Magdaléna Sosňaková je zakladateľkou novej slovenskej módnej značky „à la Magdalena“, ponúkajúcej širokú paletu dámskych modelov, ktorých prívlastkom je bezpochyby kvalita a jedinečnosť. Veľmi pútavý a originálny názov značky vznikol jednoduchým preklopením mena jej zakladateľky. Ako Magdaléna sama tvrdí, značka sa nerodila ľahko a už vôbec nie priamočiaro. Aké boli jej začiatky a čím všetkým si už značka musela prejsť? Toto je príbeh à la Magdalena“ …

Učila sa od prestížneho módneho návrhára v zahraničí, dnes tvorí vlastnú módu!!! Spoznajte zaujímavý príbeh mladej slovenskej značky à la Magdalena“!

Magdaléna Sosňaková je absolventkou magisterského štúdia francúzskeho jazyka a literatúry na Univerzite Komenského v Bratislave, čo má od navrhovania a šitia modelov predsa len dosť ďaleko. Na druhej strane, ak má človek osobitný vzťah k Francúzsku, k jeho histórii, kultúre a tradíciám, svet módy ho neobíde.

Práve francúzština a Francúzsko ako krajina však vytvárali v Magdaléne postupne čoraz osobnejší vzťah k móde. Tento vzplanutý plamienok sa rozhorel v ambíciou tvoriť slovenskú módu, a to aj s kúskom Francúzska, ktorý je stále ukrytý v názve značky, nakoľko spojenie „à la“ v preklade znamená „podľa“.

Počas štúdia na vysokej škole, ale aj prvé roky po jeho ukončení, dianie ohľadne odevného priemyslu vnímala tak, ako prevažná väčšina žien v jej veku, a teda nákupmi oblečenia v bežne dostupných butikoch. Po absolvovaní vysokoškolského štúdia pracovala Magdaléna niekoľko rokov v sfére obchodu a marketingu, až kým ju cesty osudu nezaviali na dlhšie obdobie do ukrajinskej metropoly – Kyjeva.

Práve tam spoznala tvorbu najznámejšieho ukrajinského návrhára Andre Tana, ktorá ďaleko presahuje hranice tejto krajiny. Okrem exkluzívnej módy, ktorú Andre tvorí pre známe osobnosti, má aj kolekcie oblečenia dostupné pre všetkých. Jednou zo srdcových záležitostí tohto velikána je akadémia módy ktorú založil, aby svoje dlhoročné skúsenosti mohol šíriť ďalej.

Práve pod jeho vedením sa Magdaléna rozhodla vyštudovať najprv odevný dizajn a následne aj samotnú tvorbu a šitie odevov. Až v priebehu tohto štúdia začala v sebe objavovať dovtedy nepoznané tvorivé inšpirácie, ktoré ju postupne začali viesť k vnútornému presvedčeniu o tom, že chce ponúknuť a vytvoriť vlastnú, trhom doteraz neopozeranú kolekciu odevov.

„Najcennejšie na celom štúdiu pre mňa bolo, že som sa naučila techniku nielen toho, ako vznikajú bežné kolekcie, ale aj tie najluxusnejšie kúsky z prehliadkových mól,“ priznáva Magdalénka Sosňaková.

Spočiatku šila iba pre seba, pre dcéru a postupne pre kamarátky. Keď sa však záujem o jej tvorbu začal zvyšovať, rozhodla sa založiť módnu značku a spustiť svoj vlastný internetový obchod. Profesionálne prvotiny začínali najprv len na papieri – oblečenie, ktoré vznikalo často náhodným vedením štetca po výkrese, náhodným zmiešavaním najrôznejších odtieňov, kombinácii farieb a pod. Každý nákres a každú skicu si hneď predstavovala, aké by bolo úžasné mať to aj v skutočnosti. Kúpiť sa to ale nedalo v žiadnom obchode. Práve táto skutočnosť ju naviedla k rozhodnutiu, že sa to musí naučiť všetko sama aj zrealizovať, a tak pokračovala vo vlastnom štúdiu prevažne zložitejších konštrukcií a samotného šitia odevov.

„Bola to pre mňa veľká výzva, veď dovtedy aj tie úplne najzákladnejšie veci ako ihla, niť, či drobné úpravy odevov pre mňa akoby neexistovali,“ spomína na svoje začiatky Magdaléna Sosňaková. Sprvu to nebolo vôbec ľahké. Aj napriek tomu, že to chcela vzdať, jej každodenné úsilie a snaha chcieť to vedieť za každú cenu napokon zvíťazili. Zadosťučinenie a prvé úspechy prišli s prvou ušitou sukňou, ktorá bola pre Magdalénu tou najkrajšou sukňou na svete a navždy ňou aj ostane. Ten pocit radosti, šťastia a hrdosti bol neopísateľný a spustil lavínu ďalších úspechov, ako i cestu k tomu najdôležitejšiemu, a to láske k tvorbe a šitiu odevov.

Dnes sú súčasťou portfólia módnej značky à la Magdalena“ štýlové šaty, bombery, kardigány, sukne, roláky či štýlové nohavice. Každá štýlová dáma si zaručene vyberie svoj obľúbený kúsok, po ktorom vždy s radosťou siahne do svojho šatníka.

Pridaj komentár