Letné mesiace nás priam navádzajú na turistiku po Slovensku či horách v zahraničí. Dokonca aj tí, ktorí turistiku veľmi neobľubujú, sú ochotní vyliezť aspoň na jeden „kopec“. Práve táto skupina ľudí väčšinou neodhadne správnu obuv, a potom sa celý výlet končí s otlakmi, zničenými chodidlami a zlou náladou.

FOTO: Rdonar/Shutterstock.com

Turistická obuv je kľúčovým prvkom na každej túre. Ak máte obuv, ktorá vás tlačí alebo vám je veľká, je veľmi pravdepodobné, že z túry nebudete mať nič, pretože budete stále premýšľať nad tým, ako vás bolia nohy. Na čo by ste mali teda pri výbere správne turistickej obuvi myslieť?

Praktickosť a nie estetická stránka

Kameňom úrazu pri výbere turistickej obuvi je u žien najmä to, že si topánky vyberajú podľa toho, ako vyzerajú. To však nie je dobre. Pokiaľ si topánky vyberáte podľa toho, ako vyzerajú, môže sa stať, že prehliadnete dôležité údaje. Napríklad údaje ako: vrchný materiál, podšívka, hmotnosť, výška obuvi… Myslite na to, akej náročnosti budú vami vybrané túry. Ak idete zdolávať ťažší terén, kvalitné turistické topánky, ktoré vám zabezpečia pohodlie, by ste nemali podceniť.

Terén vie prekvapiť

Turistické topánky by sme mohli vo všeobecnosti rozdeliť do 3 kategórií. Patrí sem ľahká turistická obuv, obuv na náročnejšiu turistiku a tzv. „off – trail“ obuv. Navzájom sa líšia svojimi vlastnosťami a pre vás by bolo najlepšie, keby viete, aký typ potrebujete práve vy. Ide o to, že ak vás čaká počas dovolenky najmä ľahká turistika – chodenie po chodníkoch, lúkach, bolo by vám zbytočné mať ťažkú obuv určenú pre náročnejšie trasy. Naopak, na ťažkej trase by ste si mohli ublížiť v ľahkých topánkach.

Ak ste už rozhodnutí kúpiť si toto leto nové turistické topánky alebo oprášiť tie staré, nezabudnite, že aj samotný výber miesta je dôležitý. Naše Slovensko ukrýva viac, než sa môže na prvý pohľad zdať. Na turistiku sa nemusíte vydať len do Tatier, navštíviť môžete aj iné časti Slovenska. Verte nám, nebudete sklamaní!

Pridaj komentár