodnej galérie drevených sôch. Samotní sochári predstavili 19. 7. 2018 zástupcom médií i verejnosti svoje diela HARMÓNIA DOTYKOV, SPOLOČNÍČKA, KRÍDLO A MÚZA – Jozef Mundier, ČASOPRIESTOR – Marek Ryboň, JAM SESSION – Peter Repka, NAVŽDY – Miroslav Pallo.

K hudbe majú veľmi blízko aj Tomáš Bezdeda a Barbora Švidraňová, ktorí samotný akt sprevádzali. Podujatie otvorili majiteľ CHÂTEAU GBEĽANY Ing. Peter Janíček a Mgr. Vladimír Majtán z Pamiatkového úradu v Žiline, ktorý sprevádza pôvodne Majláthovský kaštieľ v Gbeľanoch od začiatku jeho rozsiahlej rekonštrukcie.

Pridaj komentár