Krásna, mladá a úspešná slovenská modelka Adriana Novakov (za slobodna Pekaríková) nikdy nesnívala o prehliadkových mólach, či svetových fotografických štúdiách, no svet modelingu si ju predsa len našiel. Mala štrnásť rokov, kedy ju oslovila scoutka z modelingovej agentúry Exit Model Management. Avšak vtedy tomu Adriana nevenovala až takú pozornosť a na casting, na ktorý ju pozvali ani neprišla. O dva týždne na to sa však scoutka po Adrianu vrátila. Adriana o modelingu povedala svojej mame, ktorá v jej kariére zohrala nakoniec veľkú úlohu.

Slovenská kráska Adriana Novakov – Modeling nie je len práca, je to životný štýl

slovenska_kraska_adriana_novakov_pekarikova_mmagazin

„Bez nej by som nebola, tam kde som dnes, pretože z vlastnej vôle by som na casting nikdy nešla. Vždy bola mojím najväčším podporovateľom a fanúšikom a ja jej budem za to do smrti vďačná. Lepšiu prácu som si nikdy nemohla ani priať,“ spomína na svoje začiatky tmavovlasá kráska Adriana Novakov.

slovenska_kraska_adriana_novakov_pekarikova_mmagazin1

Slovenská modelka Adriana Novakov je snáď najviac známa zo svetových kampaní pre značky ako sú Palmers, Lingerie Cesare Paciotti, Triumph, Profile by Gottex, Adidas, Change lingerie, Gioseppo, Nicole Olivier, Livia swimwear, Companys, Charlott’lingerie, Epure by Lise Charmel, na Slovensku Chantall alebo Fiorangelo.

slovenska_kraska_adriana_novakov_pekarikova_mmagazin1a

M magazín.sk si nenechal ujsť jedinečnú príležitosť a vyspovedal krásnu a úspešnú slovenskú modelku Adrianu Novakov a prináša vám s ňou rozhovor nielen o modelingu:

Adriana, ako dlho sa už venuješ modelingu? Ako ťa objavili? Viem, že si netúžila stať sa modelkou, kedy presne nastal ten zlom, keď si si povedala, že to skúsiš?

Vo svete modelingu sa pohybujem už veľa rokov, zmluvu s modelingovou agentúrou EXIT som podpísala, keď som mala len 15 rokov. Objavila ma scoutka Daria počas štúdia na základnej škole. Modelingu, v tom pravom slova zmysle, som sa začala venovať až o pár rokov neskôr. Nič sa nedá uponáhľať a ja verím, že keď príde správny čas ma človek je pripravený, vtedy nastane v jeho živote zlom. A tak to bolo aj so mnou a s mojou prácou. Určite by som v živote nedosiahla to, čo dnes, nebyť mojej maminy. Pravé ona ma presvedčila a podporila v tom, aby som to skúsila.

Kde bola namierená tvoja prvá cesta a ako si na ňu spomínaš? Máš na svoju prvú cestu aj špeciálnu spomienku?

Moja prvá pracovná cesta bola namierená do Paríža. Pamätám si, aká som ním bola uchvátená. Vtedy som ešte vôbec netušila, o čom modeling je. Chodila som všade len v teniskách, v džínsoch a športovej mikine. Za spolubývajúcu som dostala veľmi úspešnú modelku, ktorá v tom čase pracovala každý deň pre Jean Paul Gaultiera. Mala neuveriteľný štýl, ktorý mám ešte dnes stále pred očami. Práve ona mi povedala niečo, na čo nikdy nezabudnem, a tým bolo práve to, že modeling nie je len práca, je to životný štýl. Pokiaľ sa mu neprispôsobíš, nepochopíš ho a neprijmeš ho taký aký je, nikdy z teba úspešná modelka nebude. Vtedy som si povedala, že to celé nejako veľmi prežíva (smiech), ale dnes to vnímam ako svätú pravdu.

slovenska_kraska_adriana_novakov_pekarikova_mmagazin2

Ktorá krajina je tvoja najobľúbenejšia destinácia, čo sa týka pracovných ponúk?

Jednoznačne Dánsko. O tejto krajine sa hovorí, že tu žijú najšťastnejší ľudia na svete a je to tak! Všetci sú tu neustále dobre naladení, milí a vysmiati. Hlavne preto mi táto krajina učarovala. Zamilovala som sa do jej nádhernej divokej prírody, úžasne zdravého jedla pripraveného zo surovín miestnych farmárov a rybárov, a v práci som si tu tiež prišla naozaj na svoje. Milujem dánsku módu, všetky severské krajiny majú jedinečný štýl, ktorý inde vo svete nenájdete. Či už v móde alebo dizajne. Každé jedno fotenie stojí za to a práca ma tu neskutočne baví. Keby som nemala celú rodinu a priateľov na Slovensku, určite by som sa sem presťahovala.

Na aké fotenie alebo prehliadku spomínaš najradšej? Čo preferuješ ty osobne viac, módne prehliadky alebo fotenia?

Všetko má svoje pre a proti. Na prehliadkach býva veľká sranda, postretávate veľa nových a známych ľudí, a celý ten „cirkus“ okolo toho vie byť poriadne vzrušujúci, ale inak je to veľká drina a stres. Nekonečné čakanie, dlhé fittingy, nacvičovanie choreografie, nemáte čas sa ani najesť. Presne preto ja osobne preferujem radšej fotenia. Je ale ťažké vybrať len to jedno, na ktoré spomínam najradšej. Mám rada, keď pracujem v teréne, mimo štúdia. Prostredie vás nabije energiou a pri pózovaní sa necháte inšpirovať okolím. Milujem fotenia v exotike, v prírode alebo na miestach, kam by som inak nikdy nešla. Preto mi učarovali fotenia napríklad na Mauríciu alebo v čarovnej  Kolumbii.

slovenska_kraska_adriana_novakov_pekarikova_mmagazin2a

Do ktorej krajiny sa pracovne najradšej vraciaš? Do ktorej by si sa naopak už nikdy kvôli práci nevrátila?

Dánsko a Londýn sú moje obľúbené pracovné destinácie. A krajina, v ktorej doslova trpím, je Nemecko. Strašne ma tam práca nudí, chýba mi tu kreativita, uvoľnenosť a zo všetkého najviac mi vadí ten neskutočný stereotyp. Ale práve táto krajina je, ako sa hovorí, zlatá baňa, takže veľmi dúfam, že sa tam aj napriek tomu budem často vracať.

Máš svojho najobľúbenejšieho klienta? Ak áno, prečo?

Svojho obľúbeného klienta nemám, ale obľúbila som si skôr ľudí, s ktorými zvyknem často pracovať. Vtedy vám práca odsýpa, na pľaci panuje pohoda a nemusíte sa vôbec stresovať nad tým, aký bude výsledok, pretože tým ľuďom bezvýhradne dôverujete a viete, že bude skvelý.

slovenska_kraska_adriana_novakov_pekarikova_mmagazin3

Čo je pre Teba absolútny relax? Ako tráviš svoj voľný čas?

Absolútny relax je, keď si spravíme s manželom domácu pohodu, alebo keď môžem zájsť na dobru ayurvedskú masáž. Keď práve necestujem, svoj voľný čas sa snažím tráviť čo najviac doma s rodinou a kamarátmi. Veľmi mi všetci chýbajú, hlavne môj manžel a náš bytík, záhradka u maminy, v ktorej sa dokážem ryť celé hodiny, naša mačka, hodiny jógy u Fredyho. Chýba mi jednoducho taký ten jednoduchý život a pravidelný režim, pretože som na cestách veľký samotár, rada meditujem, čítam, veľa cvičím a varím si dobroty.

Ako sa staráš o svoju pleť a vlasy? Máš svoje špeciálne stravovacie návyky, čí diéty?

Nemám moc v obľube make up, preto prvé čo urobím, keď prídem z práce domov je, že sa hneď odlíčim a nakrémujem. Každý deň cvičím, pokiaľ mi to práca a cestovanie dovolí, dbám na to, aby som spala aspoň 6 hodín denne, veľa pijem a snažím sa pravidelne jesť. Som extrémny perfekcionista, čo sa nutričnej hodnoty a kvality jedla týka. Milujem organickú zeleninu a ovocie, tieto dve položky tvoria vyše 80% môjho jedálnička. Takmer vôbec nejem pšenicu, žiadne mliečne výrobky, ani mäso. Postupne sa zo mňa stáva vegan a cítim sa lepšie, ako kedykoľvek predtým. Som vyrovnaná, mám veľa energie a pocit, že som konečne našla tú harmóniu, ktorú som tak dlho hľadala. Jedinú výnimku tvoria vajíčka od dedka, prípadne od ďalších malých overených dodávateľov a v prímorských oblastiach nepohrdnem grilovanou rybou. Tí, ktorí ma však dobre poznajú vedia, že aj ja mám svoje „cheat days“ a vtedy si doprajem strašné veci. A mlsám a mlsám a mlsám. Občas treba vypustiť paru a nebyť na seba priveľmi prísny.

slovenska_kraska_adriana_novakov_pekarikova_mmagazin3a

Ako sa staráš o svoju dokonalú postavu? Ako dlho tráviš čas v posilňovni?

Musím sa priznať, že v posilňovni netrávim veľa času. Milujem prírodu a snažím sa v nej tráviť každú voľnú chvíľu. Preto si chodievam zabehať do lesa, či do parku, vyrazím na hrádzu na korčule, alebo si zacvičím jogu. Práve jóga zohráva v mojom živote veľkú úlohu, verím že aj vďaka nej som dnes takým človekom akým som.

Ako si vyberáš kozmetiku? Máš svoj najobľúbenejší parfum?

V poslednej dobe som zmenila svoj postoj aj ku kozmetike. Snažím sa vyberať takú, ktorá nie je testovaná na zvieratách a je čisto organického pôvodu. Milujem „Tromborg“ a „L´Occitane“ alebo kozmetiku od „And other stories“. Parfumu Lanvin sa nedokážem vzdať. Používam ho už dlhé roky a lepší som ešte nenašla.

slovenska_kraska_adriana_novakov_pekarikova_mmagazin3ab

Ako sa ty sama ako modelka pozeráš na ženskú krásu? Mala si aj ty svoj idol ženskej krásy?

Uf… Na mňa v tomto smere doľahla asi profesionálna deformácia a krásu vnímam úplne inak, ako napríklad moje kamarátky nemodelky. Som veľmi kritická a nepáči sa, akým smerom sa dnešné ženy uberajú! Umelé nechty, riasy, príčesky, umelé prsia, nafúknuté pery, vytetované obočie. Je to jedna veľká katastrofa. Je veľmi ťažké nájsť v dnešnom svete nepoškvrnenú prirodzenú krásu. Niekto by možno povedal, že som veľmi náročná a že sa mi páči dokonalosť, ale nie je to celkom tak. Náročná som, ale dokonalosť ma nudí. U mňa vždy zohrá rolu, ako sa daná žena prezentuje, čo má v hlave, aké sú jej ambície, jej úsmev a šarm. Myslím si, že prirodzená ženská krása vychádza hlavne z vnútra. Je to čaro jej osobnosti, ktoré robí ženu ženou a nie to, ako vyzerá. Veľmi sa mi páči napríklad topmodelka Helena Houdová.

Máš medzi modelkami skutočné priateľky alebo je to v tejto brandži skôr nereálne?

Je to reálne, prečo nie? Za tie roky som postretávala množstvo skvelých báb, s ktorými sme dodnes dobrými kamarátkami. Zo všetkého najviac milujem, keď sa náhodne stretneme niekde v zahraničí. Dobrý babský „pokec“ pri poháriku vínka po práci vždy padne vhod. Nájdu sa ale aj iné prípady. Napríklad v Amerike som sa veľakrát v ľuďoch sklamala. Intrigy a ohováranie boli na dennom poriadku. Modelky slepo podľahnú čaru amerického sna a doslova strácajú súdnosť. Veľmi ľahko vás stiahnu so sebou dole. Musím sa priznať, že aj ja som na chvíľku podľahla, čo ma stálo naozaj veľa, ale nakoniec som to ustála. Dnes to vnímam ako lekciu do života, ktorú však neľutujem. Otvorilo mi to oči a naučilo ma to vážiť si podstatne veci v živote a tešiť sa z úplných maličkostí. Som skutočne rada, že som sa vrátila naspäť do Európy. Za to všetko ďakujem hlavne svojej rodine, manželovi a priateľom, že ma nesúdili, že pri mne stáli a nevzdali to so mnou.

slovenska_kraska_adriana_novakov_pekarikova_mmagazin4

Pridaj komentár